Կբարելավվեն երիտասարդների անգլերենի և աշխատանքային հիմնարար հմտությունները
Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջում բացվել է զարգացման երկու կենտրոն, որոնց նպատակն է՝ բարելավել 17-ից 20 տարեկան երիտասարդների անգլերենի և աշխատանքային հիմնարար հմտությունները: Նախագծի մեկնարկն ազդարարվել է Արարատի տարածաշրջանային քոլեջի և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրմամբ: «21-րդ դարի աշխատաշուկայում առանց լրացուցիչ հմտությունների, մասնավորապես, լավ կամ գերազանց օտար լեզուների իմացության, աշխատանք գտնելու հնարավորությունը բավականին փոքրանում է: Բրիտանական խորհրդի հետ մեր համագործակցությունը կնպաստի այդ հմտությունների զարգացմանը»,-նշել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը:
«Երիտասարդներին անգլերենի և աշխատանքային հմտությունների ուսուցման ծրագիրը կարևոր է, քանի որ իրականացվում է մարզերում, ոչ թե Երևանում, ուր կենտրոնացած են հիմնական հնարավորություններն ու տնտեսական ակտիվությունը։ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկը կարծում է, որ կրթությունը համաշխարհային տնտեսության զարգացման հարցում կարևորագույն գործոն է: Ես հավատում եմ, որ այս կարևոր ծրագիրը կնպաստի երիտասարդների ներուժը բացահայտելուն և ավելի պայծառ ու հարուստ ապագա ունենալուն»,-իր հերթին նշել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Փոլ Էդգարը:
«Անգլերենի դասընթացները կենտրոնանում են հաղորդակցության բաղադրիչի վրա, մինչդեռ աշխատանքային հմտությունների դասավանդումը ուսանողներին պրակտիկ գիտելիքներ կտա՝ օգնելու ավելի արագ, հեշտ և արդյունավետ մուտք գործել աշխատաշուկա»,-ընդգծել է Բրիտանական խորհրդի Անգլերենի ծրագրերի ղեկավար Ադդէ Հովասափյանը:
Նշենք, որ նախագիծն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի «Անգլերենը և աշխատանքային հմտությունները կարիերայի զարգացման համար» ծրագրի շրջանակում՝ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի ֆինանսավորմամբ:

Будут улучшены фундаментальные рабочие навыки и навыки английского языка у молодежи
В Араратском региональном государственном колледже открылись два центра развития, деятельность которых направлена на развитие фундаментальных рабочих навыков и навыков владения английским языком у молодежи в возрасте 17-20 лет. Старт программы был ознаменован подписанием меморандума Араратским региональным колледжем и Армянским филиалом Британского совета.
«В XXI веке довольно трудно найти хорошую работу, не имея дополнительных навыков, в частности, без владения иностранными языками на достаточно высоком уровне. Сотрудничество с Британским советом будет способствовать развитию этих навыков», – отметил начальник управления начального (ремесленного) и среднего профессионального образования Министерства образования и науки РА Артак Агбалян.
«Программа по улучшению фундаментальных рабочих навыков и навыков владения английским языком очень важна, т.к. она осуществляется в регионах, а не в Ереване, где сконцентрированы основные возможности и экономическая активность. Согласно банку Эйч-Эс-Би-Си, образование является ключевым фактором для развития мировой экономики. Я верю, что эта важная программа будет способствовать раскрытию потенциала у молодежи и созданию более светлого будущего», – отметил, в свою очередь, исполнительный директор ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения» Пол Эдгар.
«Во время уроков английского языка внимание акцентируется на коммуникации, а благодаря обучению еще и рабочим навыкам, студенты получат практический опыт и смогут быстро, легко и эффективно выйти на рынок труда», – отметил руководитель программ английского языка Британского совета Аддэ Овасапян.
Отметим, что данная программа осуществляется в рамках программы «Английский и рабочие навыки для карьерного роста» при финансировании ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения».