Դպրոցը հեռու պահել քաղաքական թոհուբոհից. Արայիկ Հարությունյան
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դպրոցները չեն կարող օգտագործվել որպես վարչական ռեսուրս: Կրթական գործընթացը բացառապես ապաքաղաքական է և աշխատանքային ժամերին դպրոցի տարածքում արգելվում է որևէ տեսակի քարոզչություն: Աշխատանքային ժամից դուրս մանկավարժներն, ինչպես բոլոր ՀՀ քաղաքացիները, ազատ են իրականացնելու իրենց քաղաքացիական և քաղաքական համոզմունքներից բխող գործողություններ: Այս մասին Երևանի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանն ու Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը: Արայիկ Հարությունյանը տնօրեններին ուղղված իր խոսքում նշել է, որ Երևանի ավագանու վերջին ընտրություններում դպրոցները զերծ են մնացել քաղաքականացումից. «Ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ մենք որևէ ահազանգ չենք ստացել, ինչը մեզ վստահություն է ներշնչում, որ առաջիկա ընտրությունների ժամանակ ևս կարող ենք շարունակել նույն ոգով` լիարժեք պահպանելով օրենքը: Մեր կարևոր անելիքն է` դպրոցը հեռու պահել քաղաքական թոհուբոհից: Եթե մեզ հաջողվի դեկտեմբերի 9-ի համապետական ընտրությունների ժամանակ դպրոցը հեռու պահել քաղաքականացվելու բացասական երևույթից, ապա կարող ենք լիարժեք ասել, որ այս խնդրին այլևս չենք անդրադառնալու,- նշել է նախարարի պաշտոնակատարը և շարունակել,- եթե որևէ մեկը փորձ կանի զանգով, հորդորով կամ այլևայլ միջոցներով ձեզ ներքաշել քաղաքական քարոզչության մեջ, խնդրում եմ անպայման տեղյակ պահել այդ մասին: Որևէ նշանակություն չունի, թե ում համար է արվելու քարոզչության միջնորդությունը: Ես կարծում եմ, որ մենք նման խնդիր չենք ունենալու, բայց նաև բացառված չէ, որ կարող են լինել մարդիկ, ովքեր կգնան նման գայթակղության»:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կրթական հաստատությունների տարածքները, ինչպես նախկինում, այժմ ևս, տրամադրվելու են որպես ընտրատեղամասեր, քանի որ դրանք համարվում են հանրության համար առավել մատչելի և հասանելի վայրեր: Կազմակերպչական աշխատանքները, սակայն, պետք է այնպես կազմակերպել, որ որևէ կերպ չխանգարեն կրթական գործընթացին:
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն իր հերթին նշել է, որ հանդիպման նպատակը դպրոցներին ավելորդ խնդիրներից զերծ պահելն է. «Մենք համոզված ենք, որ դուք որևէ ցանկություն չունեք դպրոցն ու կրթությունը խառնել քաղաքականությանը: Հանդիպման նպատակը ձեզ ու մեզ ավելորդ պատմություններից և անցանկալի սկանդալներից հեռու պահելն է»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև ավարտական քննությունների կազմակերպմանը և նշել, որ 12-րդ դասարանում այս տարի կենտրոնացված ավարտական քննություն չի կազմակերպվի: Կենտրոնացված քննություն կհանձնեն միայն 9-րդ դասարանցիները` հայերենից: Նման որոշման պատճառը, ինչպես նշել է Արայիկ Հարությունյանը, Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի կողմից իրականացված արտաքին գնահատման արդյունքներն են. «Պետք է արձանագրենք, որ թե’ հայերենից, թե’ մաթեմատիկայից ունենք շատ վատ արդյունքներ: Նման իրավիճակում, եթե 12-րդ դասարանում անցկացնենք կենտրոնացված քննություն, ապա անբավարար ստացողների թիվը կարող է մտահոգիչ լինել, ուստի մենք կարող ենք խնդիր ունենալ նաև Պաշտպանության նախարարության հետ` զորակոչի կազմակերպման առումով: Ուստի այս տարի 12-րդ դասարանում որևէ փոփոխություն չի լինի»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը և հավելել, որ կենտրոնացված ավարտական քննությունների հարցը դեռ փակված չէ, առաջիկա տարիներին այն լինելու է պարտադիր:
Արայիկ Հարությունյանը նաև տեղեկացրել է, որ ԳԹԿ-ն արդեն հրապարակել է 9-րդ դասարանի հայերենի ավարտական քննության թեստի նմուշը:

«Изолировать школу от политической суматохи» Араик Арутюнян
Исполняющий обязанности министра образования и науки Араик Арутюнян и мэр Еревана Айк Марутян 9-го декабря, в преддверии досрочных парламентских выборов, во время встречи с директорами общеобразовательских школ заявили о том, что школы не могут быть использованы в качестве административного ресурса. Учебный процесс должен быть аполитичен, и в рабочее время какая-либо пропаганда строго запрещена. В нерабочее время учителя, а также все граждане РА, свободны в своих действиях, исходящих из гражданских и политических убеждений. Об этом Араик Арутюнян говорил и во время выборов Совета старейшин Еревана.
«Никаких жалоб, в связи с выборами Совета старейшин, к нам не поступило. Этот факт внушает надежду, что во время предстоящих выборов мы сможем продолжать в том же духе, и закон никоим образом не будет нарушен. Наша главная цель – изолировать школу от политической суматохи. Если нам удастся сделать это в преддверии общегосударственых выборов 9-го декабря, мы сможем с полной уверенностью сказать, что эта проблема нас больше не коснется», – отметил Араик Арутюнян.
«Если кто-либо попытается вовлечь вас в политическую пропаганду посредством звонка, уговоров или другими способами – просим немедленно сообщить нам об этом. Не имеет ни малейшего значения, ради кого проводилась агитация. Я считаю, что мы избежим этой проблемы, но не исключено, что некоторые люди поддадутся соблазну», – продолжил свою речь Исполняющий обязанности министра.
Араик Арутюнян отметил, что так же, как прежде, площадки зданий учебных заведений будут использованы в качестве избирательных участков, т.к. они считаются наиболее доступными и удобными местами. Однако, организационные работы не должны мешать учебному процессу.
Мэр Еревана Айк Марутян, в свою очередь, отметил, что цель данной встречи – оградить школы от лишних проблем.
«Мы уверены, что вам не хотелось бы вовлекать школу и образование в политику. Цель нашей встречи – оградить вас и нас от лишних историй и нежелательных скандалов», – отметил Айк Марутян.
Во время встречи Араик Арутюнян также обсудил организацию выпускных экзаменов и отметил, что в этом году ученики 12-ых классов не будут сдавать единые выпускные экзамены. Только ученики девятых классов будут сдавать один единый экзамен по армянскому языку. Причина подобного решения, как отметил Исполняющий обязанности министра образования и науки РА, – результаты внешних оценок, полученные Центром оценки и тестирования (ЦОТ).
«Нужно констатировать тот факт, что как по армянскому языку, так и по математике мы имеем неутешительные результаты. Если в подобной ситуации мы проведем единый экзамен в 12-ом классе, количество получивших неудовлетворительные результаты может озадачить. Как результат, у нас могут возникнуть проблемы с Министерством обороны по организации призывов. Именно поэтому в 12-ом классе не будет каких-либо изменений», – отметил Араик Арутюнян и добавил, что вопрос единых выпускных экзаменов остается открытым: в ближайшие годы проведение экзаменов будет обязательным. Араик Арутюнян также сообщил, что ЦОТ уже опубликовал образец выпускного экзаменационного теста по армянскому языку.