«Քո արվեստը դպրոցում». ընտրված արվեստագետներից յուրաքանչյուրը կայցելի 30 դպրոց
ՀՀ մշակույթի, կրթության և գիտության նախարարությունների համատեղ նախաձեռնությամբ մեկնարկում է «Քո արվեստը դպրոցում» մշակութային կրթության նախագիծը, որը դպրոցներում իրագործվող հերթական մշակութային ծրագիրն է: Նախագծի շրջանակում գրականության, կերպարվեստի և երաժշտության ոլորտների շուրջ 50 արվեստագետներ կայցելեն Հայաստանի բոլոր պետական հանրակրթական դպրոցներ` աշակերտներին ներկայացնելու իրենց արվեստը: Այդ նպատակով նախապես հայտարարվել էր դրամաշնորհային մրցույթ, որի շրջանակում արվեստագետները Մշակույթի նախարարություն են ներկայացվել արվեստի կրթության հեղինակային ծրագրեր: Երկու նախարարությունների ներկայացուցիչներից կազմված մրցութային հանձնաժողովն ընտրել է 50 ծրագիր: Յուրաքանչյուր արվեստագետ պետք է այցելի 30 դպրոց` յուրաքանչյուր մարզից և Երևանից ընտրելով նվազագույնը 1, առավելագույնը 3 դպրոց:
Մշակույթի նախարարությունում տեղի է ունեցել դպրոցների ընտրության հրապարակային վիճակահանություն: Դրամաշնորհային մրցույթում հաղթող ճանաչված արվեստագետները Հայաստանի 1360 պետական դպրոցների ցանկից վերը նշված սկզբունքով ընտրել են մարզային և մայրաքաղաքային դպրոցները:
«Քո արվեստը դպրոցում» ծրագիրը կմեկնարկի դեկտեմբերից և կավարտվի մայիսին:
Նախագծի շրջանակում յուրաքանչյուր արվեստագետ կստանա 1 մլն ՀՀ դրամ դրամաշնորհ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա օգոստոսի 16-ին նախարարներ Արայիկ Հարությունյանն ու Լիլիթ Մակունցն ազդարարեցին կրթամշակութային երկու ծրագրերի մեկնարկի մասին. մշակութային հաստատություններ այցելության աբոնեմենտային համակարգի ներդրում, որի շրջանակում ՀՀ բոլոր դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտները ուսումնական տարվա ընթացքում մեկ անգամ անվճար այցելում են թանգարան, համերգասրահ և թատրոն, և «Քո արվեստը դպրոցում» ծրագիրը, որի շրջանակում արվեստագետներն են այցելում դպրոցներ` ներկայացնելու արվեստի կրթության հեղինակային ծրագրերը:

«Твое искусство в школе» – каждый из выбранных профессионалов посетит 30 школ
По совместной инициативе Министерства культуры РА и Министерства образования и науки РА стартовал очередной, осуществляемый для школ, проект культурного образования «Твое искусство в школе».
В рамках проекта 50 представителей сфер литературы, изобразительного искусства и музыки посетят общеобразовательные школы Армении с целью ознакомления учеников со своим искусством. Для этого был заранее объявлен конкурс грантов, в рамках которого искусствоведы представили Министерству культуры авторские проекты культурного образования. Конкурсная комиссия, включающая представителей двух министерств, отобрала 50 проектов. Каждый искусствовед должен посетить 30 школ, выбрав, по меньшей мере, одну или (максимум) три школы из каждого региона и Еревана.
В Министерстве культуры состоялась открытая жеребьевка для школ. Искусствоведы, победившие в конкурсе грантов вышеупомянутым образом, выбрали региональные и столичные школы из государственных школ-победителей. Проект «Твое искусство в школе» начнется в декабре и закончится в мае. В рамках проекта каждый искусствовед получит 1 млн драмов.
Напомним, что 16 августа 2018 года министры Араик Арутюнян и Лилит Макунц объявили о старте двух образовательно-культурных проектов: первый – внедрение абонементой системы посещения культурных учреждений, в рамках которой ученики 1-12 классов всех школ Армении смогут один раз за год бесплатно посетить музей, концерт и театр; второй – проект «Твое искусство в школе, в рамках которого искусствоведы посетят школы и представят авторские проекты культурного образования.