Մեկնարկել է «Հայաստանի հմտություններ» ազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլը
«Մեգերյան կարպետ» ընկերության ցուցասրահում տեղի է ունեցել «Հայաստանի հմտություններ» ազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլի բացումը: Միջոցառմանը ներկա է գտնվել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, գործատուներ, մրցույթին մասնակից քոլեջների և ուսումնարանների ներկայացուցիչներ: Ողջունելով մասնակիցներին` ԿԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ «Հայաստանի հմտություններ» ազգային մրցույթը նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթությունը խթանելու կարևոր քայլերից է. «Երբ դիտարկում ենք առաջադեմ երկրների, օրինակ Գերմանիայի տնտեսության զարգացման փորձը, տեսնում ենք, որ այնտեղ մեծ տեղ է հատկացվում արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթությանը: Այս ոլորտն ավելի կարճ ժամանակահատվածում պատրաստում է մասնագետներ աշխատաշուկայի համար: Այսօր մենք Հայաստանում ունենք գործազրկության բարձր մակարդակ, բայց միաժամանակ բազմաթիվ մասնագիտություններով գործատուները չեն կարողանում գտնել աշխատողներ` օրինակ զոդողներ, կարող վարպետներ և ընդհանրապես որակյալ արհեստավոր մասնագետներ: Այժմ մենք նպատակ ունենք սերտացնել համագործակցությունը գործատուների հետ: Բոլոր քոլեջների և ուսումնարանների կառավարման խորհուրդներում այս պահին ընդգրկված են գործատուներ, սակայն դա ցանկալի արդյունք դեռևս չի ապահովում: Մենք այժմ փորձում ենք ներդնել պայմանագրային համագործակցության մոդելը և այդ համատեքստում արդեն ունենք կնքված պայմանագրեր: Ուզում ենք մեծ ուշադրություն դարձնել նաև գերմանական և ավստրիական մոդելի վրա հիմնված դուալ կրթության համակարգի զարգացմանը: Մի շարք քոլեջներում և ուսումնարաններում դուալ կրթության համակարգը փորձնական նպատակով արդեն ներդրված է և հույս ունենք, որ առաջիկայում այն ավելի լայն տարածում կստանա: Դուալ կրթությունն աշխատանքի վրա հիմնված կրթություն է, երբ սովորողն ուսումնառության ընթացքում ստանում է տեսական գիտելիքներ` մոտ 30 տոկոս, իսկ մնացած հմտությունները ստանում է պրակտիկ փորձով` աշխատելով գործատուի մոտ: Քոլեջը կամ ուսումնարանն ավարտելիս նա արդեն աշխատանքային փորձ ունեցող մասնագետ է և կարող է մտնել աշխատաշուկա: Այս տեսանկյունից գործատուները պետք է հասկանան, որ արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում ներգրավվելով` իրենք սպասարկում են նաև սեփական բիզնես շահերը: Դա փոխշահավետ համագործակցություն է, որտեղ կրթական համակարգն ունի իր շահերը, գործատուն` իր: Երկարաժամկետ պլանավորման մեջ գործատուն անպայման պետք է կարևորի որակյալ մասնագետների խնդիրը»,- նշել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը և հավելել, որ բուհական համակարգում ավելի քան 15 տարվա դասախոսական փորձից ելնելով կարող է փաստել, որ բուհն ավարտելուց հետո շատերն հետագայում աշխատում են հմտությունների ոլորտում, որը ենթադրում է արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթություն:
Նախարարի տեղակալն իր խոսքում հաջողություն է մաղթել «Հայաստանի հմտություններ» ազգային մրցույթի ամփոփիչ փուլի բոլոր մասնակիցներին` նշելով, որ հաղթողներն հնարավորություն կստանան մասնակցել «Համաշխարհային հմտություններ» միջազգային մրցույթին, որը տեղի կունենա 2019 թվականին ՌԴ Կազան քաղաքում:
ՄԿՈՒԶԱԿ-ի տնօրեն Տաթև Գասպարյանը տեղեկացրել է, որ «Հայաստանի հմտություններ» մրցույթի նախընտրական փուլին Երևանից և ՀՀ մարզերից մասնակցել են 49 ուսանողներ, որոնցից 28-ը անցել են եզրափակիչ փուլ:
«Հայաստանի Հմտություններ» ազգային 6-րդ մրցույթի եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա նոյեմբերի 16-17-ը` «Մեխատրոնիկա», «Վեբ դիզայն», «Խոհարարություն», «Ոսկերչություն» և «Նորաձևության տեխնոլոգիա» մասնագիտություններով:
Մրցույթի մասնակիցներին ողջունել են նաև Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման միության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը, «Ատեքս» նորաձևության կենտրոնի նախագահ Կարինե Դնոյանը:
Նշենք, որ Հայաստանը «Համաշխարհային հմտություններ» կազմակերպությանը միացել է 2012թ.-ին` Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ GmbH-ի) աջակցությամբ` «Հայաստանի հմտություններ» նախագծի շրջանակում:

Стартовал финальный этап национального конкурса «Навыки Армении»
В выставочном зале акционерного общества «Мегерян Карпет» состоялось торжественное открытие финального этапа национального конкурса «Навыки Армении». На мероприятии присутствовали Заместитель министра образования и науки РА Ованес Ованнисян, работодатели, а также представители колледжей и училищ, участвующих в конкурсе.
Ованес Ованнисян поприветствовал присутствующих и отметил, что национальный конкурс «Навыки Армении» является серьезным шагом в плане поощрения начального ремесленного и среднего профессионального образования.
«Когда мы рассматриваем опыт развития передовых в экономическом отношении стран (например, Германии), мы понимаем, что там ремесленному и среднему профессиональному образованию придают большое значение. Эта сфера в кратчайшие сроки подготавливает специалистов для рынка труда. Сегодня в Армении уровень безработицы довольно высок, но работодатели, в то же время, не могут найти профессионалов по многим специальностям. Например: паяльщиков, швей и др. – хороших ремесленников. Сегодня наша цель – укрепить сотрудничество с работодателями. На данный момент в состав советов управления всех колледжей и училищ вошли работодатели, но это, к сожалению, не обеспечило желательного результата. Сегодня мы пытаемся внедрить модель контрактного сотрудничества, и в этом контексте у нас уже есть подписанные соглашения. Хотелось бы уделить особое внимание развитию дуальной системы образования, основанной на немецкой и австрийской моделях. Во многих колледжах и училищах дуальная система образования в экспериментальных целях уже внедрена, и мы надеемся, что в ближайшее время она получит широкое распространение. Дуальное образование – это образование, основаное на работе, когда во время своего обучения студент получает 30% теории, а остальные навыки приобретаются путем практического опыта и работы у работодателя. После окончания колледжа или училища у студента уже есть опыт работы, и он может выйти на рынок труда. В этом аспекте работодателям необходимо понять, что, участвуя в сферах ремесленного и средного профессионального образования, они также обеспечивают выгодные условия для собственного бизнеса. Таким образом, это сотрудничество взаимовыгодно как для образовательной системы, так и для работодателей. В долгосрочном планировании работодатель обязательно должен придавать особое значение отбору хороших профессионалов», – отметил Ованес Ованнисян и добавил, что, исходя из своего 15-летнего опыта преподавания в вузах, он может утверждать, что по окончании вузов многие работают в сфере выработки навыков, которые подразумевают наличие ремесленного и среднего профессионального образования.
В своей речи Заметитель министра пожелал удачи всем участникам финального этапа национального конкурса «Навыки Армении», отметив, что победителям будет предоставлена возможность принять участие в интернациональном конкурсе «Всемирные навыки», который состоится в 2019 году в городе Казани Российской Федерации.
Директор «Национального центра развития профессионального образования и обучения» Татев Гаспарян сообщила, что в отборочном туре конкурса «Навыки Армении» приняли участие 49 студентов из Еревана и регионов РА, из коих – 28 студентов прошли в финал.
Финальный этап национального конкурса «Навыки Армении» пройдет 16-17 ноября по следующим специальностям: «Мехатроника», «Веб-дизайн», «Кулинария», «Ювелирное дело» и «Технология моды».
Участников конкурса поприветствовали также председатель
Общественной организации по развитию и сохранению традиций армянской кулинарии Седрак Мамулян и председатель центра моды «Атекс» Карине Дноян.
Отметим, что к организации «Всемирные навыки» Армения присоединилась в 2012 году при поддержке Агентства международного сотрудничества Германии в рамках программы «Навыки Армении».