Դուալ կրթություն` երաշխավորված աշխատանք. ցուցադրություն Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում
Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել մասնագիտական կրթության և ուսուցման համակարգի ուսանողների հմտությունների, կրթություն-աշխատաշուկա համագործակցությամբ պայմանավորված նոր մասնագիտական ծրագրերի ցուցադրություն՝ ՀՀ Շիրակի մարզի ուսումնարանների և քոլեջների, ինչպես նաև դուալ կրթական համակարգում ներգրավված քոլեջների մասնակցությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ՀՀ Շիրակի փոխմարզպետ Սոֆյա Հովսեփյանը, Գյումրիում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Ալեքսան Տեր-Մինասյանը և այլ անձինք:
Փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով ցուցադրության մասնակիցներին, նշել է, որ նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտը կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլ ողջ աշխարհի համար: «Ցավոք, մեր երկրում այս ոլորտը որոշակիորեն անտեսվել է, քանի որ մեր ժողովրդի մեջ ընդունված է, որ երեխաներն անպայման պետք է գնան բուհ: Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ բուհից հետո նրանցից շատերն աշխատում են այն մասնագիտությունների գծով, որ կարող էին ստանալ նաև միջին մասնագիտական հաստատություններում: Այդ պատճառով էլ բուհական ոլորտն ուռճացվել է, իսկ ՄԿՈՒ-ն բավականաչափ չի արժևորվել: Դրա համար մենք հետևողական քայլերով ցանկանում ենք հասարակությանը հասցնել այն միտքը, որ եթե երեխան ավելի հակված է արհեստի, ապա գնա ուսումնարան և քոլեջ»,-նշել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը և հավելել, որ նախարարությունն այս համատեքստում մեծ ուշադրություն է դարձնում գործատուների հետ համագործակցությանը: «Գործատուների հետ կապը ՄԿՈՒ ոլորտի համար կենսական նշանակություն ունի, իսկ դուալ համակարգը, որն այսօր փայլուն կերպով ներկայացվեց, այդ կապի պահպանման կարևոր հիմնասյուններից է: Ուսանողը տեսական մասը՝ 30 տոկոսը, անցկացնում է ուսհաստատությունում, իսկ 70 տոկոսը՝ աշխատանքի վայրում, որը նրան լիարժեք մասնագետ դառնալու հնարավորություն է ընձեռում: Այդ պատճառով մենք կարևորում ենք դուալ համակարգը և հետևողական ենք լինելու՝ այն ներդնելու նաև այլ հաստատություններում»,-նշել է փոխնախարարը՝ բոլոր գործատուներին կոչ անելով ներգրավվել ոլորտի աշխատանքներում, որովհետև այն, ըստ Հովհաննես Հովհաննիսյանի, ուղղակիորեն կապված է իրենց բիզնեսի հետագա զարգացման հետ: «Գործատուները պետք է գիտակցեն, թե որքան կարևոր է ՄԿՈՒ ոլորտն իրենց բիզնեսի, և, առհասարակ, ՀՀ տնտեսության համար: Այդ տեսանկյունից ևս մենք հետևողականորեն զարգացնելու ենք այս ոլորտը, և պատահական չէ, որ արդեն 13 դոնոր կազմակերպություն տարբեր ձևաչափերով ներգրավված է ՄԿՈՒ համակարգում: Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ այն փայլուն աշխատանքի համար, որ կոլեկտիվները և հատկապես ուսանողներն այսօր կատարեցին՝ իրենց ուսհաստատությունները լավագույնս ներկայացնելու համար»,-նշել է փոխնախարարը:
Շիրակի մարզպետի տեղակալ Սոֆյա Հովսեփյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ անչափ կարևորում է այսօրինակ ծրագրերի իրականացումը. «Շիրակը արհեստների ու արվեստների քաղաք է. այստեղ առավել քան կարևոր է արհեստների զարգացումը և միջին մասնագիտական կրթության կազմակերպումը: Ցավոք, ներկայումս կան մասնագիտություններ, որոնք համարվում են «մեռնող», քանի որ երիտասարդները չեն հետաքրքրվում դրանցով, օրինակ` լավ դարբինների կարիք շատ է զգացվում, այնինչ դարբիններ չկան: Մեր երիտասարդները պետք է հետաքրքրվեն ու կարողանանան լավ արհեստավորներ դառնալ: Մենք՝ որպես մարզային իշխանություններ, ամեն ինչ անելու ենք այս խնդիրների լուծման համար և պատրաստ ենք համագործակցության»,-նշել է փոխմարզպետը:
Ցուցադրության ընթացքում Շիրակի մարզի նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները ներկայացրել են սովորողների աշխատանքները և պատմել նոր մասնագիտությունների մասին: Դուալ կրթական համակարգում ներգրավված քոլեջները ցուցադրել են ծրագրի ներդրման արդյունքները:
«Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի փորձագետ Յուլիա Ստակյանը ներկայացրել է դուալ համակարգի ներդրման մեթոդաբանությունը:
Միջոցառման ընթացքում Շիրակի տարածաշրջանային պետական քոլեջի և «Բեռլին», «Վիկտորիա Պլազա» հյուրանոցների, ինչպես նաև Լոռու տարածաշրջանային պետական քոլեջի և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի միջև կնքվել են համագործակցության հուշագրեր:
Նշենք, որ միջոցառումն իրականացվել է Գերմանիայի կառավարության կողմից պատվիրակված և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ/ԳՄՀԸ) կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» (ԳՄՀԸ ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի աջակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ դուալ համակարգը ՄԿՈՒ քոլեջների և վերապատրաստում տրամադրող ձեռնարկության միջև սերտ համագործակցություն է ապահովում: Այն ծնվել է Գերմանիայում և հետագայում մեծ տարածում գտել այլ եվրոպական երկրներում: Հայաստանում պիլոտավորվող այս համակարգն օգնում է զարգացնել ՄԿՈւ շրջանավարտների մասնագիտական կարողությունները՝ ապահովելով նրանց մրցունակությունը աշխատաշուկայում: Համակարգը նաև նպաստում է սոցիալական գործընկերության զարգացմանը կրթության ոլորտում, որն իր հերթին դառնում է տնտեսության արդիականացման և զարգացման հզոր խթան: Դուալ համակարգի կենտրոնում գտնվում է աշխատանքի վրա հիմնված գործընթացի հայեցակարգը:
Դուալ համակարգը ներդրվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) կողմից և Գերմանիայի կառավարության պատվիրակմամբ իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի միջև համագործակցության շրջանակում: Այն արդեն գործում է Հայաստանի 11 քոլեջում՝ Վայոց Ձորի, Տավուշի, Շիրակի, Կոտայքի, Լոռու, Երևանի թիվ 1 և 2 տարածաշրջանային, Երևանի հումանիտար և ինֆորմատիկայի պետական քոլեջներում, ինչպես նաև Երևանի թիվ 6 և Գյումրիի թիվ 4 պետական արհեստագործական ուսումնարաններում:

Выставка в технологическом центре Гюмри на тему: «Дуальная система образования – залог работы в будущем»
В технологическом центре Гюмри состоялась выставка новых специализированных программ профессионального образования и развития навыков студентов системы обучения, основанных на сотрудничестве сферы образования и рынка труда. В выставке приняли участие учебные заведения, училища, а также вовлеченные в дуальную систему образования колледжи Ширакской области РА. На мероприятии присутствовали Заместитель министра образования и науки РА Ованес Ованнисян, Заместитель губернатора Ширакской области РА Софья Овсепян, почетный консул Федеративной Республики Германии в Гюмри Алексан Тер-Минасян и другие.
Ованес Ованнисян поприветствовал участников и отметил, что сфера начального и среднего профессионального образования важна не только для Армении, но и для всего мира.
«В нашей стране, к сожалению, чувствуется пренебрежение по отношению к данной сфере, т.к. в народе принято, что ребенок должен обязательно поступить в вуз. Но опыт показывает, что после окончания вузов многие работают по другой специальности, которую могли бы получить и в учреждениях среднего профессионального образования. Именно по этой причине роль вузов все еще раздута, а профессиональному образованию и обучению не уделяется должного внимания. Благодаря последовательным действиям мы надеемся донести до общества мысль о том, что, если ребенок тяготеет к какому-нибудь ремеслу, значит надо поступать в училище или колледж», – отметил Ованес Ованнисян и добавил, что в данном контексте министерство особое внимание уделяет сотрудничеству с работодателями.
«Сотрудничество с работодателями играет важную роль в сфере профессионального образования и обучения, а дуальная программа, которую сегодня замечательно представили участники выставки, является одной из главных основ для поддержания этой связи․ Теоретическая часть подготовки составляет 30% процесса и проводится в учебном заведении, а 70% обучения студент проводит на месте работы, что дает ему возможность стать полноценным специалистом. Именно поэтому мы подчеркиваем важность дуальной системы образования и будем последовательно внедрять ее в другие учебные заведения», – отметил Заместитель министра, призвав всех работодателей вовлечься в работу в данной сфере, т.к., по словам Ованеса Ованнисяна, последующее развитие их бизнеса напрямую зависит от этого сотрудничества.
«Работодатели должны осознавать, насколько важна сфера профессионального образования и обучения для их бизнеса и для экономики РА в целом. С этой точки зрения мы будем последовательно развивать эту сферу, и не случайно, что уже 13 организаций-доноров по-разному задействованы системой профессионального образования и обучения. Хотелось бы еще раз выразить благодарность за ту работу, которую сегодня проделали коллективы и в особенности студенты для того, чтобы наилучшим образом представить свое учебное заведение», – отметил Ованес Ованнисян.
Заместитель губернатора Ширакской области РА Софья Овсепян поприветствовала присутствующих и отметила, что безмерно ценит реализацию подобных программ.
«Ширак – это край ремесел и искусств, здесь более чем важно развивать ремесла и организовывать среднее профессиональное образование. К сожалению, в наше время существуют профессии, которые считаются «умирающими», т.к. молодежь больше не интересуется ими. Например, нам очень нужны кузнецы, а кузнецов нет. Молодые люди должны интересоваться ремеслами, и им должна быть предоставлена возможность стать хорошими специалистами. Представляя региональные власти, хочу отметить, что мы готовы к сотрудничеству и сделаем все возможное, чтобы решить имеющиеся проблемы», – отметила Заместитель губернатора.
Во время выставки учебные заведения профессионального образования и обучения Ширакской области представили работы учащихся и рассказали о новых специальностях. Колледжи, вовлеченные в дуальную систему образования, представили результаты внедрения программы.
Эксперт программы «Развитие частного сектора, профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе» Юлия Стакян ознакомила присутствующих с методологией внедрения дуальной системы.
Во время мероприятия были подписаны меморандумы о сотрудничестве Ширакского регионального государственного колледжа и гостиниц «Берлин» и «Виктория Плаза», а также Лорийского регионального государственного колледжа и Ванадзорского технологического центра.
Отметим, что мероприятие было проведено при содействии программы «Развитие частного сектора, профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе», возглавляемой делегатами из Германии и осуществляемой Агентством международного сотрудничества Германии (GIZ).
Напомним, что внедрение дуальной системы обеспечивает тесное сотрудничество между колледжами профессионального образования и обучения и организациями, предоставляющими услуги по переподготовке специалистов. Идея дуального образования родилась в Германии, а позже распространилась на другие европейские страны. В Армении эта пилотная система помогает развивать у выпускников колледжей профессионального образования и обучения навыки по специальности, обеспечивая их конкурентоспособность на рынке труда. Система также способствует развитию социального партнерства в сфере образования, что, в свою очередь, становится сильным стимулом для модернизации и развития экономики. В центре дуальной системы находится понятие о процессе, основанное на работе.
Внедрение дуальной системы происходит в рамках сотрудничества программы «Развитие частного сектора, профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе», осуществляемой Министерством науки и образования РА, и Агентством международного сотрудничества Германии. Система уже внедрена в 11 колледжей регионов Армении: Вайоцдзорский, Тавушский, Ширакский, Котайский и Лорийский, в Ереванские районные колледжи номер 1 и 2, в государственный гуманитарный колледж и государственный колледж информатики Еревана, а также в государственные ремесленные училища номер 6 Еревана и номер 4 Гюмри.