Դպրոցներում քաղաքական որևէ ուժի օգտին քարոզչություն անողները խստորեն կպատժվեն. Ա. Հարությունյան
«Առաջիկայում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դպրոցներին հեռու պահել քաղաքական գործընթացներից և այդ նպատակով ձեռնարկել կանխարգելիչ քայլեր»,- հայտարարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը մայրաքաղաքի և մարզերի կրթության վարչության պետերի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ: ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ խստորեն կպատժվեն այն տնօրեններն ու մանկավարժները, ովքեր կփորձեն դպրոցներում քարոզչություն իրականացնել որևէ քաղաքական ուժի օգտին. «Եթե նման ահազանգեր և փաստեր լինեն, անկախ նրանից` քաղաքական որ ուժի օգտին է արվել քարոզչությունը կամ ում համար են օգտագործվել վարչական լծակները, մեղավորները պատժվելու են»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով մարզերում առկա կրթության խնդիրներին` Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ նախարարությունը որդեգրել է նոր աշխատելաոճ: «Հունվարից սկսած` ամեն ամիս ընտրելու ենք մի մարզ, լինելու են այցելություններ տվյալ մարզի ուսումնական հաստատություններ, քննարկումներ են լինելու, փորձելու ենք տեղերում գտնել լուծումներ: Դա չի նշանակում, թե մյուս մարզերի խնդիրներն այդ ամսվա ընթացքում անտեսվելու են. նախարարությունն իր հիմնական գործառույթները կշարունակի իրականացնել: Մենք կարծում ենք, որ այս մեթոդը թույլ կտա տեղերում կուտակված խնդիրները վեր հանել և արդյունավետ լուծումներ գտնել»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը: Նախարարի պաշտոնակատարը հատուկ անդրադարձել է նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող մշակութային կրթության ծրագրերին: Դրանք են մշակութային 3 հաստատություն` թատրոն, համերգասրահ և թանգարան այցելելու աբոնեմենտային համակարգը` նախատեսված ՀՀ բոլոր դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտների համար, «Քո արվեստը դպրոցում» ծրագիրը, որի շրջանակում շուրջ 50 արվեստագետներ կայցելեն դպրոցներ` աշակերտներին ներկայացնելու իրենց արվեստը և նախօրեին մեկնարկած Սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգներին այցելելու ծրագիրը:
Բոլոր ծրագրերի և հատկապես աբոնեմոնտային համակարգի իրագործման համար շատ կարևոր է դպրոցների կազմակերպվածությունը: Հաշվի առնելով, որ աշակերտները նախընտրում են մշակութային հաստատություն այցելել դասարանով` ելնելով նաև դպրոցական ծրագրի ընթացիկ նյութերից, պետք է նախապես հերթագրվել և ամրագրել աբոնեմենտային այցելությունը` կուտակումներից խուսափելու համար: Նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է նաև հանրակրթության ոլորտի բովանդակային բարեփոխումների ընթացքը: Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրով այժմ կրթական չափորոշիչների փոփոխություն է նախատեսվում, զուգահեռաբար փոփոխություներ են կատարվում մի շարք իրավական ակտերում: Փոփոխություն է նախատեսվում տնօրենների ընտրության, ուսուցչի մրցույթի, կառավարման խորհուրդների ձևավորման և առաջին դասարան ընդունելության կարգերում: Որպես նորույթ ներմուծվում է առաջին դասարանցիների գրանցման և ընդունելության էլեկտրոնային համակարգ` ելնելով լիցենզիայով նախատեսված տեղերի քանակից. «Այս բոլոր նախագծերը դեռ քննարկման փուլում են, և կարևոր է նաև, որ դուք ևս առաջարկներ ներկայացնեք»,- դիմելով խորհրդակցության մասնակիցներին` նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձել է հանրակրթական դպրոցների հավաստագրման վերջին քննություններին, որոնց շուրջ հանրային աղմուկ է բարձրացել. «Փորձը ցույց է տալիս, որ շատերը, խոսելով փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին, չեն ուզում ընդունել փոփոխությունները, երբ դա վերաբերում է անձամբ իրենց կամ իրենց մերձավորին: Հավաստագրման քննությունների առնչությամբ ես որևէ մտահոգություն չունեմ, որովհետև բոլոր դժգոհողներին ասվել է` ներկայացնել փաստեր: Մենք արձանագրել ենք որոշ խնդիրներ` կապված վերապատրաստող կազմակերպությունների աշխատանքի արդյունավետության հետ: Բայց ես կարծում եմ, հավաստագրման քննությունների հանձնաժողովն աշխատել է արդյունավետ»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը: Հանդիպման ընթացքում վարչության պետերը նախարարի պաշտոնակատարին մի շարք հարցեր են ուղղել, որոնք վերաբերել են ուսուցչի թափուր տեղի համար հայտարարվող մրցույթներին, գյուղական համայնքներում նախակրթարանների հիմնադրմանը, մշակութային ծրագրերի կազմակերպչական հարցերին, ուսուցչի նվազագույն դրույքաչափի հաստատմանը, դպրոցների ֆինանսավորմանը և այլ հարցերի:

«Пропагандисты каких-либо политических сил в школах будут сурово наказаны» А. Арутюнян
«Во время предстоящих внеочередных парламентских выборов необходимо изолировать школы от политических процессов, и для этого нужно предпринять меры предосторожности», – объявил Исполняющий обязанности министра образования и науки Араик Арутюнян во время рабочей встречи с начальниками управлений образования столицы и регионов.
Исполняющий обязанности министра образования и науки подчеркнул, что те директора и педагоги, которые попытаются заняться пропагандой какой-либо политической силы, будут сурово наказаны. «Если появятся соответствующие доказательства, виновные будут наказаны вне зависимости от того, в пользу какой политической силы была проведена пропаганда или ради кого было совершено злоупотребление должностными полномочиями», – заявил Араик Арутюнян.
Обратившись к проблемам образования в регионах, Араик Арутюнян заметил, что министерство изменило стиль работы. «Начиная с января, каждый месяц будут посещения учебных заведений какого-то одного региона, во время которых будут проводиться обсуждения, и мы попытаемся на месте найти правильные решения. Это не значит, что проблемы остальных регионов будут игнорированы на протяжении этого месяца – министерство продолжит осуществлять свои основные функции. Мы считаем, что вышеупомянутый метод позволит выявить накопившиеся проблемы и найти эффективные решения», – отметил Араик Арутюнян.
Исполняющий обязанности министра особо выделил культурные программы, осуществляемые по инициативе министерства. Программы рассчитаны на учеников всех школ РА (с 1 по 12 классы) и включают в себя абонементную систему посещений трех культурных центров: театра, концертного зала и музея, а также проект «Твое искусство в школе», в рамках которого приблизительно 50 искусствоведов посетят школы для того, чтобы ознакомить учеников со своим искусством, и программу посещения концертов симфонического оркестра.
Организованность школ играет большую роль для всех программ, в частности, для абонементной системы. Принимая во внимание текущий материал школьной программы, а также то, что ученики предпочитают посещать культурные центры всем классом, необходимо, во избежание очередей, заранее записаться и забронировать абонементное посещение.
Араик Арутюнян также представил процесс содержательных реформ в области общего образования. Кредитной программой Всемирного банка предусматривается изменение критериев образования, и параллельно будут проводиться изменения в ряде юридических актов. Предусматриваются изменения в порядке избрания директоров, конкурса на должность учителя, формирования советов и приема первоклассников. В качестве новинки введена электронная система регистрации и приема первоклассников, исходя из количества мест, предусмотренных лицензией. «Все эти проекты находятся пока что на стадии обсуждений, и очень важно, чтобы вы тоже выдвигали ваши предложения», – отметил Араик Арутюнян, обращаясь к участникам совещания.
Во время встречи Исполняющий обязанности министра образования и науки вернулся к вопросу последних сертификационных экзаменов по окончании общеобразовательных школ, вокруг которых было поднято много публичного шума. «Опыт показывает, что несмотря на то, что многие говорят о необходимости перемен, они же отказываются принимать перемены, если последние касаются непосредственно их или их близких. В связи с сертификационными экзаменами у меня нет какого-либо беспокойства, т.к. всем недовольным было сказано: предоставьте факты. Мы зафиксировали несколько проблем, связанных с эффективностью работы центров переподготовки. Но я считаю, что сертификационная экзаменационная комиссия работала эффективно», – заметил Араик Арутюнян.
На протяжении всей встречи начальники управления задавали вопросы Исполняющему обязанности министра образования и науки, которые касались конкурсов на вакантную должность учителя, открытия подготовительных классов в сельских общинах, организационных вопросов по культурным программам, установления минимальной ставки оплаты труда учителя, финансирования школ и т.д.