Կարևորվել է ուսումնարաններում և քոլեջներում գործատուների հետ համագործակցության խնդիրը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հարավային Կովկասում մասնագիտական կրթության համագործակցություն» ծրագրի ղեկավար Ուտե Ֆոկին: Ողջունելով հյուրին` ԿԳ նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Ֆոկին` այն աջակցության համար, որ ցուցաբերում է Գերմանիան նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության զարգացմանը: Նախարարի տեղակալը կարևորել է հատկապես Գերմանիայի կառավարության կողմից պատվիրակված և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի համագործակցության շրջանակում աշխատանքի վրա հիմնված դուալ կրթության համակարգի ներդրումը, որն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ փորձարկվում է Հայաստանի որոշ ՄԿՈՒ հաստատություններում: Փորձնական ծրագրի գլխավոր նպատակն է գերմանական դուալ համակարգի փորձի հիման վրա նպաստել Հայաստանում երիտասարդների զբաղվածության խթանմանը՝ մասնագիտական կրթության ընտրության և աշխատաշուկայում մրցունակության բարձրացման ճանապարհով: «Հարավային Կովկասում մասնագիտական կրթության համագործակցություն» ծրագրի շրջանակում ստեղծվել է «Բիզնես և մասնագիտական կրթություն» հիմնադրամը, որի նպատակն է խթանել գործատուների, պետական մարմինների և այլ շահագրգիռ կառույցների համագործակցությունը քոլեջների և ուսումնարանների հետ:
ԿԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ գործատուների հետ համագործակցությունը ՄԿՈՒ համակարգի առաջնային խնդիրներից է: Նրա խոսքով` բոլոր ուսումնարանների ու քոլեջների կառավարման խորհուրդների կազմերում ընդգրկված են գործատուներ, բայց դա որոշ դեպքերում արդյունավետ համագործակցության չի վերածվում: Հովհաննես Հովհաննիսյանը նաև հույս է հայտնել, որ աշխատանքի վրա հիմնված դուալ կրթության համակարգի ներդնումը կնպաստի գործատուների հետ համագործակցության բարելավմանը: Հանդիպմանը ներկա ԿԳՆ նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը տեղեկացրել է, որ նախարարությունը մշակել և ներդրել է մոնիթորինգի համակարգ, որի նպատակն է հստակեցնել, թե քոլեջների և ուսումնարանների շրջանավարտների քանի տոկոսն է կարողանում աշխատանք գտնել իր մասնագիտությամբ: Նշվել է նաև, որ 2017թ.-ից ուսումնական հաստատություններում ստեղծվել են կարիերայի կենտրոններ, որոնց խնդիրն է աջակցել շրջանավարտներին` աշխատանք գտնելու հարցում: Մոնիթորինգի համակարգը թույլ կտա հասկանալ աշխատաշուկայի պահանջարկն ու ճիշտ պլանավորել պետական պատվերը ՄԿՈՒ հաստատություններում: Իսկ ծրագրի շրջանակում գործարկվող կայքը լրացուցիչ հնարավորություն կտա էլեկտրոնային հարթակի միջոցով իրականացրել վերլուծություն: Այս համատեքստում կարևորվել են գերմանական կողմի աջակցությամբ դասավանդող մասնագետների և գործատուների վերապատրաստումները:
Քննարկվել են նաև 2020թ-ից գործարկվող նոր ծրագրի ուղղությունները: Նախարարության կողմից առաջարկվել է համագործակցությունը շարունակել տուրիզմի և գյուղատնտեսության ոլորտներում (մասնավորապես Սյունիքի մարզում), ծրագրի շրջանակներում ընտրել փորձարարական ուսումնական հաստատություններ և աշխատաշուկայի պահանջարկից ելնելով՝ ներդնել նոր մասնագիտություններ:

Отмечена важность сотрудничества училищ и колледжей с работодателями
Сегодня Заместитель министра образования и науки РА Ованес Ованнисян принял руководителя программы «Сотрудничество профессионального образования на Южном Кавказе» (финансируемой Министерством экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германии) Уте Фок.
Приветствуя гостью, Заместитель министра образования и науки поблагодарил госпожу Фок за содействие, которое оказывает Германия начальному (ремесленному) и среднему профессиональному образованию. Ованес Ованнисян, в частности, отметил важность вклада дуальной системы образования, основанной на работе, проведенной в рамках сотрудничества по программе «Развитие частного сектора, профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе», возглавляемой делегатами из Германии и осуществляемой Агентством международного сотрудничества Германии (GIZ).
Программа уже второй год подряд испытывается в некоторых учреждениях профессионального образования и обучения Армении. Главной целью экспериментальной программы является создание благоприятных условий для занятости молодежи путем увеличения выбора профессионального образования и повышения уровня конкурентоспособности на рынке труда.
В рамках программы «Сотрудничество профессионального образования на Южном Кавказе» был основан фонд «Бизнес и профессиональное образование», целью которого является стимулирование сотрудничества колледжей и училищ с работодателями, органами публичной власти и другими заинтересованными учреждениями.
Заместитель министра образования и науки отметил, что сотрудничество с работодателями является одной из главнейших задач системы профессионального образования и обучения. По его словам, работодатели входят в состав советов управлений всех колледжей и училищ, но в некоторых случаях это не становится залогом дальнейшего сотрудничества. Ованес Ованнисян выразил надежду, что внедрение дуальной системы образования пойдет на пользу сотрудничеству с работодателями.
На встрече присутствовал также начальник управления начального (ремесленного) и среднего профессионального образования Минобрнауки Артак Агбалян, который сообщил, что министерство разработало и уже начало использовать систему мониторинга, целью которого является определить процент выпускников, нашедших работу по своей специальности. Также было отмечено, что в 2017 г. в учебных заведениях были созданы центры карьеры, которые призваны помочь выпускникам в поиске работы. Система мониторинга позволит понять требования рынка труда и правильно сформировать госзаказ в учреждениях профессионального образования и обучения. А сайт, задействованный в рамках программы, предоставит дополнительную возможность проведения анализа с помощью электронной платформы. В данном контексте была отмечена важность содействия немецкой стороны в переподготовке преподающих специалистов и работодателей.
Во время встречи были также рассмотрены направления новой программы, запуск которой пройдет в 2020 г. Со стороны министерства поступило предложение продолжить сотрудничество в сферах туризма и сельского хозяйства (в частности, в Сюникской области), а также в рамках программы выбрать экспериментальное учебное заведение и ввести туда новые специальности, основываясь на требования рынка труда.