Մեկնարկել են Էրազմուս+ ծրագրի ամենամյա տեղեկատվության օրերը
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում մեկնարկել են Էրազմուս+ ծրագրի ամենամյա տեղեկատվության օրերը, որին մասնակցել են ՀՀ բուհերի ռեկտորներ, դասախոսներ և ուսանողների, երիտասարդական տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև միջազգային խոսնակներ՝ Լեհաստանի Էրազմուս+ ազգային գործակալությունից և Բելառուսի պետական համալսարանից:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի խորհրդական Սամվել Կարաբեկյանը, որը նաև Էրազմուս+ ծրագրի բարձրագույն կրթության բարեփոխումների փորձագետների ազգային թիմի համակարգողն է: Նախարարի խորհրդականը կարևորել է ծրագրի դերը հանրապետության բարձրագույն կրթության համակարգում իրականացվող բարեփոխումների տեսանկյունից: «Մեր բարձրագույն կրթության համակարգը տարիներ շարունակ վերակառուցումների և բարեփոխումների մեջ է եղել: Դրանք հիմնականում կառուցվածքային բնույթ են կրել, սակայն պետք է արդեն անցնել բովանդակային մակարդակի: Բուհերում պետք է ձևավորել համապատասխան միջավայր՝ ակադեմիական, որը կկարողանա խթանել այդ բարեփոխումները»,-նշել է Սամվել Կարաբեկյանը:
Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի ղեկավար Լանա Կառլովան իր հերթին կարևորել է երկօրյա տեղեկատվական այս միջոցառման դերը, որի ընթացքում հանրությունը կիրազեկվի Հայաստանի և Եվրամիության միջև բարձրագույն կրթության և երիտասարդության ոլորտում հասանելի դրամաշնորհային և ռազմավարական համագործակցության հնարավորություններին, 2019թ. Էրազմուս+ առաջարկների ներկայացման մրցույթի պայմաններին, ծրագրերի իրականացման արդյունավետությանն ու շարունակականությանը, և, առհասարակ, ծրագրի նորություններին: «Եվրոպական հանձնաժողովն ամեն տարի հայտարարում է մրցույթ, որին մասնակցում է մոտ 180 երկիր: 33-ը ծրագրային երկրներն են՝ Եվրոպական միության անդամ երկրներ և մի շարք այլ երկրներ՝ Նորվեգիան, Լիխտենշտեյնը, Իսլանդիան, Մակեդոնիան, Թուրքիան, շուտով նաև Սերբիան կլինի: Երկրորդ տարածաշրջանը՝ Արևելյան հարևանության երկրները, ներկայացնում են Հայաստանը, Վրաստանն, Ադրբեջանը, Ուկրաինան, Բելառուսը և Մոլդովան: Հայաստանն ունի 21 ընթացիկ ծրագիր, որոնք կազմվել են տարբեր ոլորտների համար՝ ուսումնական ծրագրերի վերանայում, նոր մագիստրատուրաների ստեղծում, համալսարանների կառավարում և այլն: Մեր համալսարաններն «Էրազմուս+» տեղեկատվական օրերի շրջանակում հնարավորություն են ստանում զարգացնել արտերկրում ունեցած կապերը կամ ստեղծել նորերը, որպեսզի համագործակության միջոցով ծրագրեր գրեն ու մասնակցեն մրցույթի»,-նշել է Լանա Կառլովան՝ տեղեկացնելով, հայտեր ներկայացնելու վերջնաժամկետը լրանում է փետրվարին, իսկ հաղթողները պարզ են դառնում հուլիս-օգոստոս ամիսներին: Նրա խոսքով՝ մրցույթի ծրագրերը գրվում են տարբեր ոլորտների շուրջ՝ մանկավարժության, կրթության, արվեստի, ձկնաբուծության, իրավագիտության, լրագրության, ճարտարապետության, ագրարային և այլն:
Միջոցառման ընթացքում Էրազմուս+ գրասենյակի պատասխանատուներ Անի Թորոսյանը և Էդիթ Սողոմոնյանը ներկայացրել են Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության և Էրազմուս Մունդուս համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի հնարավորությունները: Ակադեմիական շարժունության և Էրազմուս+ բարձրագույն կրթության ոլորտի ծրագրերի կառավարման և իրականացման իրենց փորձով լսարանի հետ կիսվել են Լեհաստանի Էրազմուս+ ազգային գործակալության ներկայացուցիչ Դոռոտա Ռիտվինսկայան և Բելատուսի պետական համալսարանի միջազգային ծրագրերի բաժնի ղեկավար Ալեքսանդր Ռիտովը:
Ի դեպ, Էրազմուս+ ծրագրի մեկնարկից ի վեր առաջին անգամ Երևանում ծրագրի համապարփակ հնարավորությունները ներկայացվել են երկու պաշտոնական ներկայացուցիչների՝ Էրազմուս+ ազգային գրասենյակի և «Erasmus+ Youth. Տեղեկատվական կենտրոնի» կողմից:

Стартовали ежегодные информационные дни программы Эразмус +
В Национальном аграрном университете Армении стартовали ежегодные информационные дни программы «Эразмус+», в которых приняли участие ректоры, преподаватели, студенты, представители различных молодежных организаций, а также международные спикеры из национального агентства Польши «Эразмус+» и Государственного университета Беларуси.
Участников мероприятия приветствовал Советник министра образования и науки Самвел Карабекян, который является также координатором национальной команды экспертов программы «Эразмус+» по реформам в высшем образовании. Советник министра отметил важность программы с точки зрения реформ в высшем образовани РА. «Наша система высшего образования на протяжении многих лет находилась в состоянии постоянных преобразований и реформ. Они носили в основном конструктивный характер, но настало время переходить на содержательный уровень. В вузах необходимо создать соответствующую академическую среду, которая сможет стимулировать эти реформы», – отметил Самвел Карабекян.
Начальник национального офиса программы «Эразмус+» Лана Карлова, в свою очередь, отметила важность двухдневного информационного мероприятия, во время которого общество будет осведомлено о возможностях грантов и стратегического сотрудничества в области высшего образования и молодежи Армении и Евросоюза. Все интересующиеся ознакомятся с условиями предложений по конкурсу «Эразмус+» - 2019, а также с эффективностью и непрерывностью осуществления программ и последними новостями.
«Европейский комитет каждый год объявляет конкурс, в котором принимает участие 180 стран. Из них 33 – являются программными странами. Это страны Евросоюза и еще несколько стран – Норвегия, Лихтенштейн, Исландия, Македония, Турция, в будущем присоединится Сербия. Второй регион – это постсоветские страны: Армения, Грузия, Азербайджан, Украина, Беларусь и Молдова.
Для Армении предусмотрена 21 промежуточная программа, и стоит отметить, что эти программы были составлены для разных областей: пересмотр учебных программ, открытие новых магистерских программ, управление институтами и т.д. В рамках информационных дней программы «Эразмус+» нашим институтам предоставлена возможность развивать или создавать новые связи за рубежом с целью составления новых программ и участия в конкурсе», – отметила Лана Карлова, добавив, что срок подачи заявок истекает в феврале, а победители станут известны в июле-августе. По ее словам, программы для конкурса составляются для разных сфер: педагогика, образование, рыбоводство, юриспруденция, журналистика, архитектура, аграрное производство и т.д.
Во время мероприятия ответственные сотрудники офиса «Эразмус+» Ани Торосян и Эдит Согомонян представили возможности международной кредитной мобильности «Эразмус+» и совместных магистерских программ «Эразмус Мундус». Представитель национального агентства Польши «Эразмус+» Дорота Рытвинская и руководитель отдела международных программ Государственного университета Беларуси Александр Рытов поделились с аудиторией своим опытом управления и осуществления академической мобильности, а также программ «Эразмус+» в области высшего образования. Кстати, с момента запуска этой программы впервые в Ереване официальные представители национального офиса «Эразмус+» и «Erasmus+ Youth: информационного центра» всеобъемлющим образом представили возможности программы.