Դասական երաժշտության անվճար համերգներ` Երևանի ավագ դպրոցների աշակերտների համար
ՀՀ կրթության և գիտության և մշակույթի նախարարությունների, ինչպես նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համագործակցությամբ մեկնարկում է մշակութային կրթության բարելավմանը միտված «ԴասA» ծրագիրը` ավագ դպրոցների աշակերտների համար: Նախագծի շրջանակում Երևանի 35 ավագ դպրոցների 14-17 տարեկան 10-12-րդ դասարանների շուրջ 13532 աշակերտներ կայցելեն սիմֆոնիկ երաժշտության համերգների` հնարավորություն ունենալով հետագայում համերգներին հրավիրել նաև իրենց ծնողներին։
Ծրագրի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել այսօր «Բյուրո» ակումբում` ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի, Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի և Սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի մասնակցությամբ: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Երևանի ավագ դպրոցների տնօրենները: ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով` դեռևս ամռանը, երբ քննարկվում էին դպրոցներում մշակութային կրթության զարգացման ծրագրերը, Սիմֆոնիկ նվագախմբի կողմից առաջարկություն էր ներկայացվել` դպրոցականներին հրավիրել դասական երաժշտության համերգների. «Իմ մտապատկերում այս ծրագրերը կային վաղուց, երբ դեռ իշխանության ներկայացուցիչ չէի: Դրանք միս-արյուն ստացան ամռանը, և հիմա արդեն մտնում ենք իրագործման գործնական փուլ: Ծրագիրը միտված է դպրոց բերել բարձր արժեքներ, մեր աշակերտներին սովորեցնել լսել դասական երաժշտություն: Դասական երաժշտությունը պետք է վերադարձնել դպրոց, պետք է աշակերտին բերել համերգասրահ»,- նշել է ԿԳ նախարարի պաշտոնակատարը և հույս հայտնել, որ սիմֆոնիկ նվագախմբի արհեստավարժ թիմի մշակած նորարական ծրագիրն իրական հետաքրքրություն կառաջացնի դպրոցականների շրջանում դասական արժեքների և բարձր արվեստի նկատմամբ: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատարին և Սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարին` ծրագրի նախաձեռնությանն աջակցելու համար: Արայիկ Հարությունյանը նաև նշել է, որ այժմ Կրթության և գիտության նախարարությունը Մշակույթի նախարարության հետ համատեղ իրականացնում է մշակութային մեծ ծրագիր, որի շրջանակում Հայաստանի բոլոր դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակարտները կարող են տարվա մեջ մեկ անգամ այցելել թատրոն, թանգարան կամ համերգասրահ:
Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի խոսքով` մշակութային քաղաքականության առաջնային խնդիրներից մեկը մշակութային հաստատությունների զարգացումն է. «Մեր հիմնական նպատակն է աշակերտների շրջանում հետաքրքրություն առաջացնել մշակույթի նկատմամբ: Սա այդ ուղղությամբ մշակված նոր ծրագիր է, որն ուղղված է դասական երաժշտության խրախուսմանը»,- նշել է Լիլիթ Մակունցը` հավելելով, որ Սիմֆոնիկ երաժշտության «ԴասA» փորձնական ծրագիրը իրագործվում է աբոնոմենտային ծրագրին զուգահեռ և առայժմ նախատեսված է միայն Երևանի ավագ դպրոցների համար: Հետագայում ընդգրկելու են նաև մարզային դպրոցները:
Սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի տեղեկացմամբ` ծրագիրը կանցկացվի երեք փուլով: Սիմֆոնիկ նվագախմբի անդամները՝ գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ, դպրոցներում աշակերտների հետ կիրականացնեն նախապատրաստական աշխատանքներ` հատուկ մշակված ծրագրի և համապատասխան պատրաստում անցած մասնագետների միջոցով՝ նրանց հաղորդելով երաժշտական բազմաշերտ գիտելիքներ։ Այնուհետև աշակերտները «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կունկնդրեն հատուկ իրենց համար նախատեսված համերգային ծրագրերը՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ, որոնք թվով 18-ն են լինելու։ Հատկանշական է, որ ծրագրում մեծամասամբ ներառված են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
«Սա նոր մոտեցում է գեղագիտական կրթության բնագավառում, որի շնորհիվ պատանիների շրջանում կհանրայնացվի դասական, ազգային արվեստը, կսերմանվեն բարձր արժեքներ, որոնք հիմք կհանդիսանան հետագայում առավել կիրթ, առաջադեմ հասարակության ձևավորման համար։ Այժմ ՀՀ դպրոցական ծրագրում երաժշտական կրթությունը ներառվում է մինչև 7-րդ դասարան։ Հիմնականում բացակայում է գործնական շփումը դասական արվեստի հետ։ Ծրագրի «ԴասA» անվանումը խորհրդանշական է. կազմված է «դասական» բառի «դաս» արմատից, իսկ A տառով նշում են վեցերորդ նոտան՝ Լյա (լատ.՝ la), որով սովորաբար լարում են բոլոր երաժշտական գործիքները: Այս նոտան դասական երաժշտության խորհրդանիշն է»,- ներկայացնելով ծրագիրը նշել է Սերգեյ Սմբատյանը:
Հետադարձ կապի միջոցով ուսումնասիրվելու է ծրագրի ազդեցությունն ու արդյունավետությունը։ Մոնիթորինգն իրականացվելու է «ԴասA» բջջային հավելվածի միջոցով, որը հասանելի կլինի առաջին համերգի օրը՝ նոյեմբերի 10-ին։ Նախատեսվում է, որ համերգ այցելած աշակերտների նվազագույնը 20%-ը հետագայում կվերադառնա համերգասրահ, որպես ունկնդիր:

Бесплатные концерты классической музыки для учеников старших школ Еревана
Министерство образования и науки и Министерство культуры РА совместно с Государственным симфоническим оркестром Армении запускают проект «ДасA» с целью повысить культурное образование учеников старших школ. В рамках проекта 13532 ученика из 35 старших школ Еревана (учащиеся 10-12 классов в возрасте 14-17 лет) посетят концерты симфонической музыки, а впоследствии им предоставится возможность привести с собой на концерты своих родителей.
Презентация проекта состоялась сегодня в клубе «Бюро» с участием Исполняющего обязанности министра образования и науки Араика Арутюняна, Исполняющей обязанности министра культуры Лилит Макунц и художественного руководителя симфонического оркестра Сергея Смбатяна.
На мероприятии присутствовали также директора старших школ Еревана. По словам Араика Арутюняна, еще летом, когда обсуждались программы по развитию культурного воспитания в школах, от симфонического оркестра поступило предложение пригласить школьников на концерты классической музыки.
«В моем представлении эти проекты существовали довольно давно, когда я еще не был членом правительства. Они материализовались этим летом и уже сейчас перешли от теории к практике. Целью проекта является внедрение высших ценностей в школы, а также приобщение школьников к классической музыке. Классическую музыку нужно вернуть в школу, а ученика – привести в концертный зал», – отметил Исполняющий обязанности министра образования и науки и выразил надежду, что новаторская программа, разработанная опытной командой симфонического оркестра, по-настоящему привлечет внимание учащихся к классическим ценностям и высокому искусству. Араик Арутюнян выразил благодарность Исполняющей обязанности министра культуры и художественному руководителю симфонического оркестра за поддержку инициативы. Араик Арутюнян также отметил, что сейчас Министерство образования и науки совместно с Министерством культуры организовывает крупный культурный проект, в рамках которого ученики 1-12 классов всех школ Армении смогут один раз в году посетить театр, музей или концерт.
По словам Исполняющей обязанности министра культуры Лилит Макунц, одной из главных задач культурной политики является развитие культурных учреждений. «Наша основная цель – пробудить у учеников интерес к культуре. Именно для этого разработана новая программа, которая будет способствовать распространению классической музыки», – отметила Лилит Макунц, добавив, что экспериментальная программа симфонической музыки «ДасA» проводится параллельно с абонементными программами, и пока что она расчитана только на учеников старших школ Еревана. В будущем школы регионов также примут участие в этом проекте.
По словам художественного руководителя симфонического оркестра Сергея Смбатяна, проект будет состоять из трех этапов. Исполнители симфонического оркестра под управлением художественного руководителя Сергея Смбатяна проведут подготовительные работы с учениками школ, во время которых учащиеся приобретут необходимые знания по музыке. К процессу будут привлечены соответствующие профессионалы, подготовленные для данного проекта. После этого ученики посетят созданные специально для них концертные программы, которые пройдут в концертном зале «Арам Хачатурян». Всего предусмотрено 18 концертов в исполнении государственного симфонического оркестра Армении. Характерно, что в концертную программу по большей части входят произведения армянских композиторов.
«Это новый подход в области эстетической культуры, благодаря чему юношами будут восприняты классическое и народное искусство, что в будущем будет развивать высокие ценности и станет основой для создания более образованного и продвинутого общества.
В настоящее время в школах РА музыкальное образование является частью учебной программы до 7-го класса. Название проекта «ДасА» является символичным: оно состоит из корня слова «дасакан» (рус. «классический») «дас», а буквой «А» обычно обозначают шестую ноту ля (лат. la), по которой обычно настраивают все музыкальные инструменты. Эта нота является символом классической музыки», – отметил Сергей Смбатян, представляя проект.
Путем обратной связи будут изучены влияние и польза проекта. Мониторинг будет проведен с помощью мобильного приложения «ДасА», которое станет доступным 10 ноября во время первого концерта. Планируется, что по меньшей мере 20% учеников, посетивших концерт, впоследствии снова посетят концерты, но уже в качестве обычных слушателей.