Մեկնարկել է «Նախագծելով էվոլյուցիան» Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում այսօր տեղի է ունեցել «Նախագծելով էվոլյուցիան» խորագիրը կրող Գլոբալ ինովացիոն եռօրյա ֆորումի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որին մասնակցել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը:
Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը Հայաստանում իրականացվում է առաջին անգամ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից՝ Սփյուռքի հայկական գիտական ասոցիացիայի (ASDA) աջակցությամբ: Միջազգային ֆորումը համախմբելու է արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի ու ինքնավար համակարգերի, կենսաբանության և տվյալագիտության առաջատար մասնագետների, գործարարների, գիտնականների, նորարարների աշխարհի մոտ 20 երկրի գիտական և տեխնոլոգիական կենտրոններից։ Միջոցառումը նաև կամուրջ կդառնա ակադեմիական և արդյունաբերական ոլորտների միջև` հնարավորություն ընձեռելով հայաստանյան մասնագետներին ու գիտնականներին հաղորդակցվելու միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատարների հետ՝ անհրաժեշտ նախադրյալներ ստեղծելով նրանց հետագա համագործակցության համար: Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը ներառում է եռօրյա հագեցած ծրագիր հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ կենսաբանության նվաճումները՝ կենսանյութերի մասին գիտություն, գենետիկա և գենոմիկա, բանականության ապագան՝ արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում, ռոբոտիկա և ինքնավար համակարգեր:
ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից ֆորումի գիտնականների պատվին տրված աշխատանքային նախաճաշին, որի ընթացքում նախարարի պաշտանակատարը ներկայացրել է Հայաստանի կրթության և գիտության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և ապագային միտված ծրագրերը:

"Devising the Evolution" Global Innovation Forum Has Launched
Today, at the National Gallery of Armenia took place the opening ceremony of the Global Innovation Forum, entitled "Devising the Evolution", where the Acting Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan was present.
The Global Innovation Forum which is held in Armenia for the first time was organized by the Armenian Science and Technology Foundation (FAST) supported by the Armenian Association of Diaspora (ASDA). This International Forum will bring together the experts in the fields of artificial intelligence, robotics and autonomous systems, biology and information science, businessmen, scientists and innovators from the scientific and technological centers of 20 countries worldwide. This event will bridge academic and industrial spheres, enabling the Armenian experts and scientists to communicate with internationally recognized leaders, creating the necessary preconditions for further cooperation. The Global Innovation Forum’s three-day program focuses on the following major areas: field of biology - biology science, genetics and genomics; future of intelligence - artificial intelligence and mechanical education; robotics and autonomous systems.
The President of the Republic of Armenia, Armen Sargsyan, hosted the Acting Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan to a working lunch, which was given in honor of the scholars of the forum during which the Acting Minister presented the implementing reforms in educational and scientific forums of Armenia and the future plans.