Գերմանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել կիսվել դուալ համակարգի ներդրման իր փորձով
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարի տեղակալ Արիանե Հիլդեբրանդտը, Հայաստանում Գերմանիայի փոխդեսպան Քլաուս Վենդելբերգերը, ԳՄՀԸ Կորպորատիվ զարգացման վարչության պետ Էլկե Զիհլը և ԳՄՀԸ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Աննե Քեմպան այսօր այցելել են Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ, որտեղ մեկնարկել է գերմանական դուալ մասնագիտական կրթության և ուսուցման համակարգի պիլոտավորման գործընթացը երկու նոր մասնագիտացումների գծով՝ «Ռոբոտաշինություն» և «Արևային էներգիայի համակարգերի շահագործում և սպասարկում»: Հյուրերը շրջայց են կատարել քոլեջում, որի ընթացքում ծանոթացել են դուալ համակարգի ներդրման գործընթացին, ներկա եղել ուսանողների պատրաստած ռոբոտների ցուցադրությանը:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությանը (BMZ)՝ հայկական կողմի հետ համատեղ բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնելու համար: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ հայ-գերմանական համագործակցությունը ներկայումս գտնվում է բարձր մակարդակի վրա՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում այն արդեն արձանագրում է տեսանելի արդյունքներ: Փոխնախարարը կարևորել է գերմանական դուալ համակարգի ներդրումը ՝ ընդգծելով, որ առանց այդ համակարգի՝ դժվար է պատկերացնել ՄԿՈՒ ոլորտի զարգացումը:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարի տեղակալ Արիանե Հիլդեբրանդտն իր հերթին նշել է, որ Գերմանիան դուալ համակարգի կիրառման ոլորտում ունի հարուստ փորձ՝ ընդգծելով, որ այդ ուղղությամբ համագործակցությունն առավել արդյունավետ է: Նրա խոսքով՝ գերմանական կողմը պատրաստ է կիսվել իր գիտելիքներով ու փորձով՝ հետաքրքրվելով, թե առավելապես ինչ խնդիրների և մարտահրավերների են բախվում հայ գործընկերները՝ ծրագրերի իրականացման գործընթացում:
Դուալ համակարգի ներդրմանը ներգրավված Ինսթիգեյթ Ռոբոտիքսի և Ֆրիներջին ընկերությունների ներկայացուցիչները, որտեղ քոլեջի ուսանողներն անցնելու են նշված կրթական ծրագրերի գործնական ուսուցումը, իրենց հերթին ներկայացրել են ՄԿՈՒ համակարգում մասնավոր հատվածի ներգրավվածության պատրաստակամությունը և շրջանավարտների հետագա զբաղվածության ապահովման հեռանկարները:
Հիշեցնենք, որ դուալ համակարգը ՄԿՈՒ քոլեջների և վերապատրաստում տրամադրող ձեռնարկության միջև սերտ համագործակցություն է ապահովում: Այն ծնվել է Գերմանիայում և հետագայում մեծ տարածում գտել այլ եվրոպական երկրներում: Հայաստանում պիլոտավորվող այս համակարգն օգնում է զարգացնել ՄԿՈւ շրջանավարտների մասնագիտական կարողությունները՝ ապահովելով վերջինների մրցունակությունը աշխատաշուկայում: Համակարգը նաև նպաստում է սոցիալական գործընկերության զարգացմանը կրթության ոլորտում, որն իր հերթին դառնում է տնտեսության արդիականացման և զարգացման հզոր խթան: Դուալ համակարգի կենտրոնում գտնվում է աշխատանքի վրա հիմնված գործընթացի հայեցակարգը:
Դուալ համակարգը ներդրվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) կողմից և Գերմանիայի կառավարության պատվիրակմամբ իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի միջև համագործակցության շրջանակում: Այն արդեն գործում է Հայաստանի 7 քոլեջներում՝ Վայոց Ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, Տավուշի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, Շիրակի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, Կոտայքի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, Լոռու տարածաշրջանային պետական քոլեջ, Երևանի պետական հումանիտար քոլեջ, Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ:

Немецкая сторона готова поделиться опытом внедрения дуальной системы
Сегодня Заместитель министра образования и науки РА Ованес Ованнисян, Заместитель министра экономики, сотрудничества и развития ФРГ Ариана Гильдебранд, Заместитель посла Германии в Армении Клаус Вендельбергер, руководитель Агентства международного сотрудничества Германии (GIZ) Эльке Зигль и глава офиса GIZ в Армении Анне Кемпа посетили Ереванский государственный колледж информатики, где стартовал пилотный проект системы немецкого дуального образования и обучения по двум специальностям – «Роботостроение» и «Эксплуатация и обслуживание систем солнечной энергии». Гости ознакомились с колледжем, с процессом внедрения дуальной системы, а также посетили выставку роботов, изготовленных студентами.
Ованес Ованнисян поприветствовал присутствующих и выразил благодарность Федеральному министерству экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) за осуществление различных проектов совместно с армянской стороной. Заместитель министра отметил, что в настоящее время армяно-немецкое сотрудничество находится на высоком уровне, и подчеркнул, что в сфере профессионального образования и обучения уже фиксируются ощутимые результаты. Ованес Ованнисян подчеркнул важность внедрения дуальной системы, отметив, что без этой системы невозможно представить развитие сферы профессионального образования и обучения.
Заместитель министра экономики, сотрудничества и развития ФРГ Ариана Гильдебранд, в свою очередь, отметила, что у Германии есть довольно большой опыт применения дуальной системы, и подчеркнула, что сотрудничество в этой сфере будет наиболее эффективным. Немецкая сторона, по ее словам, готова делиться своими знаниями и опытом. Ариану Гильдебранд также заинтересовали проблемы, с которыми, по большей части, сталкиваются армянские партнеры во время осуществления этих программ.
Представители организаций Инстигейт Робостикс и Фринерджи, вовлеченные во внедрение дуальной системы (студенты колледжа будут проводить здесь практическую часть своего обучения), в свою очередь, рассказали о готовности частного сектора участвовать в системе профессионального образования и обучения, а также представили перспективы обеспечения занятости студентов в будущем.
Напомним, что дуальная система обеспечивает тесное сотрудничество между колледжами профессионального образования и обучения и организациями, предоставляющими услуги переподготовки. Идея дуального образования родилась в Германии и позже распространилась на другие европейские страны. В Армении эта пилотная система помогает развивать у выпускников колледжей профессионального образования и обучения определенные навыки по специальности, обеспечивая их конкурентоспособность на рынке труда. Система также способствует развитию социального партнерства в сфере образования, что, в свою очередь, становится сильным стимулом для модернизации и развития экономики. В центре дуальной системы находится понятие о процессе, основанное на работе.
Внедрение дуальной системы происходит в рамках сотрудничества по программе «Развитие частного сектора, профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе», осуществляемой Министерством науки и образования РА и Агентством международного сотрудничества Германии. Система уже внедрена в 7 государственных колледжах регионов Армении: Вайоцдзорский, Тавушский, Ширакский, Котайкский и Лорийский, а также в Ереванский государственный гуманитарный колледж и