Կստորագրվի համագործակցության նոր ծրագիր՝ ՀՀ-ի և Բուլղարիայի կառավարությունների միջև
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիա Ցոցորկովա-Կայմակչիեվային: Դեսպանը շնորհավորել է Արայիկ Հարությունյանին՝ Երևանի ավագանու ժողովրդավարական աննախադեպ ընտրություններ անցկացնելու և «Իմ քայլը» դաշինքի հաղթանակի կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ շնորհավորանքների համար՝ ԿԳ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հստակ արդյունք արձանագրած ավագանու ընտրությունները հնարավորություն են ստեղծում հեղափոխությունից հետո կրթության ոլորտում նախանշած բարեփոխումների իրականացման համար: Անդրադառնալով կրթության բնագավառում Բուլղարիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը՝ Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է համագործակցության խորացմանն ուղղված գործնական քայլերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում 2016-2022 թվականների համագործակցության մասին» ծրագրին, որի ստորագրումը նախատեսվում է առաջիկա ամսվա ընթացքում: Զրուցակիցների հավաստմամբ` ծրագիրը նոր թափ կհաղորդի հայ-բուլղարական կրթական հարաբերություններին, մասնավորապես, միջբուհական համատեղ նախագծերի իրականացման և կրթաթոշակների փոխանակման գործընթացում:
Իր հերթին դեսպան Մարիա Ցոցորկովա-Կայմակչիեվան ևս կարևորել է համագործակցության նոր ծրագրի ստորագրումը՝ հույս հայտնելով, որ այն կրթության ոլորտում երկու երկրների միջև զարգացման նոր հեռանկարներ կբացի: Միաժամանակ անդրադառնալով Հայաստանում բուլղարերենի դասավանդմանը՝ նա ընդգծել է, որ Երևանի պետական համալսարանի և Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի հետ համապատասխան նախագծեր են իրականացվում, սակայն բուլղարերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացման խնդիրն առկա է: ԿԳ նախարարն իր հերթին նշել է, որ օտար լեզուների դասավանդման զարգացումը կրթության համակարգի առաջնահերթություններից է, և այդ համատեքստում անդրադարձ կկատարվի նաև բուլղարերենի դասավանդման խնդիրներին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև գիտության ոլորտին, մասնավորապես, «Հորիզոն-2020»-ի շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին:

Будет подписана новая программа сотрудничества между правительствами Армении и Болгарии
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Республики Болгария в Армении Марию Цоцоркову-Каймакчиеву. Посол поздравила Министра с результатами беспрецедентных демократических выборов мэра Еревана и победой в них альянса «Мой шаг».
Поблагодарив за теплые поздравления, Министр образования и науки выразил уверенность, что выборы мэра, которые отразили объективные результаты, дадут возможность осуществить реформы, после революции запланированные для сферы образования. Коснувшись развития отношений в сфере образования с Болгарией, Араик Арутюнян подчеркнул важность практических шагов, направленных на углубление сотрудничества.
В ходе встречи стороны затронули программу «сотрудничества между Правительством Республики Армения и Правительством Болгарии в области среднего образования и науки на 2016-2022 годы», подписание которой планируется на предстоящий месяц. Собеседники заверили, что программа придаст новый импульс армяно-болгарским образовательным отношениям, в частности, в реализации межвузовских совместных проектов и обмена стипендиями.
В свою очередь, Посол Мария Цоцоркова-Каймакчиева также подчеркнула важность подписания новой программы сотрудничества, надеясь, что она откроет новые перспективы развития в области образования между двумя странами. В то же время, затрагивая преподавание болгарского языка в Армении, Посол подчеркнула, что соответствующие проекты реализуются совместно с Ереванским государственным университетом и Ереванским государственным университетом языков и социальных наук имени В. Я. Брюсова, но есть проблема повышения эффективности обучения болгарскому языку. Министр образования и науки, в свою очередь, отметил, что развитие преподавания иностранных языков является одним из приоритетов для системы образования, и в этом контексте также будет рассмотрено преподавание болгарского языка.
В ходе встречи стороны коснулись сотрудничества в сфере науки, в частности, в рамках «Горизонта -2020».