15 քոլեջում ներդրվում է «Օրգանական գյուղատնտեսություն» ուսումնական մոդուլը
Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն» (ՕԳԱՆ) ծրագրի շրջանակներում այսօր տեղի է ունեցել «Օրգանական գյուղատնտեսություն» ուսումնական ձեռնարկի և երկու ուղեցույցների շնորհանդեսը: Միջոցոռմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Ավստրիական զարգացման գործակալության ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը, նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի, հասարակական կառույցների և գյուղատնտեսական քոլեջների մի շարք ներկայացուցիչներ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, Ավստրիական զարգացման գործակալության և միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր աջակցում են Հայաստանում նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի բարեփոխումներին. «2007 թվականից առ այսօր Եվրոպական Միությունը հանդիսանում է ՄԿՈՒ համակարգի բարեփոխումների հիմնական աջակցող կառույցներից մեկը: Ներկայումս իրականացվող «Ավելի լավ որակավորում ավելի լավ աշխատանքի համար» բյուջետային աջակցության ծրագիրն ուղղված է գյուղատնտեսական ոլորտի ՄԿՈՒ հաստատությունների զարգացմանը: Այն նպատակ ունի գյուղատնտեսության ոլորտում բարձրացնել աշխատաշուկայի արդյունավետությունն ու ՄԿՈՒ շրջանավարտների մրցունակությունը՝ մասնագիտական կրթության և ուսուցման արդիականացման միջոցով»,- նշել է ԿԳ նախարարը: Նրա խոսքով` քոլեջներում ներդրվող օրգանական գյուղատնտեսության նոր դասընթացը կնպաստի ոլորտի զարգացմանը, ինչպես նաև շրջանավարտների կարիերայի հետագա պլանավորմանն ու մասնագիտական առաջխաղացմանը: Նախարարը նաև հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ի և Ավստրիական զարգացման գործակալության համագործակցությունը կրթության ոլորտում կլինի շարունակական:
«Վստահ ենք, որ այս դասընթացները կնպաստեն նոր ձևավորվող, բայց մրցունակ օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում ուսանողների հետագա կարիերայի առաջխաղացմանը, և Հայաստանը կունենա բարձր որակավորում ունեցող մի շարք մասնագետներ», - ողջույնի խոսքում նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նա հույս է հայտնել, որ մոդուլի ներդրման արդյունքում ուսանողները կստանան գիտելիքներ օրգանական գյուղատնտեսության մեթոդներով արտադրված սննդի օրենսդրության, հսկման, հավաստագրման և պիտակավորման, ինչպես նաև շուկայավարման, բիզնեսի և որակի ապահովման պահանջների վերաբերյալ:
«ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Մասնագիտական կրթության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՄԿՈՒԶԱԿ) հետ սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Ավստրիայի լավագույն փորձի կիրառմամբ մենք մշակել ենք ուսումնական ձեռնարկներ ուսանողների համար, իսկ դասախոսների համար՝ մեթոդական ուղեցույցներ: Համագործակցում ենք նաև քոլեջների, բուհերի և ֆերմերների հետ` ուսումնական ծրագրում իրենց դիտարկումները ներառելու նպատակով»,-նշել է Ավստրիական զարգացման գործակալության ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից մշակված «Մասնագիտական կրթության համակարգում օրգանական գյուղատնտեսության սկզբունքներ» ուսումնական մոդուլը, որի ներդրման արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով հրապարակվել է ուսումնական գրականություն:
Օրգանական գյուղատնտեսություն ձեռնարկը նախատեսված է միջին մասնագիտական կրթություն իրականացնող ուսումնական հաստատություններում աշխատող դասախոսների համար, ովքեր համանուն մոդուլի ներդրումից հետո դասավանդելու են Օրգանական գյուղատնտեսություն առարկան: Ուղեցույցներից առաջինը նախատեսված է ուսանողների, երկրորդը` օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտով հետաքրքրվողների համար:
Նշենք, որ նոր մոդուլը ներդրման շրջանակում իրականացվել են ավելի քան 90 ՄԿՈՒ մասնագետների վերապատրաստումներ Հայաստանում և Ավստրիայում: Նոր ուսումնական մոդուլը ներդրվում է այս ուսումնական տարվանից շուրջ 15 գյուղատնտեսական և հարակից մասնագիտություններ ունեցող ուսումնական հաստատություններում:

The "Organic Agriculture" Training Module is Being Introduced in 15 Colleges
The European Union that funds the "Organic Agriculture Assistance Initiative (OGAN)" held a ceremony introducing a new educational program called "Organic Agriculture" and two other guidelines. The event was attended by RA Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan, the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Pyotr Svitalsky, the Head of the OGAN Team of the Austrian Development Agency David Muckenhuber, a number of representatives from vocational institutions, public institutions and agricultural colleges. The RA Minister of Education and Science, Arayik Harutyunyan, welcomed the representatives of the EU Delegation to Armenia, the Austrian Development Agency and the representatives of the international partner organizations, who support the reforms in Armenia's primary and secondary vocational education: Since 2007, the European Union has been one of the major supporters for VET reform. Currently, the "Better Qualification for Better Work" budget support program is directed to the development of VET institutions in the agricultural sector. It aims to increase the labor market efficiency and VET graduates competitiveness in the field of agriculture through the modernization of vocational education and training’, said the Minister of Education and Science. According to him, a new academic course of organic agriculture, to infused in colleges, will contribute to the development of the field, as well as further career planning opportunities and professional advancement of graduates. The Minister also hoped that this educational cooperation between the EU and the Austrian Development Agency will be continuous.
"We are sure that these subject areas will ensure further career advancement for students in the newly emerging but competitive organic agriculture sector, and Armenia will have a number of highly qualified specialists", noted the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Pyotr Svitalski in his welcoming speech.
He hoped that the introduction of the module, will help students attain more knowledge of food legislation, food inspection,, certification and labeling, as well as marketing, business and quality assurance requirements.
"With close cooperation with the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia and the National Center for Vocational Education, we have developed manuals for students and methodological guidelines for teachers. We also collaborate with colleges, universities and farmers to involve their feedback into the curriculum" said David Muckenhuber, the Head of the OAN Program Team of the Austrian Development Agency.
During the event, the educational module, "Principles of Organic Agriculture in the Vocational Education System", developed by the Ministry of Education and Science of Armenia and the Austrian Development Agency presented educational literature to ensure its efficiency.
The “Organic Agriculture” manual is intended for lecturers working in institutions of secondary vocational education who will teach the subject of Organic Agriculture after introducing the same module. The first of the guidelines is for students, and the second is for those who are interested in organic agriculture.
It should be noted that more than 90 VET specialists have been trained in Armenia and Austria after the introduction of the new module. The new training module is being implemented in educational institutions with around 15 agricultural and related professions.