Միջավայրի հարմարեցումը` համընդհանուր ներառական կրթության բաղադրիչ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարութունյանը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դեբորա Գրիսերին: Ողջունելով հյուրին՝ նախարարն ընդգծել է, որ հանդիպման վայրը նպատկային է ընտրված և միտում ունի աջակցել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հանրայնացմանն ու միջազգային վարկանիշի ձևավորմանը: Պորլիտեխնիկական համալսարանի Schneider գերազանցության կենտրոնի սրահում կազմակերպված աշխատանքային հանդիպումն այս շարքում առաջինն է: Հետագայում այս ձևաչափով հանդիպումները միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ տարբեր բուհերում կլինեն շարունակական:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում համընդհանուր ներառական կրթության անցում կատարելու գործընթացին առնչվող հարցեր: Նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ անցումը համընդհանուր ներառական կրթության, ՀՀ կառավարության և ԿԳ նախարարության առաջնահերթություններից է: Նախարարը տեղակացրել է, որ այս ուսումնական տարվա սկզբից Արմավիրի մարզում անցում է կատարվել համընդհանուր ներառական կրթության, այժմ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում 2019 թվականից Երևանի անցումն ապահովելու ուղղությամբ. «Համընդհանուր ներառական կրթության համակարգի ներդրումը նշանակում է ունենալ արժեքների նոր, ավելի բարձր որակ: Սա սկզբունք է, որը բխում է Հայաստանի նոր կառավարության գործելաոճից և համահունչ է մեր երկրում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների տրամաբանությանը»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը և հավելել, որ մեծ ցանկություն կա ներառական կրթության ներդրման գործընթացն իրականացնել հնարավորինս արագ, սակայն կան տեխնիկական խնդիրներ, որոնց լուծման հարցում ԿԳ նախարարությունն ակնկալում է միջազգային կառույցների, այդ թվում նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աջակցությունը: Նշվել է, որ անգամ այն մարզերում, որտեղ անցում է կատարվել համընդհանուր ներառականության, կան միջավայրի հարմարեցման հետ կապված խնդիրներ: Այս համատեքստում կողմերն անդրադարձել են Սյունիքի մարզում ավելի քան մեկ տասնյակ դպրոցների և մեկ մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնի վերանորոգման և վերազինման ծրագրին, որը նախատեսվում է իրականացնել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աջակցությամբ: Դեբորա Գրիսերն իր հերթին վստահություն է հայտնել, որ Սյունիքի մարզում նախատեսված աշխատանքները կնպաստեն համընդհանուր ներառական կրթության համակարգի արդյունավետ ներդրմանը: Անդրադառնալով կրթության համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցին՝ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ այս ուղղությամբ առաջընթացն արդեն նկատելի է:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև երեխային մատուցվող կրթական և սոցիալական ծառայություններին, որպես ներառական կրթության անցնելու կարևոր բաղադրիչ:
Հանդիպման ավարտին ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դեբորա Գրիսերն շրջայց են կատարել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 6-րդ մասնաշենքում տեղակայված «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» նորարարական կենտրոնում:

Адаптация к окружающей среде является составной частью всеобщего инклюзивного образования
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян в Национальном политехническом университете Армении принял руководителя Агентства международного развития США (USAID) Дебору Гриссер.
Приветствуя гостя, Министр отметил, что место встречи специально выбрано и имеет тенденцию поддерживать высшие учебные заведения при их социализации и формировании международной репутации. Семинар, организованный в зале центра его превосходительства Schneider на базе университета, является первым. В дальнейшем такого рода встречи с представителями международных организаций будут организованы в разных университетах.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с переходом ко всеобщему инклюзивному образованию в Армении. Министр отметил, что переход ко всеобщему инклюзивному образованию является одним из приоритетов правительства РА и Министерства образования и науки. Министр информировал, что с начала этого учебного года в Армавирском марзе был осуществлен переход ко всеобщему инклюзивному образованию, сейчас проводятся подготовительные работы для реализации с 2019 года перехода на инклюзивное образование в школах Еревана.
«Внедрение всеобщего инклюзивного образования означает получение нового, более высокого качества ценностей. Это принцип, который исходит из способа действий нового армянского правительства и согласуется с логикой политических процессов в нашей стране», – подчеркнул Араик Арутюнян и добавил, что есть огромное желание, как можно быстрее, внедрить инклюзивное образование, но есть технические проблемы, для решения которых Министерство образования и науки ожидает поддержки со стороны международных организаций, в том числе Агентства международного развития США (USAID). Было отмечено, что даже в тех регионах, где переход ко всеобщему инклюзивному образованию уже осуществился, существуют проблемы с адаптацией к окружающей среде. В этом контексте стороны коснулись программы ремонта и модернизации более десятка школ и одного центра педагогической и психологической поддержки в Сюникском марзе, которые реализуются при поддержке Агентства международного развития США (USAID). Дебора Гриссер, в свою очередь, выразила уверенность в том, что запланированные в Сюникском марзе мероприятия будут способствовать эффективному внедрению системы всеобщего инклюзивного образования. Говоря о борьбе с коррупцией в системе образования, Арак Арутюнян отметил, что прогресс в этом направлении уже заметен.
В ходе встречи стороны также затронули образовательные и социальные услуги, предоставляемые детям как важный компонент перехода к инклюзивному образованию.
В завершение встречи Министр образования и науки Араик Арутюнян и руководитель Агентства международного развития США (USAID) в Армении Дебора Гриссер посетили «Майкрософт Армения инновационный центр», расположенный на 6-м этаже здания Национального политехнического университета Армении.