Առաջընթաց և հայտնագործություններ ունենալու համար պետք է խիզախություն դրսևորել. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում այսօր տեղի է ունեցել Վիկտոր Համբարձումյանի 110-ամյակին նվիրված «Անկայուն երևույթներ և Տիեզերքի առաջացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի բացման արարողությունը, որին մասնակցել է աշխարհի 16 երկրի 67 գիտնական։ Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահության ներկայացուցիչներ։ «Միջազգային գիտաժողովները մեզ համար շատ կարևոր են՝ փորձի փոխանակման, նորույթը ներառելու և ներկայացնելու առումով: Եվ այն միջոցառումը, որ նախատեսված է առաջիկա օրերին՝ կապված Վիկտոր Համբարձումյանի անվան հետ, կրկնակի պարտավորեցնող է: Մեծ գիտնականի անունը հաճախ ենք լսում արտասահմանյան ոչ միայն մասնագիտական, այլ նաև հումանիտար ոլորտի համաժողովների ընթացքում, որովհետև նրան մեր սահմաններից դուրս շատերն են ճանաչում: Եվ պատահական չէ, որ Վիկտոր Համբարձումյանի ծննդյան օրը՝ սեպտեմբերի 18-ը, 1996 թվականից հռչակված է որպես աստղաֆիզիկայի օր»,-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ այս փաստը ևս շեշտում է այն դերը, որ Վիկտոր Համբարձումյանն ունեցել է մեր պետության և գիտության կյանքում: «Գիտությամբ զբաղվելը քաղաքականության նման մի բան է. եթե դու ցանկանում ես առաջընթաց և հայտնագործություններ ունենալ, ապա պետք է խիզախություն դրսևորես: Եվ մեր բոլոր գիտնականները, որոնք նշանակալի ներդրում են ունեցել գիտության մեջ, ունեցել են այդ խիզախությունը: Համբարձումյանը դրանով ևս աչքի է ընկել: Ես գիտեմ, որ ԽՍՀՄ-ի համար ծանր տարիներին ՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, մեծ գիտնականը շարունակել է գործել, և սա լավագույն օրինակն է այն փաստի, որ պետության սոցիալական պայմաններն ամենևին էլ չեն կարող խոչընդոտ հանդիսանալ՝ գիտությամբ զբաղվելու, մեծ հայտնագործություններ անելու համար: Սա ամենևին չի նշանակում, որ պետությունը պետք է հոգ չտանի գիտության համար, բայց այս համադրումը պետք է անպայման ունենանք: Վերջերս մի հրապարակում էի կարդում այն մասին, երբ խորհրդային զորքերը մտել էին Չեխոսլովակիա, և աշխարհում խորհրդային որևէ ներկայացուցչի սուլոցներով էին դիմավորում, Վիկտոր Համբարձումյանի դասախոսություններն ու զեկույցները քար լռությամբ էին լսում, ինչը ևս խոսում է նրա մեծության մասին: Վերջինիս մասին է խոսում նաև այն փաստը, որ իր մրցանակի նկատմամբ հետաքրքրությունը գնալով մեծանում է: Առաջիկայում պետք է ջանքեր գործադրենք՝ ավելի մեծ թվով մասնակիցներ ներգրավելու և մրցանակը հանրայնացնելու համար»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ գիտաժողովի մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ քննարկում:
Գիտաժողովը կազմակերպել են` ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանը, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան, Միջազգային աստղագիտական միության հարավարևմտյան ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնը և Հայկական աստղագիտական ընկերությունը:

Для прогресса и открытий нужно проявить мужество. Араик Арутюнян
Сегодня в Национальной академии наук Армении состоялась церемония открытия Международного симпозиума «Нестабильные явления и возникновение Вселенной», посвященного 110-летию со дня рождения Виктора Амбарцумяна, в котором приняли участие 67 ученых из 16 стран. Участников конференции приветствовали Министр образования и науки РА Араик Арутюнян, секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и представители Президиума НАН РА.
«Международные конференции очень важны для нас в плане обмена опытом, внедрения и представления инноваций. И то мероприятие, которое запланировано в ближайшие дни и связано с именем Виктора Амбарцумяна, является двойным обязательством. Имя великого ученого часто приводится не только на зарубежных профессиональных и гуманитарных конференциях, потому что его знают за пределами нашей страны. Не случайно, что с 1996 года день рождения Виктора Амбарцумяна – 18 сентября был объявлен Днем астрофизики», – отметил Министр, подчеркивая, что этот факт также подчеркивает роль Виктора Амбарцумяна в жизни нашего государства и науки. «Наука – это что-то вроде политики, если вы хотите добиться прогресса и открытий, тогда вы должны проявить мужество. И все наши ученые, которые внесли значительный вклад в науку, обладали этим качеством. Виктор Амбарцумян проявил себя таким же образом. Я знаю, что в трудные годы во времена Советского Союза, в период Великой Отечественной войны, великий ученый продолжал трудиться, и это лучший пример того, что социальные условия государства не могут быть препятствием для науки и великих открытий. Но это не означает, что государство не должно заботиться о науке, и этот симбиоз должен обязательно быть. Недавно я читал одну публикацию о том, что, когда советские войска вошли в Чехословакию, а во всем мире представителей Советского Союза встречали со свистом, лекции Виктора Амбарцумяна слушали в полном молчании, что также говорит о его величии. О последнем свидетельствует тот факт, что интерес к премии его имени растет. В ближайшем будущем мы должны приложить усилия для привлечения большего количества участников и популяризации премии», – отметил Араик Арутюнян, желая участникам конференции провести эффективную дискуссию.
Конференция была организована Бюраканской астрофизической обсерваторией им. Виктора Амбарцумяна, Национальной академией наук Армении, Южным Астрономическим и Центрально-азиатским региональным астрономическим центром Международного астрономического союза и Армянским астрономическим обществом.