Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ու ՀՀ կրթության և գիտության նախարարը քննարկել են կրթության ոլորտի հարցերը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանին: Շնորհավորելով նախարարին նշանակման առիթով` Վեհափառ Հայրապետը նրան արդյունավետ աշխատանքի բարեմաղթանքներ է հղել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտի և եկեղեցու համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նախարարին տեղեկացրել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից կրթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի մասին` ընդգծելով, որ Հայոց Եկեղեցին, հավատարիմ իր դարավոր առաքելությանը, շարունակում է իր կարևոր ավանդը բերել կրթության և հոգևոր դաստիարակության սրբազան գործում: Այս իմաստով Նորին Սրբությունը կարևորել է Մայր Աթոռի կառույցների և ՀՀ պետական պատկան մարմինների միջև ձևավորված արդյունավետ գործակցությունը: Վեհափառ Հայրապետը մասնավորապես անդրադարձ է կատարել Մայր Աթոռի հովանու ներքո գործող երեք հոգևոր կրթական հաստատությունների և հանրակրթական դպրոցների գործունեությանը, ինչպես նաև խոսել Հայաստանի տարբեր քաղաքներում հիմնադրված տասը հայորդյաց տներում իրականցվող ծրագրերի մասին: Մայր Աթոռի կողմից իրականացվող ծրագրերից Գարեգին Բ Հայրապետը կարևորել է նաև բարձր առաջադիմությամբ ուսանողներին Հայրապետական կրթաթոշակի տրամադրմումն ու «Լավագույն ուսուցիչ» մրցույթի կազմակերպումը:
Իր հերթին, ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Կաթողիկոսին ներկայացրել է կրթության ոլորտում նոր կառավարության առաջնահերթությունները, առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները, խոսել բարեփոխումների մասին: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել Սփյուռքի դպրոցներում մայրենի լեզվի ուսուցման կազմակերպմանը և Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում «Հայ Եկեղեցու պատմության» առարկայի դասավանդմանը: Նախարարը հույս է հայտնել, որ եկեղեցին իր ենթակառուցվածքներով կարող է մեծ աջակցություն ցուցաբերել Սփյուռքի հայկական կրթօջախներին, մասնավորապես, վերջին 20-25 տարիներին Սփյուռք արտագաղթած հայրենակիցների զավակների համար արևելահայերենով դասավանդմանը: Անդրադառնալով «Հայ Եկեղեցու պատմության» առարկայի դասավանդմանը` ԿԳ նախարարը նշել է, որ այս հարցում առկա են մի շարք խնդիրներ: Առարկայական չափորոշիչների վերանայման ժամանակ բարձրացվող մտահոգությունները կքննարկվեն, որի արդյունքում, ինչպես նախարարն է նշել, կձևավորվի առարկայի դասավանդման նոր մոտեցում:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Մայր Աթոռի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսուչ Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը և ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:

Католикос всех армян и Министр образования и науки РА обсудили вопросы сферы образования
Н.С.П.Т.Т. Гарегин Второй Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян принял Министра образования и науки РА Араика Арутюняна в Святейшем Престоле Эчмиадзинского монастыря Армянской апостольской церкви.
Поздравив Министра с назначением, Его Святейшество пожелал ему плодотворной работы. Во время встречи были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством в области образования и церкви.
Католикос всех армян проинформировал Министра о программах, осуществляемых в сфере образования Святейшим Престолом Эчмиадзина, подчеркнув, что армянская церковь, будучи верной своей столетней миссии, продолжает важный вклад в священную работу в области образования и духовного воспитания. В этом плане Его Святейшество придает большое значение эффективному сотрудничеству между структурами Святейшего Престола и государственными органами Республики Армения.
Его Святейшество отдельно затронул также вопрос деятельности трех духовных учебных заведений и общеобразовательных школ, действующих под эгидой церкви Святой Богоматери Эчмиадзина, рассказал о программах, реализуемых в 10 христианских домах разных городов Армении. Среди программ, осуществляемых Святейшим Престолом Эчмиадзина, Патриарх Гарегин Второй придает большое значение выдаче стипендий Патриарха студентам с высокой успеваемостью и за организацию конкурса «Лучший учитель».
В свою очередь, Министр образования и науки РА рассказал Н.С.П.Т.Т. Католикосу Гарегину Второму о приоритетах нового правительства в области образования, о существующих проблемах и стратегиях, а также о реформах. В этом контексте были затронуты вопросы организации обучения родному языку в армянских школах Диаспоры и преподавания предмета «История армянской церкви» в средних классах школ Армении. Министр выразил надежду, что церковь сможет оказать большую поддержку армянским учебным заведениям Диаспоры, в частности, в вопросе обучения детей Диаспоры, эмигрировавших за последние 20-25 лет, восточно-армянскому. Затронув вопрос о преподавании предмета «История армянской церкви», Министр образования и науки РА отметил, что в этом вопросе имеется ряд проблем. В ходе рассмотрения предметных государственных стандартов будут проведены обсуждения, в результате чего, по словам Министра, будут разработаны новые подходы по преподаванию данного предмета.
На встрече присутствовали директор Центра христианского образования Первопрестольного Святого Эчмиадзина Епископ Вардан Навасардян, инспектор Геворкянской духовной семинарии Архиепископ Гарегин Амбарцумян и Заместитель министра образования и науки РА Оганес Оганесян.