Օգոստոսյան խորհրդակցություն Տավուշում. վերանայվում է դպրոցների ֆինանսավորման բանաձևը. Ա. Հարությունյան
Տավուշի մարզպետարանում տեղի է ունեցել օգոստոսյան խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են մարզի կրթության ոլորտի պատասխանատուները, ներկա է եղել նաև Տավուշի մարզպետ Վահե Ղալումյանը:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր խոսքում կոչ է արել ներկաներին խորհրդակցության ընթացքում բարձրաձայնել մարզի կրթության ոլորտի խնդիրները և համատեղ քննարկել դրանց լուծմանն ուղղված կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերը: Բարեփոխումների համատեքստում նախարարն անդրադարձել է նոր առարկայական չափորոշիչներին, դասագրքերին, դասապրոցեսի կազմակերպմանը, երեխաների ծանրաբեռնվածությանը և այլ հարցերի:
Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ արդեն փոխվել է տնօրենների հավակնորդների հավաստագրման կարգը, առաջիկայում փոփոխություններ կլինեն նաև կառավարման խորհուրդների ձևավորման և դպրոցների տնօրենների ընտրության կարգերում. «Մինչև հիմա խորհուրդները գործել են ոչ թե իրականացնելով իրենց վերապահված գործառույթները, այլ ծառայել են այսպես կոչված տեղի իշխանիկներին »,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նախարարը տնօրեններին ևս մեկ անգամ հիշեցրել է, որ դպրոցները պետք է լինեն ամբողջովին ապաքաղաքականացված կառույցներ: Պետք է բացառել նաև դրամահավաքությունը, սակայն աշխատանք տանել, որպեսզի դպրոցի կյանքին մասնակցություն ունենա համայնքը՝ ի դեմս ծնողների, տվյալ դպրոցի շրջանավարտների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և այլն:
Անդրադառնալով ընդհանուր ներառական կրթությանը` նախարարն ընդգծել է, որ հատկապես այստեղ համայնքը պետք է ունենա ակտիվ մասնակցություն, քանի որ համայնքի գործառույթն է ապահովել քաղաքացու կրթություն ստանալու իրավունքը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև հաջորդ ուսումնական տարում առաջին դասարանցիների ընդունելության էլեկտրոնային համակարգի և դպրոցների ավարտական քննությունների միասնական մոդելի ներդրմանը, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնել դպրոցների ընդհանուր մակարդակը:
Մարզի հանրակրթական դպրոցների տնօրենները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել նախարարին: Դրանց մի մասը վերաբերել է ընդհանուր խնդիրներին, մյուս մասը առավել բնորոշ է եղել Տավուշի մարզին:
Ի պատասխան տնօրեններից մեկի հարցի` նախարարը տեղեկացրել է, որ վերանայվում է դպրոցների ֆինանսավորման բանաձևը, ըստ որի աշակերտների թվից բացի կիրառվելու է նաև գործակից ըստ դասարանների թվի:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը տնօրեններին հորդորել է լինել նախաձեռնող, միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ նախարարությունն ու մարզպետարանը միայն աջակցողներ են, որոշումներ կայացնողը պետք է լինի դպրոցը, ուստի պետք է տիրապետել սահմանված լիազորություններին և լինել վճռական:

Августовское совещание в Тавуше: пересматривается система финансирования школ. Араик Арутюнян
В Тавушском марзе прошло августовское совещание, которое вел Министр образования и науки РА Араик Арутюнян. В совещании приняли участие представители сферы образования марза, присутствовал также губернатор марза Ваге Галумян.
Министр призвал присутствующих поднимать в процессе совещания образовательные проблемы марза и совместно обсудить кратко-, средне- и долгосрочные программы, направленные на решение этих проблем.
В контексте преобразований Министр коснулся темы новых предметных показателей, учебников, организации учебного процесса, занятости детей и других вопросов.
А. Арутюнян сообщил, что процедура сертификации кандидатов в директора школ уже изменилась, и в ближайшее время будут внесены изменения в формирование Советов руководителей и в выборы директоров школ: «До сих пор действия комиссий были не выполнением их прямых функций, а прислуживанием, так называемым, местным царькам», – отметил Арутюнян.
Министр вновь напомнил директорам о том, что школы должны быть структурами полностью деполитизированными. Нужно также исключить денежные сборы, стараясь при этом, чтобы в жизни школы принимал участие муниципалитет – в лице родителей учащихся, выпускников данной школы, местных органов самоуправления и пр.
Коснувшись всеобщего инклюзивного образования, Министр отметил, что, в особенности, здесь муниципалитет должен проявить активное участие, поскольку обеспечивать право гражданина на получение образования – и есть его основная функция.
Во время совещания обсуждался также вопрос электронной системы поступления в школы первоклассников и внедрения единой модели выпускных школьных экзаменов, цель которых – поднятие общего уровня преподавания в школах.
Директора общеобразовательных школ марза задали Министру большое количество вопросов. Одна часть их касалась общих задач, другая относилась Тавушского марза.
Министр, в ответ на вопрос одного из директоров, сообщил, что пересматривается система финансирования школ, согласно которой будет рассматриваться коэффициент не только общего числа учащихся, но и количества классов.
Араик Арутюнян призвал директоров быть инициативными, подчеркнув, в то же время, что министерство и власти марза могут лишь содействовать, принимать же те или иные решения должна школа. Следовательно, нужно пользоваться теми полномочиями, которыми наделена школа, и действовать решительно.