Օգոստոսյան խորհրդակցություն Արագածոտնի մարզում
Աշտարակ քաղաքի Ներսես Աշտարակեցու անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցում տեղի է ունեցել Արագածոտնի մարզի դպրոցների օգոստոսյան խորհրդակցությունը, որը վարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը, ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը: Խորհրդակցությանը ներկա է եղել Արագածոտնի մարզպետ Աշոտ Սիմոնյանը, մասնակցել են մարզի հիմնական, միջնակարգ և ավագ դպրոցների պատասխանատուները:
Կրթության և գիտության նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին վերաբերող հիմնական խնդիրները և շեշտել, որ նախարարությունը կրթության բարեփոխումների իրականացման համար կարևորում է ոլորտի պատասախանատուների առաջարկությունները ու մասնագիտական դիտարկումները: Որպես սկզբունքային մոտեցում, որը որդեգրված է նախարարության կողմից, Լ. Առաքելյանը նշել է համակարգի ապաքաղաքականացումը:
ԿԳ նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը տեղեկացրել է, որ արդեն հաստատվել է 2018-19 ուսումնական տարվա օրինակելի ուսումնական պլանը, որտեղ փոփոխություններ չեն կատարվել: Վարչության պետի խոսքով` փոփոխությունները որոշվել է հետաձգել գալիք տարվան: Զուգահեռաբար այժմ մշակվում են մի քանի նոր իրավական ակտեր, մասնավորապես հաստատման փուլում են գտնվում դասարանների կազմավորման, բազմահամակազմ դասարանների ձևավորման, տնօրենների թափուր տեղի համալրման կարգերը, քննարկվում է նաև ուսուցիչների ատեստավորման համակարգի փոփոխության հարցը:
Անդրադառնալով դպրոցներին անհրաժեշտ քանակի գրքերով ապահովելու խնդրին` Աշոտ Արշակյանը տեղեկացրել է, որ ըստ մարզպետարանների կողմից ներկայացված հայտերի` տարրական դպրոցի բոլոր դասագրքերրը տպագրվել են, որոշակի ուշացումներ կան միայն «Հայ ժողովրդի պատմություն» և «Շախմատ» առարկաների դասագրքերի տպագրման հետ կապված և տվյալ խնդիրը կլուծվի մինչև սեպտեմբերի 5-ը: Նախարարի տեղակալ Լ. Առաքելյանը հատուկ ընդգծել է, որ ամեն ինչ անել, որպեսզի սոցիալապես անապահով ընտանիքի երեխաները դասագրքերի վարձավճարների հարցում դժվարություններ չունենան. «Փորձեք առավելագույնս մտնել մարդկանց վիճակի մեջ, նրանց հնարավորություն տալ մաս-մաս վճարել: Նույնը նաև համազգեստին է վերաբերում: Կարևորն այն է, որ երեխան դպրոց հաճախի կոկիկ և զուսպ հագնված, իսկ թե վերնաշապիկը ինչ գույն կունենա, կարևոր չէ: Համազգեստի պարտադրանքը, եթե այն սոցիալական բեռ է դառնում ընտանիքի համար, անընդունելի է»,- նշել է նախարարի տեղակալը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ 2019-20թթ. ուսումնական տարում Արագածոտնի մարզն անցում է կատարելու համընդհանուր ներառման և այս տարի այդ նպատակով նախապատրաստական լուրջ աշխատանքներ են տարվելու:
Խորհրդակցության ընթացքում ԿԳ նախարարի տեղակալն ու վարչության պետը պատասխանել են տնօրենների հարցերին, որոնք վերաբերել են տարբեր խնդիրների` հատկապես ավարտական քննությունները միասնական հանձնելու ԿԳ նախարարության նախաձեռնությանը: Տնօրենները մտահոգություն ունեն, որ դպրոցներն այս պահանջին պատրաստ չեն և դպրոցն ավարտող աշակերտներից շատերը միասնական քննություն հանձնելու դեպքում ավարտական վկայական չեն ստանա: «Մեր նպատակը կրթության որակի և արդյունքի չափումն է: Կարծում ենք, որ միասնական քննությունները ցույց կտան գիտելիքիների ստացման և գնահատման ամբողջական պատկերը: Ես հասկանում եմ բոլոր մտահոգությունները, բայց միասնական ավարտական քննությունը ստուգելու է նվազագույն գիտելիքները: Մենք պետք է չափման գործիք ունենանք, որպեսզի կարողանանք արձանագրել խնդիրները և քայլեր ձեռնարկել դրանք լուծելու ուղղությամբ»,- նշել է Լուսինե Առաքելյանը :
Հարցեր են հնչել նաև տնօրենների հավաստագրման, դպրոցների ֆինանսավորման, 12-ամյա պարտադիր կրթության, ուսումնական և առարկայական ծրագրերի վերաբերյալ:

Августовское совещание в Арагацотнской области
В основной школе №1 им. Нерсеса Аштаракеци г.Аштарака прошло августовское совещание школ Арагацотнского марза, которое вела Заместитель министра образования и науки РА Лусине Аракелян, а также начальник управления общего образования министерства Ашот Аршакян. На совещании присутствовал губернатор Арагацотнского марза Ашот Симонян, специалисты основных, средних и старших школ марза.
Замминистра образования и науки РА представила основные вопросы, касающиеся начала учебного года, отметив, что в деле осуществления образовательных реформ министерство придает большое значение профессиональным наблюдениям и предложениям специалистов данной сферы. «Принципиальным подходом министерства, – добавила Л. Аракелян, – является аполитизация системы».
Начальник управления общего образования министерства Ашот Аршакян сообщил, что для 2018-19 учебного года уже утвержден примерный учебный план, который, по сравнению с прошлым годом, не претерпел изменений. По словам начальника управления, изменения решено перенести на следующий учебный год. Параллельно прорабатывается несколько новых правовых актов, в частности, в процессе утверждения находятся положения по благоустройству классных комнат, распределению вакантных мест на должность директора, а также обсуждается вопрос изменения системы аттестации учителей. Коснувшись вопроса обеспечения школ необходимым количеством учебников, А. Аршакян сообщил, что, судя по заявкам, представленным управлением образования марза, все необходимые учебники изданы, лишь некоторые задержки связаны с выходом в свет учебников по предметам «История армянского народа» и «Шахматы» – этот вопрос будет решён до 5 сентября.
Л.Аракелян особо подчеркнула, что нужно сделать всё необходимое, чтобы дети из социально неблагополучных семей не имели затруднений в вопросе арендной платы за учебники. «Попытайтесь максимально войти в положение людей, предоставить им возможность осуществить оплату по частям. То же касается и школьной формы. Важно, чтобы, посещая школу, ученик был одет аккуратно и строго, а какого цвета рубашка – не имеет значения. Требование школьной формы, если это становится социальной нагрузкой для семьи, неприемлемо», – отметила Л.Аракелян. Она также сообщила, что в 2019-20 учебном году Арагацотнский марз осуществит переход во всеобщее инклюзивное образование, и с этой целью уже в этом году будут проведены серьёзные подготовительные работы.
Во время совещания Заместитель министра и начальник управления общего образования министерства ответили на вопросы директоров, касающиеся таких задач, как инициативы министерства по выпускным единым экзаменам. Директора озабочены вопросом неподготовленности школ к этому требованию, и многие учащиеся, по их мнению, не получат аттестата о среднем образовании, в случае не сдачи единых экзаменов.
«Наша цель – измерение результативности и качества образования в основной школе. Полагаем, что единые экзамены позволят увидеть целостную картину получения и оценки знаний. Я понимаю все сомнения и озабоченность, но единый выпускной экзамен позволит осуществить проверку минимума знаний. Нам необходим измерительный «прибор», чтобы зафиксировать проблемы и предпринять шаги по их решению», – отметила Л. Аракелян.
Отметим, что были подняты вопросы, касающиеся директорской лицензии, финансирования школ, обязательного 12-летнего образования, предметных и образовательных программ.