Արմավիրի մարզում սեպտեմբերից կանցնեն համընդհանուր ներառական կրթության. տրվել է օգոստոսյան խորհրդակցությունների մեկնարկը
Արմավիրի մարզպետարանում 2018-2019 ուսումնական տարվա նախապատրաստական աշխատանքներին նվիրված քննարկմամբ՝ տրվել է օգոստոսյան խորհրդակցությունների մեկնարկը: Խորհրդակցությունը վարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, մասնակցել են փոխմարզպետներ Ալեքսանդր Ղուկասյանը, Գագիկ Գաբրիելյանը, Կարեն Գրիգորյանը, ԿԳ նախարարության և մարզպետարանի աշխատակազմերի պատասխանատու պաշտոնյաներ, մարզի դպրոցների տնօրեններ:
Դիմելով խորհրդակցության մասնակիցներին՝ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նախ կոչ է արել տնօրեններին՝ հետևողական լինել դրամահավաքությունը և կոռուպցիան բացառելու ուղղությամբ՝ պահպանելով վերջին ամիսների արդյունքները: Նախարարը մեկ անգամ ևս հիշեցրել է, որ դպրոցները ապաքաղաքական կառույցներ են, և Հայաստանի նոր կառավարության սկզբունքային մոտեցումն է՝ կրթության համակարգը զերծ պահել քաղաքականացումից. «Եթե որևրէ ազդեցիկ անձ փորձի դպրոցը ներգրավել քաղաքական գործընթացներում, խստագույնս կպատժվի: Ինքս քաղաքական կուսակցության ներկայացուցիչ եմ, և եթե իմ կուսակիցը իրեն նման արարք թույլ կտա, դա անհետևանք չի մնա: Խնդրում եմ բոլոր ուսուցիչներին և տնօրեններին, եթե դպրոցը քաղաքականության մեջ ներքաշելու փորձեր կլինեն, տեղեկացնել այդ մասին կրթության և գիտության նախարարություն, մարզպետարան: Վստահ եղեք, որ դուք խնդիր չեք ունենա, խնդիր կունենա այն անձը, ով նման քայլի կդիմի»,- հայտարարել է ԿԳ նախարարը:
Անդրադառնալով իրականացված և նախատեսվող բարեփոխումներին` կրթության և գիտության նախարարը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է նաև սեպտեմբերի 1-ից մարզում համընդհանուր ներառական կրթության համակարգին անցնելու ծրագրին` նշելով, որ այդ ուղղությամբ վերջին ամիսներին ինտենսիվ աշխատանք է տարվել նախարարության և մարզպետարանի կողմից, «Համընդհանուր ներառման անցնելը դյուրին գործընթաց չէ, սակայն զարգացած են համարվում այն հասարակությունները, ովքեր գնում եմ ներառման»,- նշել է Ա. Հարությունյանը՝ տեղեկացնելով, որ մարզում մեկնարկել են ներառական կրթության համակարգի անցմամբ պայմանավորված վերապատրաստումները: Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ այժմ նախարարությունում աշխատանքներ են տարվում՝ ոլորտը կարգավորող իրավական մի շարք ակտերի լրամշակման և փոփոխման ուղղությամբ: Փոփոխություններ են նախատեսվում ուսուցչի և տնօրենի թափուր տեղի մրցույթի, տնօրենների հավաստագրման, խորհուրդների ձևավորման կարգերում: Կատարվող փոփոխություններից նախարարը կարևոր է համարել հատկապես կառավարման խորհուրդների դերակատարման բարձրացումը. «Դպրոցների կառավարման խորհուրդները նույնպես վերածվել են քաղաքական մարմինների, որոնք որևէ մասնակցություն չունեն դպրոցի զարգացման գործում, ընդամենը ծառայում են որպես տնօրեն ընտրող մարմին: Մենք այս համակարգը արմատապես փոխելու ենք»,- հայտարարել է ԿԳ նախարարը:
Անդրադառնալով հանրային շրջանակներում քննարկվող հարցին, թե որոշ առարկաներ կարող են հանվել, նախարարը նշել է, որ այս տարի կրթական ծրագրում և առարկայացանկում որևէ փոփոխություն չի կատարվել. «Հանրակրթական համակարգում հապշտապ փոփոխություններն արդարացված չեն, այդ պատճառով մենք այս տարի նման քայլի չենք գնացել: Ստեղծվելու են հանրային քննարկումների հարթակներ, որտեղ այդ կարգի բոլոր հարցերը կքննարկվեն, որից հետո կկայացվի վերջնական որոշում»,- նշել է նախարարը:
Արայիկ Հարությունյանը խոսել է նաև դպրոցական համազգեստի մասին՝ նշելով, որ սոցիալական ցանցերում իր՝ այս թեմայով հայտարարությունից հետո տարատեսակ քննարկումներ և հակադիր կարծիքներ են հնչել: Նախարարի խոսքով՝ դպրոցը չի կարող որևէ հագուստ պարտադրել աշակերտին, այդ որոշումը պետք է կայացվի ծնողական խորհրդի կողմից` համապատասխան քննարկման արդյունքում. «Սակայն ինձ համար անընդունելի է, երբ ուսուցիչը, դասղեկը կամ դպրոցի փոխտնօրենը համազգեստ չհագնելու համար երեխային տուն է ուղարկում»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը: Ինչ վերաբերում է աշակերտների՝ հեռախոսով դասի նստելու խնդրին՝ առայժմ այս առումով սահմանափակումներ չկան, բայց քննարկումներ լինելու են:
Որպես նոր ուսումնական տարվա հիմնական նորություն՝ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ ավարտական դասարանների բոլոր աշակերտները ամենայն հավանականությամբ դպրոցն ավարտելու համար կհանձնեն միասնական քննություններ. «Բոլոր ավարտական քննությունները լինելու են միասնական և վերահսկվելու են ԳԹԿ-ի կողմից: Այսինքն՝ ավարտական քննություններին բոլոր աշակերտները պետք է պատրաստ լինեն բոլոր առարկաներից հանձնել Ա մակարդակի միասնական քննություններ: Սա կլինի արդյունքի միասնական ամփոփում, որպեսզի մենք վերջապես ստանանք կրթության արդյունքի իրական պատկերը: Նախարարությունը տնօրենից պահանջելու է պատասխանատվություն՝ կրթության արդյունքի համար»,- նշել է նախարարը՝ նկատելով, որ միասնական քննություններ հանձնելու դեպքում պետք է սպասել ավելի ցածր գնահատականների, բայց դա նաև խթան կհանդիսանա, որպեսզի տնօրենները շահագրգիռ լինեն դպրոց ընդունել բարձրակարգ մասնագետների:
Նախարարը անդրադարձել է մշակութային հաստատություններ այցելելու աբոնոմենտային ծրագրին, որը ներդրվում է նոր ուսումնական տարվանից: Խորհրդակցության ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է նաև ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերել են դպրոցների ֆինանսավորմանը, ներառական կրթության ներդրմանը, լիցենզիայով հատկացված տեղերի և սովորողների թվաքանակի համապատասխանությանը, փոքր համակազմ ունեցող դպրոցների աշխատանքին և ոլորտային այլ խնդիրների:

СТАРТОВАЛИ АВГУСТОВСКИЕ СОВЕЩАНИЯ. С сентября с.г. в Армавирском марзе вводится всеобщее инклюзивное образование
2018-08-22
Начало подготовки к 2018-2019 учебному году в Армавирском областном совете стартовало с августовского совещания.
Совещание проходило под председательством Министра образования и науки РА Араика Арутюняна, присутствовали также заместители губернатора Александр Гукасян, Гагик Габриелян, Карен Григорян, ответственные за систему образования сотрудники областной администрации и директора школ марза.
Обращаясь к участникам совещания, Араик Арутюнян призвал директоров школ быть осторожными в вопросе сбора средств, исключяя проявления коррупции и сохраняя результаты последних месяцев.
Министр еще раз напомнил, что школа является аполитичной структурой, и основным подходом нового правительства Армении является сохранение системы образования вне политики. «Если какой-либо влиятельный человек попытается вовлечь школу в политические процессы, он будет строго наказан. Я сам, являясь представителем политической партии, не оставлю безнаказанным, если член моей партии сделает это. И потому прошу информировать Министерство образования и науки РА и областных руководителей, если будут попытки вовлечь в политику учителей или директоров школ. Будьте уверены, что у вас не будет проблем, они будут у человека, который пойдет на такой шаг», – заявил Министр образования и науки.
Что касается строительства и планируемых реформ, Министр образования и науки обратил внимание на программу перехода с 1-ого сентября на систему всеобщего инклюзивного образования в марзе, отметив, что в последние месяцы по этому вопросу была проведена интенсивная работа. «Переход ко всеобщему инклюзивному образованию – нелегкий процесс, но развитыми считаются те общества, которые реализуют эту систему», – отметил А. Арутюнян, сообщив, что в регионе уже начались тренинги в связи с переходом на систему инклюзивного образования. Министр также сообщил, что в настоящее время министерство работает над разработкой и внесением поправок в некоторые законодательные акты, регулирующие этот сектор.
Предусматриваются также изменения в законодательных актах по: вакансиям на должности преподавателя и директора, сертификации директоров, формированию школьных советов и др. Министр подчеркнул важность повышения роли школьных руководящих советов. «Советы школьного управления также были преобразованы в политические органы, которые не участвовали в развитии школы, а служили только органом избрания директора. Мы радикально изменим эту систему», – сказал Министр образования и науки.
Касаясь вопроса, обсуждаемого в общественных кругах, о том, что некоторые учебные предметы могут быть отменены, Министр сказал, что никаких изменений в учебном плане и учебном списке предметов в этом году не предусматривается. «Резкие изменения в системе общего образования не будут оправданы, поэтому в этом году мы не сделали этого. Будут созданы общественные платформы для обсуждений, где будут рассматриваться все проблемы, после чего будет принято окончательное решение», – сказал Министр.
Араик Арутюнян также обсудил проблему школьной формы, отметив, что после его заявления в социальных сетях были высказаны различные противоречивые мнения. По словам Министра, школа не может навязывать ученику какую-либо одежду, решение должно быть принято родительским советом после соответствующей дискуссии. «Тем не менее, для меня неприемлемым тот факт, что учитель, классный руководитель или заместитель директора школы отправляет ребенка домой по причине несоответствия одежды требованиям руководства», – сказал Араик Арутюнян. Что касается проблемы наличия телефонов у учеников, то никаких ограничений по этому вопросу пока нет, но будут проведены обсуждения.
В качестве основной новости нового учебного года, Министр образования и науки сообщил, что все выпускники, по всей видимости, будут сдавать единые экзамены по окончанию школы. «Будут проводиться единые экзамены и контролироваться Центром оценивания и тестирования. Иными словами, все ученики должны быть готовы сдавать единые экзамены по всем дисциплинам на уровне «А». Это будет общим подведением итогов, которые дадут возможность получить реальную картину нашего образования. За результаты образования Министерство будет привлекать к ответственности директора», – сказал министр, отметив, что в случае сдачи учащихся единых экзаменов с низкими оценками, для директоров школ это может стать мотивацией для приема на работу квалифицированных специалистов.
Министр рассказал также о программе посещения культурных учреждений, которая начнет реализовываться с нового учебного года.
Отметим, что во время совещания Араик Арутюнян ответил также на вопросы участников совещания, связанных с финансированием школ, внедрением инклюзивного образования, соблюдением количества лицензий и количества учащихся, работой малокомплектных школ, а также на другие вопросы.