Աշակերտներն անվճար կայցելեն մշակութային հաստատություններ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը մշակույթի նախարարության հետ համատեղ նոր ուսումնական տարվանից սկսում է նոր կրթամշակութային ծրագիր: Ներդրվում է մշակութային հաստատություններ այցելության աբոնեմենտային համակարգ. ՀՀ բոլոր դպրոցների 1-12-րդ դասարանների յուրաքանչյուր աշակերտ հնարավորություն կունենա ուսումնական տարվա ընթացքում մեկ անգամ անվճար այցելել երեք մշակութային հաստատություն` թանգարան, համերգասրահ, թատրոն:
Այս մասին Ս. Փարաջանովի թանգարանում հրավիրված համատեղ ասուլիսում հայտարարել են նախարարներ Արայիկ Հարությունյանն ու Լիլիթ Մակունցը:
ԿԳ նախարարի տեղեկացմամբ`նախագծի իրագործման համար պետական միջոցներից 400 մլն դրամ է նախատեսվել. «Ծրագրի մասին մտածել ենք այն ժամանակ, երբ դեռ ընդդիմություն էինք: Շատ կարևոր է, որ երեխաները հաղորդակից լինեն մշակույթին, ուստի պետությունը նման հնարավորություն է ստեղծում Հայաստանի շուրջ 350 հազար աշակերտի համար: Յուրաքանչյուր աշակերտ ուսումնական տարվա ընթացքում մեկ անգամ կկարողանա անվճար այցելել երեք մշակութային հաստատություն: Նախնական պայմանավորվածություն ունենք նաև dasaran.am կայքի հետ, որտեղ մշակութային հաստատությունների միջոցառումների ամբողջ ցանկը ներկայացված կլինի և կայքի միջոցով աշակերտները կկարողանան տվյալ ներկայացման կամ համերգի համար ամրագրել իրենց տեղը: Օրինակ, դպրոցում որևէ գրական ստեղծագործություն անցնելու ժամանակ գուցե թատրոնների խաղացանկում կգտնվի համապատասխան ներկայացումը և աշակերտները զուգահեռ կկարողանան դիտել նաև այդ գործի բեմականացումը»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը: Նախարարի խոսքով` ծրագիրն իրականացվելու է պիլոտային սկզբունքով. որպեսզի հասկանալի լինի, թե մեկ տարվա ընթացքում ինչ խնդիրներ են առաջանում` հետագայում դրանք շտկելու և ծրագիրն ընդլայնելու ակնկալիքով: Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերից սկսած` բոլոր դպրոցականները կարող են այցելել մշակութային հաստատություններ: Նա ներկայացրել է նաև աբոնեմենտի նմուշը և հավելել, որ ծրագիրը քննարկվել և համաձայնեցվել է նաև տարածքային կառույցների հետ` մարզպետարանները կաջակցեն իրականացնել երեխաների տեղափոխումը մշակութային հաստատություններ:
ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցն ասուլիսի ընթացքում ներկայացրել է «Քո արվեստը դպրոցում» խորագրով դրամաշնորհային նոր ծրագիրը, որը ներառում է երեք ոլորտ` դասական երաժշտություն, կերպարվեստ և գրականություն: Դրամաշնորհային ծրագրով հայտարարվում է մրցույթ, որի շրջանակում նշված ոլորտների ներկայացուցիչները պետք է նախագիծ ներկայացնեն` մի քանի բաղադրիչներով: Մշակույթի նախարարի տեղեկացմամբ` կընտրվեն 50 արվեստագետներ, որոնցից յուրաքանչյուրի ծրագրին կտրվի 1 մլն դրամ: Վիճակահանության տարբերակով ՀՀ տարբեր մարզերից կընտրվեն դպրոցներ, որտեղ դրամաշնորհ ստացած արվեստագետները կներկայացնեն իրենց ծրագրերը:
Բանախոսները նշել են, որ աբոնոմենտային նման համակարգ գործել է նաև նախկինում` խորհրդային տարիներին: Նպատակը` կրթության և մշակույթի ոլորտների զուգակցումն է, հոգևոր արժեքներով քաղաքացու, գրագետ հանդիստասի ձևավորումն ու դաստիրակությունը:

Школьники бесплатно посетят учреждения культуры
В музее им. С. Параджанова имела место совместная пресс-конференция министров Министерства образования и науки РА и Министерства культуры РА.
На пресс-конференции Араик Арутюнян и Лилит Макунц сообщили о том, что в новом учебном году запускается культурно-образовательная программа, согласно которой ученики всех школ с 1-го по 12-ые классы получат возможность три раза за учебный год бесплатно посетить учреждения культуры: музеи, концертные залы и театры.
По словам Министра образования и науки на реализацию проекта предусматривается выделить 400 млн. драм.
«Мы думали об этом проекте ещё тогда, когда были оппозицией. Очень важно, чтобы дети приобщились к культуре, поэтому государство создаёт такую возможность примерно для 350.000 учащихся Армении. Каждый ученик за учебный год сможет бесплатно посетить три учреждения культуры. У нас есть также предварительная договорённость с сайтом «Dasaran.am», где будет представлен весь список культурных учреждений и мероприятий, а учащиеся смогут зарезервировать места через этот сайт. Например, при изучении какого-нибудь литературного произведения школьники будут иметь возможность посмотреть театральную постановку данного произведения, если оно будет в репертуаре театров», – отметил Араик Арутюнян.
Программа, по словам Министра образования и науки РА, будет осуществляться на экспериментальной основе, чтобы была возможность выявить возникающие в течение года проблемы, которые, мы надеемся, в дальнейшем будут разрешены, а программа откорректирована. Министр сообщил, что все школьники смогут посетить учреждение культуры с октября этого учебного года. Он также представил образец абонемента и добавил, что проект обсуждался и согласовывался с региональными властями республики, которые окажут содействие в вопросе обеспечения трансфера для детей до учреждения культуры и обратно.
Во время конференции Министр культуры РА представила новую программу грантов под названием «Твоё искусство в школе», которая включает в себя три направления: классическая музыка, изобразительное искусство и литература. Будет объявлен конкурс на получение грантов по программе, в рамках которого представители указанных сфер должны будут представить проект, состоящий из нескольких компонентов.
Так, по словам Лилит Макунц, будет отобрано 50 художников, каждому из которых будет предоставлен 1 млн. драм. По результатам жеребьёвки будут выбраны школы из разных регионов Армении, где премированные художники представят свои проекты.
Присутствующие говорили об аналогичной системе, которая функционировала еще в советское время.
Отметим, что цель данного проекта состоит в том, чтобы объединить сферы образования и культуры, сформировать и воспитать граждан, обладающих духовными ценностями.