Նոր Հայաստանի նոր ճամբարի մոդելը
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Պատարա գյուղում տեղի է ունեցել պատանեկան ճամբարի բացումը, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը և Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր ողջույնի խոսքում շեշտել է, որ համատեղ ջանքերով կյանքի է կոչվում նոր Հայաստանի նոր ճամբարի մոդելը, որի նպատակներից մեկը Հայաստանի և Արցախի պատանիների սերտ շփումն է. «Ճանաչելով միմյանց՝ մենք ավելի ուժեղ ենք դարձնում մեր հայրենիքը։ Ճանաչելով մեր բնությունը՝ ավելի են մեծանում այն պաշտպանելու և պահպանելու հայրենասիրական մղումները: Նոր համատեղ ճամբարային նախագծի նպատակն է ապահովել Հայաստանի և Արցախի պատանիների սերտ շփումը, կազմակերպել մարզական միջոցառումներ, սովորեցնել ռազմական մի շարք հմտություններ, սովորել ապրել վրանային պայմաններում՝ բարդ տեղանքում, կարողանալ համատեղ հաղթահարել բարդ իրավիճակները, շփվել արվեստի ու ստեղծագործողների հետ, լավ ժամանակ անցկացնել ամառային ամիսներին։ Այս մոդելը գործելու է առաջիկա տարիներին և տարեցտարի Արցախի և Հայաստանի դպրոցականների փոխայցելությունների թիվը ավելանալու է,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը և շարունակել,- Երբ կասեցրեցինք «Երկրապահի» ճամբարների ֆինանսավորումը, մեղադրանքներ հնչեցին, թե ռազմական դրության մեջ գտնվող երկրում ռազմահայրենասիրական ճամբարները կարևոր են։ Նոր ճամբարի մոդելը պատասխանն է այդ քննադատություններին։ Մեր ճամբարներում կրթվելու են արժանապատիվ, խիզախ, հայրենասեր պատանիներ»:
Իր հերթին Արցախի Հանրապետության ԿԳՍ նախարար Նարինե Աղաբալյանը շնորհավորելով դպրոցականներին ճամբարի բացման կապակցությամբ՝ նախ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԿԳ նախարարին նախաձեռնության և աջակցության համար ու վստահություն հայտնել, որ առաջիկա օրերին երեխաները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու ոչ միայն Արցախի բնության հրաշալիքներին, այլև գյուղի տարածքում գտնվող բազմաթիվ պատմամշակութային հուշարձաններին։ «Հենց Պատարա գյուղի անտառներում են 30 տարի առաջ կազմավորվել մեր ինքնապաշտպանական առաջին ջոկատները, որոնք այնուհետև ՊԲ ստորաբաժանումներն են դարձել և ապահովել մեր հաղթանակը՝ մեզ պարտադրված պատերազմում: Այդ պայքարի իմաստը, նպատակը մեկ միասնական հայրենիք ունենալն էր։ Ճիշտ է, այդ պայքարի ընթացքում 2 հայկական հանրապետություն է հռչակվել, բայց մենք միասին ենք, և մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են լինելու միասնական հայրենիք ունենալու գաղափարի իրագործմանը։ Այսօրվա ճամբարը դրա դրսևորումներից մեկն է»,-նշել է Նարինե Աղաբալյանը։
Ճամբարականներին և հյուրերին իրենց կատարումներով ողջունել «Velvet» քառյակը, այնուհետև կազմակերպվել է ավանդական խաղերի մրցույթ, լավագույն ջոկերը խրախուսվել են կազմակերպիչների կողմից։ Ցուցադրական ելույթներով հանդես են եկել Արցախի պատանի բռնցքամարտիկները։ Ճամբարային առաջին օրը եզրափակվել է ազգային պարերի վարպետության դասով։
Հայկական երկու հանրապետությունների կրթության և գիտության նախարարությունների համատեղ նախաձեռնությամբ իրականացված ճամբարում իրենց հանգիստը կանցկացնեն Հայաստանի և Արցախի 80 պատանիներ: Ճամբարը կգործի մինչև օգոստասի 19-ը: Դպրոցականների համար ճամբարային ծրագրով նախատեսված են մարզամշակութային միջոցառումներ, այցելություններ պատմամշակութային վայրեր, հանդիպումներ ու դասախոսություններ։

Новая модель молодежного лагеря «Новая Армения»
Церемония открытия молодежного лагеря состоялась в селе Патара Аскеранского района Республики Арцах, в которой приняли участие Министр образования и науки Республики Армения Араик Арутюнян и Министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян.
Министр образования и науки РА в своем приветственном слове подчеркнул, что совместными усилиями реализуется новая модель молодежного лагеря «Новой Армении», одной из целей которого является организация общения молодежи Армении и Арцаха.
«Узнавая друг друга, мы делаем нашу Родину сильнее. Приобщаясь к природе, появляется гораздо больше причин сохранять и защищать ее. Цель нового проекта совместного лагеря – обеспечить тесную связь молодежи Армении и Арцаха, организовать спортивные мероприятия, обучить разнообразным военным навыкам, научить жить в лагерных условиях, в трудных местах, приобрести навыки совместно преодолевать сложные ситуации, общение с художниками и другими творческими людьми, просто хорошо провести время в летние месяцы. Уверен, что в ближайшие годы эта модель лагеря будет функционировать, и количество взаимных визитов арцахских и армянских школьников из года в год будет увеличиваться, – отметил Араик Арутюнян и продолжил: – Когда мы приостановили финансирование лагерей “Защитник страны”, прозвучали обвинения в том, что в стране, находящейся в зоне военных действий, необходимы военно-патриотические лагеря. Создание новой модели молодежного лагеря является ответом на эту критику. В наших лагерях получат образование достойные, мужественные и патриотичные подростки».
Министр образования, науки и спорта Республики Арцах, поздравив школьников с открытием лагеря, поблагодарив Министра образования и науки РА за инициативу и поддержку, выразила уверенность, что в ближайшие дни у детей будет возможность познакомиться не только с чудесной природой Арцаха, но и с имеющимися в деревне многочисленными историческими и культурными памятниками.
«Именно в лесах деревни Патара 30 лет назад были сформированы наши первые отряды самообороны, которые затем стали подразделениями действующей армии и обеспечили победу в навязанной нам войне. Цель этой борьбы состояла в том, чтобы иметь одну Родину. Правда, во время битвы были объявлены две армянские республики, но мы вместе, и все наши усилия будут направлены на реализацию идеи одной Родины. Сегодняшний лагерь является этим проявлением», – отметила Нарине Агабалян.
Гостей и участников лагеря приветствовал своим выступлением квартет «Velvet», а затем был организован традиционный игровой турнир, во время которого организаторы поощрили лучших игроков. Юные боксеры Арцаха выступили с показательными выступлениями. Первый день в лагере завершился мастер-классом обучения национальному танцу.
80 молодых людей из Армении и Арцаха проведут свой отдых в молодежном лагере, организованном совместными усилиями министерств образования и науки обеих республик Армении. Лагерь будет функционировать до 19 августа.
Отметим, что программа пребывания в лагере для школьников включает проведение спортивных и культурных мероприятий, посещение исторических и культурных мест, встречи и лекции.