Ձեր աչքերի մեջ տեսնում եմ մեր ապագա հաղթանակները. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտներին
2018-07-25
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարարությունում ներկա է գտնվել ռազմաուսումնական հաստատությունների 2017-2018 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական միջոցառմանը: Վարչապետը շնորհավորել է բոլոր շրջանավարտներին ուսումնական հաստատություններն ավարտելու, սպայական կոչում ստանալու կապակցությամբ և մի խումբ շրջանավարտների անձամբ հանձնել ավարտական փաստաթղթերը:
Դիմելով ներկաներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ի՞նչ է նշանակում լինել Հայաստանի զինված ուժերի, հայոց բանակի սպա. դա նշանակում է կյանքը նվիրաբերել հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության գործին, դա նշանակում է կյանքը նվիրել հայրենակիցների խաղաղ կյանքի, հանգիստ քնի, հանդարտ ապրելու գործին: Բայց զինված ուժերի ներկայացուցիչները, սպաներն ուրիշների հանգիստ կյանքն ապահովելով իրենք, ըստ էության, զոհաբերում են իրենց մայրերի, իրենց կանանց, իրենց հարազատների հանգիստ կյանքը: Նրանք շատ հաճախ հանուն հայրենիքի պաշտպանության զոհաբերում են այն ժամանակը, որ պետք է անցկացնեին իրենց ընտանիքների, երեխաների հետ, ընկերների միջավայրում: Եվ ուրեմն, այս ամենի արդյունքում հարց է ծագում՝ ի՞նչն է մարդուն ստիպում, մղում ստանձնել այս պատվաբեր ուսադիրները, այս բարձր կոչումը: Ուզում եմ հավատալ, որ ձեզնից յուրաքանաչյուրին դեպի սպայական կոչում և ծառայություն տանում է առաքելության զգացումը, առաքելության գիտակցումը: Վաղը հայոց բանակն այլևս չի լինելու այնպիսին, ինչպիսին էր երեկ, որովհետև վաղը հայոց բանակը ձեզնից շատերին՝ լեյտենանտներին, ունենալու է որպես ծառայող սպա, հրամանատար, մինչդեռ երեկ հայոց բանակը չուներ ձեզ որպես այդպիսին, այդ կարգավիճակում: Նաև վաղը բարձրաստիճան սպաները նոր նշանակումներ են ստանալու, ավելի բարձր կարգավիճակով, մինչդեռ երեկ իրավիճակը բանակում բոլորովին ուրիշ էր: Եվ ուրեմն, ուզում եմ, հույս ունեմ, համոզված եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, որ իր ներկայությամբ, իր գործունեությամբ, իր նոր կարգավիճակով ինչ որ բան փոխելու է բանակում և շատ կարևոր է, որ ձեզնից յուրաքանչյուրն առաքելության այդ գիտակցությամբ հստակ հասկանա ու գիտակցի, թե ինչն է փոխում բանակում և ինչ ուղղությամբ: Հույս ունեմ և հավատում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը նոր նշանակման ծառայության է անցնում այն գիտակցությամբ, որ հայոց բանակի և հայրենիքի պաշտպանության ապագան կախված է հենց իրենից, հենց այդ մեկ սպայից, հենց այդ մեկ մարդուց: Ձեզնից յուրաքանչյուրն այո կարող է փոխել շատ բան իր հասանելիության, իր իրավասության սահմաններում և ես հույս ունեմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրն իր ծառայության շրջանակում ձգտում է կատարյալ ծառայության և հավատում է, որ կարող է ստեղծել կատարյալ ծառայություն ոչ միայն ինքն իր, այլև ուրիշների համար:
Լինել հրամանատար՝ նշանակում է լինել պատասխանատու ուրիշների առաջ և լինել պատասխանատու ուրիշների համար, լինել հրամանատար՝ նշանակում է ունենալ կամք և վճռականություն ամենակարևոր պահին զոհվելու հրամաններ արձակելու և սա չափազանց ծանր պատասխանատվություն է, և սա չափազանց հզոր պատասխանատվություն է, և այս պատասախանատվությունը կարող են կրել իրապես ուժեղ, անկոտրում կամքի տեր մարդիկ: Եվ ես ձեր հայացքներում տեսնում եմ, որ դուք ունեք կամքը ոչ միայն ծառայելու, այլև հաղթելու, հաղթանակ բերելու մեր ժողովրդին, մեր պետությանը, մեր հայրենիքին: Ես ձեր աչքերի մեջ տեսնում եմ մեր ապագա հաղթանակները, ես ձեր կեցվածքի մեջ տեսնում եմ մեր ապագա հաղթանակները և ուրեմն ձեզ մաղթում եմ փառավոր ծառայություն Հայաստանի զինված ուժերում, հայոց բանակում, որովհետև մեր նպատակը մեկն է, մեր ապագան մեկն է, մեր այս օրը մեկն է: Հայ ժողովուրդը հաղթել է պատերազմում, հայ ժողովուրդը հաղթել է պետականության կառուցման գործում և հայ ժողովուրդը հաղթել է իր իշխանությունն իր երկրում հաստատելու գործում և որևէ մեկը դրսից, թե ներսից չի կարող և չի համարձակվի այդ հաղթանակը խլել ժողովրդի ձեռքերից: Իսկ այդ հաղթանակի թիվ մեկ, ամենակարևոր պաշտպանները դուք եք: Եվ ուրեմն, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ հայոց բանակը, կեցցե՛ն Հայաստանի զինված ուժերը և հայոց փառապանծ զինվորներն ու սպաները»:
Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի կարևորել է այն հանգամանքը, որ այս տարի առաջին անգամ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի շրջանավարտների թվում կան կանայք:

В ваших глазах я вижу наши будущие победы: Никол Пашинян выпускникам военно-учебных заведений
Премьер-министр Никол Пашинян в министерстве обороны присутствовал на выпускном мероприятии военно-учебных заведений 2017-2018 учебного года. Премьер-министр поздравил всех выпускников с окончанием учебных заведений, получением офицерского звания и вручил выпускные документы ряду выпускников.
Обращаясь к присутствующим, Никол Пашинян, в частности, отметил: “Что значит быть офицером вооруженных сил Армении, офицером армянской армии? Это означает посвятить жизнь защите и безопасности родины, что означает посвятить жизнь мирной жизни соотечественников, спокойному сну, спокойной жизни. Но представители вооруженных сил, офицеры, обеспечивая спокойную жизнь других людей, фактически, жертвуют спокойной жизнью своих матерей, своих жен, своих родственников. Ради защиты своей родины они часто жертвуют тем временем, которое они должны были провести со своими семьями, детьми и друзьями.
И в результате всего этого возникает вопрос: что заставляет, подталкивает человека принять эти почетные погоны, это высокое звание? Я хочу верить, что каждого из вас подталкивает к офицерскому званию и службе чувство миссионерства, осознание миссии. Завтра армянская армия уже не будет такой, какой была вчера, потому что завтра у армянской армии будут многие из вас, лейтенанты, будут многие из вас в качестве служащих офицеров, командиров, а вчера у армянской армии не было вас. Кроме того, завтра старшие офицеры получат новые назначения в более высоком статусе, а вчера ситуация в армии была совсем другой.
Итак, я хочу, я надеюсь, я убежден, что каждый из вас осознает, что своим присутствием, своей деятельностью, своим новым статусом что-то изменит в армии, и очень важно, чтобы каждый из вас четко понимал и осознавал, что изменяет в армии и в каком направлении. Я надеюсь и верю, что каждый из вас идет на службу по новому назначению с сознанием, что будущее защиты армянской армии и родины зависит именно от него самого, именно от этого одного офицера, именно от одного человека. Да, каждый из вас может в рамках своей компетенции изменить многое, и я надеюсь, что каждый из вас будет стремиться к совершенной службе в ходе своего служения и верит, что может создать идеальную службу не только для себя, но и для других.
Быть командиром - значит быть ответственным перед другими и быть ответственным за других, быть командиром - значит иметь волю и решимость в самый важный момент дать приказ о самопожертвовании, и это очень тяжелая ответственность, это огромная ответственность, и эту ответственность могут нести люди с действительно сильной, непоколебимой волей. И я вижу в ваших глазах, что у вас есть воля не только служить, но и побеждать, приносить победу нашему народу, нашему государству, нашей родине.
Я вижу наши будущие победы в ваших глазах, я вижу наши будущие победы в вашем облике, и я желаю вам славной службы в вооруженных силах Армении, в армянской армии, потому что у нас одна цель, у нас одно будущее, у нас один сегодняшний день. Армянский народ одержал победу в войне, армянский народ одержал победу в государственном строительстве и армянский народ одержал победу в утверждении своей власти в своей стране, и никто - ни изнутри, ни снаружи, не может осмелиться отнять эту победу из рук народа, и самыми важными защитниками этой победы являетесь вы.
И, следовательно, да здравствует Республика Армения, да здравствует армянская армия, да здравствуют вооруженные силы и славные солдаты и офицеры Армении”.
Никол Пашинян также отметил важность того факта, что в этом году впервые в числе выпускников Военного института имени Вазгена Саркисяна есть женщины.