Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադային ԵՊՀ թիմը նվաճել է 4 մեդալ
Հուլիսի 22-28-ը Բուլղարիայի Բլագոևգրադ քաղաքում տեղի է ունեցել 25-րդ մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադան (International Mathematics Competition), որին մասնակցել են աշխարհի 70 համալսարանի թիմեր (351 մասնակից): Մրցույթին Հայաստանը ներկայացրել է Երևանի պետական համալսարանի թիմը: ԵՊՀ-ն ներկայացված էր 4 մասնակիցներով, որոնցից երեքը՝ Արսեն Համբարձումյանը, Գևորգ Մնացականյանը և Ալբերտ Գևորգյանը, արժանացել են ոսկե, իսկ Վահագն Ալթունյանը՝ արծաթե մեդալների:
Օլիմպիադան անցկացվել է և՛ անհատական, և՛ թիմային հաշվարկներով: Արսեն Համբարձումյանն անհատական հաշվարկում կիսել է պատվավոր 12-13-րդ տեղերը: Թիմային առաջնությունում Երևանի պետական համալսարանի թիմը գրավել է 4-րդ տեղը: Սա աննախադեպ արդյունք է ԵՊՀ-ի թիմի համար. մինչ այս լավագույն արդյունքը թիմային հաշվարկում եղել է 7-րդ տեղը:
Ուսանողական միջազգային օլիմպիադայի ԵՊՀ-ի թիմը ղեկավարել է ԵՊՀ և ՀԱՀ դասախոս Կարեն Քեռյանը, ով թիմի ղեկավարներից արդյունավետությամբ 3-րդն էր: ԵՊՀ թիմը մարզել են Վարդան Ոսկանյանը և Կարեն Քեռյանը:
Նշենք, որ Մաթեմատիկայի միջազգային ուսանողական օլիպիադայում առաջին տեղը զբաղեցրել է Պետերբուրգի պետական համալսարանի թիմը, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը գրավել են Իսրայելի ազգային և Պիզայի բարձրագույն նորմալ դպրոցի թիմերը: IMC ուսանողական միջազգային մաթեմատիկական օլիմպիադան առաջին անգամ անց է կացվել 1994թ.-ին:

На Международной олимпиаде по математике среди студентов университетов (IMC) команда ЕГУ выиграла 4 медали Араик Арутюнян
2018-07-30
22-28 июля с.г. в Болгарском городе Благоевград прошла XXV-ая Международная олимпиада по математике среди студентов университетов (International Mathematics Competition), в которой принимали участие 351 студент из 70-ти университетов мира.
Армению на олимпиаде представляли 4 участника из ЕГУ, трое из них (Арсен Амбарцумян, Геворк Мнацаканян и Альберт Геворкян) завоевали золотые медали, а Ваагн Алтунян – серебряную медаль.
Проводилось как личное первенство, так и командное. Во время личного первенства Арсен Амбарцумян разделил почётные XII и XIII-ое места. В командном первенстве команда ЕГУ заняла IV-ое место.
«Для команды ЕГУ это был беспрецедентный результат, так как выше VII места в командном зачете мы прежде не поднимались», – отметил Министр образования и науки РА.
Студенческой командой ЕГУ руководил преподаватель ЕГУ (и АУА) Карен Керян, тренировали команду Вардан Восканян и Карен Керян.
Следует отметить, что на Международной олимпиаде по математике среди студентов университетов I-ое место заняла команда Санкт-Петербургского государственного университета, а II и III места заняли команды Национальной школы Израиля и Высшей нормальной школы Пизы (Италия).
Отметим, что Международная олимпиада по математике среди студентов университетов (IMC) впервые была проведена в 1994 году.