Սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստումները պետք է դառնան ավելի հասցեական. Արայիկ Հարությունյան
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում այսօր տեղի է ունեցել սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների ավարտին նվիրված միջոցառում, որի մասնակիցներին ողջունել և հավաստագրեր է հանձնել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Իր ելույթում նախարարը նշել է, որ սփյուռքահայ ուսուցիչներն իրենց գիտելիքներով, փորձով և նվիրվածությամբ կերտում են հայ մարդուն և՛ հայրենիքում, և՛ սփյուռքում: «Սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրի կատարելագործումը կարևորագույն խնդիրներից է: Այն իրականացվում է 2000 թվականից, որի ընթացքում վերապատրաստվել է սփյուռքի 36 երկրի շուրջ 1500 ուսուցիչ: Վերապատրաստումների արդյունքում որոշ համայնքներում ամբողջովին վերափոխվել են դասավանդման սկզբունքները և մեթոդները, որոնք նպաստել են կրթության որակի բարձրացմանը: Ակնհայտ ձեռքբերումների կողքին դեռևս կան բազմաթիվ անելիքներ. վերապատրաստումները պետք է դառնան ավելի հասցեական՝ իրապես արտացոլելով սփյուռքի ուսուցիչների մասնագիտական պահանջները»,- նշել է նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ վերապատրաստման արդյունքում ձեռքբերված գիտելիքներն ու կարողությունը կնպաստեն հայեցի կրթության և հայ մանկավարժության զարգացմանը: «Վստահ եմ, որ այն ոգևորությունը, որ ներկայումս կա Հայաստանում, դուք էլ եք կիսում, թեպետ սփյուռքն այդ օրերին մեծ աջակցությունն է ցուցաբերել շարժմանը և ունեցել իր կարևոր ներդրումը: Հուսով եմ, որ այն ինչ զգացել եք այս օրերին հայրենիքում կհասցնեք ձեր աշակերտներին և էլ ավելի նրանց կինտեգրեք ներհայաստանյան գործընթացներում: Թերևս առաջին անգամ ՀՀ ներքաղաքական կյանքն իրավամբ դարձել է ամբողջ սփյուռքի օրակարգը, և սա ամենամեծ ձեռքբերումն է՝ մեր գաղթօջխների զարգացման և որ ամենակարևորն է՝ հայրենադարձության ճանապարհին»,-ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նշենք, որ սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը պետական ամենամյա ծրագիր է, որն այս տարի իրականացրել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը:
Ծրագիրը, որի տևողությունը մեկ ամիս է, գործում է 2000 թվականից: 2002 թվականից այն ֆինանսավորվում է ՀՀ պետական բյուջեից և մինչև 2009թ. տրամադրվող գումարի չափն աճել է այնպես, որ այժմ ՀՀ կառավարությունը հոգում է ուսուցիչների մեկամսյա կեցության և ուսումնական ծրագրերի հետ կապված բոլոր ծախսերը: Ճանապարհածախսը հոգում են ուսուցիչները կամ համապատասխան ուսումնական հաստատությունները: Դասընթացներն իրականացրել են Մանկավարժական համալսարանը և Կրթության ազգային ինստիտուտը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցել է 58 ուսուցիչ՝ 15 երկրից, որոնցից վկայական է ստացել 57 մասնակցության վերաբերյալ տեղեկանք՝ 1 ուսուցիչ: Մասնակից երկրներն են՝ ԱՄՆ, Ավստրալիա, Բուլղարիա, Բելառուս, Դանիա, Իրաք, Թուրքիա, Լիբանան, Կանադա, Հորդանան, Ռուսաստան, Սիրիա, Ուկրաինա, Վրաստան, Ֆրանսիա: Ուսուցիչների ճնշող մեծամասնությունը սույն ծրագրով վերապատրաստվում է առաջին անգամ:
Այս տարի վերապատրաստումն իրականացվել է վեց ուսումնական խմբերում՝ մանկապարտեզի, տարրական ուսուցման, մեկօրյա դպրոցների, հայոց լեզվի ու գրականության դասավանդման, լրացուցիչ կրթության կազմակերպման և հայոց պատմության ուղղություններով: Յուրաքանչյուր խմբում լրացվել է 120 դասաժամ:

«Повышение квалификации учителей армянских школ Диаспоры должно стать более целенаправленным» Араик Арутюнян
2018-07-27
В Армянском государственном педагогическом университете имени Хачатура Абовяна сегодня состоялось мероприятие, посвященное завершению программы повышения квалификации учителей армянских школ Диаспоры. Участников приветствовал и вручил сертификаты Министр образования и науки РА Араик Арутюнян.
В своей вступительной речи Министр отметил, что учителя армянских школ Диаспоры своими знаниями, опытом и самоотдачей вносят большой вклад в сохранение армянской идентичности, формирование настоящего армянина как на родине, так и в Диаспоре.
«Усовершенствование программы по повышению квалификации учителей армянских школ Диаспоры – одна из важнейших задач. В ходе этой программы, которая была внедрена в 2000 году, повысили квалификацию порядка 1500 учителей из 36 стран. По результатам программы участники некоторых общин полностью переосмыслили принципы и методы преподавания, что в будущем будет способствовать повышению качества их преподавания. Однако, несмотря на очевидные достижения, еще многое предстоит сделать. Тренинги должны стать более целенаправленными, отражающими профессиональные потребности учителей Диаспоры», – подчеркнул Министр, выразив уверенность в том, что приобретенные знания и навыки будут также способствовать развитию образования и педагогики в школах Диаспоры в армянском духе.
«Я убежден, что вы разделяете тот энтузиазм и то воодушевление, которые царят сейчас в Армении. И надо отметить, что в важное для Армении время, Диаспора оказала большую поддержку революционному движению и внесла свой огромный вклад. Надеюсь также, что на своей исторической Родине за эти дни вы почувствовали тот дух свободы, который донесете до своих учеников, который поможет им нтегрироваться в общественные процессы, развивающиеся на родине. Впервые политическая жизнь Республики Армения, возможно, стала повесткой дня для всей Диаспоры, и это является самым большим достижением для дальнейшего развития нашей Диаспоры, и, что самое главное, на пути к возвращению наших соотечественников на Родину», – подчеркнул Министр.
Отметим, что программа повышения квалификации учителей армянских школ Диаспоры является традиционной и финансируется государством. В этом году она была реализована Армянским государственным педагогическим университетом им. Хачатура Абовяна.
Программа, продолжительность которой составляет один месяц, была внедрена с 2000 года, с 2002 года – финансируется из государственного бюджета РА.
В 2009 году Правительство Республики Армения увеличено финансирование программы с целью покрытия всех расходов по образовательной программе и пребыванию учителей. Расходы по трансферу покрываются учителями или соответствующими направляющими учебными заведениями. Курсы проводились Армянским государственным педагогическим университетом им. Хачатура Абовяна и Национальным институтом образования Министерства образования и науки РА.
В этом году в программе приняли участие 58 учителей из 15-и стран, из коих 57 получили сертификаты, а один учитель – свидетельство об участии. Страны-участницы курсов: США, Австралия, Болгария, Беларусь, Дания, Ирак, Турция, Ливан, Канада, Иордания, Россия, Сирия, Украина, Грузия, Франция. Подавляющее большинство преподавателей впервые принимало участие в программе повышения квалификации.
Отметим, что в этом году курсы повышения квалификации учителей проводились в шести образовательных группах по следующим направлениям: для работающих в детских садах, начальных классах, однодневных школах, для тех, кто преподает армянский язык и литературу, историю армянского народа и организует дополнительное образование. В каждой группе было проведено 120 академических часов.