Աշխարհի կարևորագույն թեմաների բովանդակությանը հաղորդակցվելու ուղիղ ճանապարհը՝ անգլերենն է. Արայիկ Հարությունյան
2018-07-25
«Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս օտար լեզուների՝ այս դեպքում անգլերենի դասավանդման հարցերին: Այսօր աշխարհի կարևորագույն թեմաների բովանդակությունն անգլերենն է, և այդ բովանդակությանը հաղորդակցվելու ուղիղ ճանապարհը նույնպես անգլերենն է»,- նշել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր անգլերենի խորացված ուսուցման արարողակարգային հուշագրի ստորագրման ժամանակ:
Հաշվի առնելով ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում օտար լեզուների դասավանդման որակի բարձրացումը, ուսումնակրթական հետազոտական ռեսուրսներից օգտվելու, ժամանակակից աշխարհի հետ ազատ հարաբերվելու կարևորությունը՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը՝ ի դեմս նախարար Արայիկ Հարությունյանի, Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը՝ ի դեմս արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի և «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամն՝ ի դեմս հիմնադրամի փոխտնօրեն Իննեսա Գրիգորյանի կնքել են արարողակարգային հուշագիր:
Համաձայն հուշագրի՝ ԱՄՆ դեսպանության անգլերենի ուսուցման Access միկրոկրթաթոշակային ծրագրով Հայաստանի մարզերում 2 տարի տևողությամբ կկազմակերպվեն անգլերենի խորացված ուսուցման արտադպրոցական ինտենսիվ պարապմունքներ: Այս նորացված նախաձեռնությամբ մարզային 15 համայնքների 13-18 տարեկան 500 աշակերտներ անգլերենի իմացության կատարելագործման ու առաջնորդման հմտությունների զարգացման հնարավորություն կունենան: Պարապմունքները կանցկացվեն հանրակրթական դպրոցների շենքերում կամ համայնքային կենտրոններում, ինչպիսին է օրինակ՝ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի ՍՄԱՐԹ կենտրոնը Լոռու մարզում:
«Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի մարզերում, հատկապես գյուղական համայնքներում, նախատեսվող միջոցառումների իրականացմամբ հնարավոր կլինի կատարելագործել մասնակիցների անգլերենի իմացությունը և զարգացնել անգլերեն լեզվի ուսուցիչների կարողությունը: «Կարևորում եմ կրթության ոլորտում նման համագործակցությունը և անգլերենի ուսուցման որակի ապահովմանն ուղղված ԱՄՆ դեսպանության ու «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի աջակցությունը: Ծրագրի իրականացումը կարող է հարթակ ստեղծել դպրոցներում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների նպատակային վերապատրաստման գործընթացներն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար», - ասել է ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Սա իրապես գործընկերություն է, որի ներքո երեք կազմակերպություն՝ Դեսպանությունը, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը և Նախարարությունը մեկտեղել են իրենց ջանքերը, որպեսզի մարզերի երեխաներն ավելի լավ տիրապետեն անգլերենին: Վստահ եմ, որ իրենց նոր գիտելիքներն ու հմտությունները նրանք կօգտագործեն կյանքի բարելավման, համայնքների հզորացման և երկրի զարգացման գործում: Հպարտ եմ, որ մենք կարող ենք շարունակել այս կարևոր նախաձեռնությունը, քանզի մերօրյա գլոբալ շուկայական միջավայրում անգլերենը շատ մեծ կարևորություն ունի», - նշել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Ծրագրի իրականացմանն ուղղվող 411.000 ԱՄՆ դոլարը, որը ներառում է ԱՄՆ դեսպանության կողմից հատկացվող 300.000 ԱՄՆ դոլարը և «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի կողմից տրվող 111.000 ԱՄՆ դոլարը` կապահովեն ծրագրի իրականացումը մինչև 2021թ.: Սա Հայաստանում 2011թ. մեկնարկած ԱՄՆ դեսպանության անգլերենի ուսուցման Access միկրոկրթակթոշակային ծրագրի նոր փուլն է: Մինչ այժմ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի և մեկ այլ գործընկեր ՝ Փրոջեքթ Հարմոնի Ինթերնեյշնլ կազմակերպության կողմից իրականացված աշխատանքների արդյունքում այս ծրագրի շրջանակներում անգլերենի դասընթացներին մասնակցել են 580 հայ դպրոցական:
«Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը կրթությունը դիտարկում է որպես երիտասարդների ներուժի խթանման ու շարունակական կատարելագործման շարժիչ ուժ: Այս առումով անգլերենի ուսուցումը մեր հիմնադրամի կրթական ծրագրերի անբաժանելի մասն է, և այսօր մենք ուրախությամբ ԱՄՆ դեսպանության և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ նշանավորում ենք մեկ այլ խոշոր ձեռքբերում»,-ընդգծել է հիմնադրամի փոխտնօրեն Իննեսա Գրիգորյանը:
ԱՄՆ դեսպանատանը տեղի ունեցած ստորագրման արարողությանը ներկա են եղել նաև Access ծրագրի ընթացիկ փուլի մասնակիցներ ու շրջանավարտներ:

«Прямым способом передачи информации по самым важным темам в мире является английский язык» Араик Арутюнян
2018-07-25
«Мы придаем большое значение иностранным языкам, в данном случае вопросам преподавания английского языка. Сегодня в мире англоязычное содержание по различным темам является самым важным, и прямой способ общения с этим содержанием обеспечивает английский язык», – отметил Министр образования и науки РА Араик Арутюнян на церемонии подписания Меморандума о преподавании английского языка.
Министерство образования и науки РА в лице Араика Арутюняна, Посольство Соединенных Штатов Америки в Армении в лице уполномоченного Посла Ричарда Миллса и Армянский детский фонд в лице заместителя директора фонда Иннесы Григорян подписали Меморандум, подчеркнувший важность повышения качества преподавания иностранных языков в учебных заведениях Армении, использования образовательных исследовательских ресурсов и свободного общения с современным миром.
В регионах Армении, согласно Меморандуму, в течение двух лет будет организовано внеклассное интенсивное обучение английскому языку, по микро стипендиальной программе обучения «Программа Посольства США - Access. Обучение английскому языку». Занятия будут проводиться в государственных школах или общественных центрах, таких как Smart центр Армянского детского фонда в Лорийской области.
В рамках проекта будет возможно улучшить навыки владения английским языком и расширить возможности преподавания английского языка посредством реализации запланированных мероприятий, особенно в сельских районах армянских регионов.
«Я придаю большое значение такому сотрудничеству в области образования и поддержке Посольства США и Армянского детского фонда для обеспечения качественного обучения английскому языку. Реализация проекта может создать платформу для разработки методики преподавания английского языка в школах и для эффективной реализации целенаправленных процессов переподготовки учителей», – сказал Министр образования и науки РА.
«Это партнерство, в рамках которого три организации: Посольство, Армянский детский фонд и Министерство – действительно объединило усилия, чтобы помочь детям в регионах лучше знать английский язык. Я уверен, что они будут использовать свои новые знания и навыки в области улучшения жизни, а также расширения прав и возможностей общин, развития страны. Я горжусь тем, что мы можем продолжить эту важную инициативу, потому что английский язык сегодня имеет большое значение в глобальной рыночной среде», – отметил Посол США в Армении Ричард Миллс.
Отметим, что на реализацию проекта направлено 411.000 долларов США, из коих 300.000 долларов США предоставлены Посольством США в РА и 111.000 долларов США предоставлены Армянским детским фондом. Данные средства обеспечат реализацию проекта до 2021 г.