Ինչպե՞ս են բուհերը դիմակայելու ֆինանսական դժվարություններին. Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է պետական բուհերի ռեկտորների հետ
2018-07-23
Բուհերում այս տարի ուսանողների թվի նվազման հետևանքով ինչպե՞ս են բուհերը դիմակայելու ֆինանսական դժվարություններին և ի՞նչ են արել այդ ուղղությամբ. հիմնականում այս հարցերն են քննարկվել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի և պետական բուհերի ռեկտորների հանդիպման ընթացքում: Նախարարը նշել է, որ այս տարի շուրջ 50 տոկոսով նվազել է առաջին կուրսի ուսանողների թիվը, որն իր ազդեցությունն է ունենալու բուհերի վրա: Արայիկ Հարությունյանը հետաքրքրվել է՝ հակաճգնաժամային ինչպիսի՞ ծրագրեր են իրականացրել բուհերը և ի՞նչ լուծումներ գտել, քանի որ խնդրի մասին հայտնի է եղել դեռևս տարիներ առաջ:
Ներկաները նշել են, որ ռեկտորների խորհուրդը բազմիցս քննարկել է այս հարցը, ինչպես նաև առանձին բուհեր իրավիճակային լուծումներ են փորձել գտնել: ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, օրինակ, նշել է, որ մայր բուհը դեռևս 6 տարի առաջ խնայողությունների ծրագիր է մշակել, որի հետևանքով այսօր հնարավոր է եղել պահպանել ֆինանսական կայունություն: Ավելին՝ նա նշել է, որ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին այլևս գումար չփոխանցելու արդյունքում սեպտեմբերի 1-ից 15 տոկոսով կբարձրանան ԵՊՀ աշխատակիցների աշխատավարձերը: Նա մտահոգություն է հայտնել դեռևս նախկին կառավարության օրոք գիտության ոլորտի ֆինանսավորման կրճատման վերաբերյալ, որը, ըստ ռեկտորի, հարվածել է գիտությամբ զբաղվողներին:
Հանդիպմանը ներկա բոլոր ռեկտորներն անդրադարձել են իրենց բուհերում առկա ֆինանսական հիմնախնդիրներին, մասնավորապես, բարձրացվել է բուհերի աշխատակիցներին բժշկական ապահովագրություն տրամադրելու, ինչպես նաև գնումների գործընթացի և տարբեր հիմնավորումներով ուսանողների վարձավճարների զեղչերի վերաբերյալ հարցեր: Ռեկտորները հավաստիացրել են, որ նախորդ տարիների ընթացքում այս խնդրին նախապատրաստվել են իրենց անձեռնամխելի ֆոնդերի, ֆինանսական խնայողությունների, միջազգային կառույցների հետ համագործակցության, օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման և այլ միջոցների շնորհիվ, որի հետևանքով, ըստ նրանց, աշխատակիցների կրճատումներ գրեթե չեն լինելու:
Հանդիպման ավարտին նախարարը ռեկտորներին զգուշացրել է, որ նոր ուսումնական տարվանից խիստ վերահսկողություն է իրականացվելու դասապրոցեսի և ուսանողների հաճախելիության խնդրին:

Как университеты будут противостоять финансовым трудностям: Араик Арутюнян встретился с ректорами государственных университетов
23-го июля с.г. состоялась встреча Министра образования и науки РА Араика Арутюняна с ректорами государственных вузов.
Во время встречи был поднят ряд вопросов, касающихся того, как университеты могут противостоять финансовым трудностям, возникающим из-за сокращения числа студентов, и какие конкретные шаги уже были предприняты ими в этом направлении.
Министр отметил, что в этом учебном году число студентов первого курса сократилось на 50%, что, в свою очередь, будет иметь отрицательное влияние на финансовое положение университетов. Араик Арутюнян поинтересовался тем, какие антикризисные программы были разработаны университетами и какие решения были ими найдены, поскольку эта проблема актуальна уже многие годы. Участники беседы отметили, что Советы попечителей вузов неоднократно обсуждали этот вопрос, а отдельные университеты приложили все усилия, для того, чтобы найти институциональные решения.
Так, ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян отметил, что 6 лет назад их университетом был разработан план по сбережению финансовых средств, и за счет этого сегодня удается сохранить финансовую стабильность вуза. Он подчеркнул также, что в результате прекращения выплат Молодежному фонду Армении имело место сбережение этих средств, благодаря чему с 1-го сентября ожидается повышение зарплат сотрудников ЕГУ на 15%. Ректор ЕГУ выразил обеспокоенность решением, принятым еще при прошлом правительстве, о сокращении финансирования науки, которое, по его словам, станет большим ударом для работников этой сферы.
Во время встречи ректоры вузов обсудили также вопросы: предоставления медицинской страховки сотрудникам университетов, упрощения процесса осуществления закупок и предоставления скидок по выплатам за обучение. Ректоры отметили, что за последние годы были предприняты шаги по решению некоторых из этих проблем. Так, благодаря резервным фондам, финансовым сбережениям университетов, сотрудничеству с международными структурами, увеличению числа иностранных студентов и другим средствам, они не пошли по пути сокращения кадров.
Отметим, что в конце встречи Министр предупредил ректоров, о намерении с нового учебного года строго контролировать учебный процесс и посещаемость занятий студентами университетов.