Համաժողով՝ նվիրված ֆինանսական կրթության ներդրմանը դպրոցում
Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունը և ՀՀ կենտրոնական բանկն այսօր կազմակերպել էին համաժողով՝ նվիրված ֆինանսական կրթության ներդրմանը դպրոցում և երիտասարդության շրջանում: Համաժողովին ներկա է գտնվել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը:
Միջոցառման բանախոսներն անդրադարձել են աշակերտների և երիտասարդության շրջանում ֆինանսական կրթության կարևորության հարցերին, մասնավորապես ՏՀԶԳ-ի հետազոտության համաձայն՝ աշակերտները պետք է ֆինանսական կրթություն ստանան հնարավորինս վաղ հասակում: Բացի այդ, կազմակերպությունը ներկայացրել է մի քանի երկրներում /Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան և ՌԴ/ ֆինանսական գրագիտության վերաբերյալ համեմատական տվյալներ:
ՀՀ դպրոցներում ֆինանսական կրթության ներդրման մեխանիզմները ներկայացրել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի խորհրդական Գոհար Մամիկոնյանը՝ նախանշելով դրա իրականացման ընդհանուր սկզբունքները: Նրա խոսքով՝ 2015 թվականից ի վեր Կրթության և գիտության նախարարությունը և Կենտրոնական բանկը, համագործակցելով Կրթության ազգային ինստիտուտի, Խնայողական բանկերի միջազգային համագործակցության միավորման հայաստանյան ներկայացուցչության, «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» հասարակական կազմակերպության հետ, մշակել են «Սովորողների ֆինանսական կոմպետենցիաների մատրից» փաստաթուղթը, որը սահմանում է սովորողների համար անհրաժեշտ նվազագույն ֆինանսական գիտելիքը, հմտությունները, վերաբերմունքը և վարքագիծը՝ ըստ կրթական մակարդակների: Գոհար Մամիկոնյանի ներկայացմամբ՝ ֆինանսական կրթության բաղադրիչն ինտեգրված է «Ես և շրջակա աշխարհը» (2-4-րդ դասարաններ), «Մաթեմատիկա» (2-6-րդ դասարաններ), «Հասարակագիտություն» (8-11-րդ դասարաններ), «Հանրահաշիվ» (7-11-րդ դասարաններ) առարկաների ծրագրերում: Նա նշել է, որ հիմք ընդունելով առարկայական չափորոշիչները և ծրագրերը, ուսուցիչ վերապատրաստման մոդուլների համաձայն` 2017 թվականին վերապատրաստվել են 14 դպրոցների 46 առարկայական ուսուցիչներ, որոնք 2017-2018 ուսումնական տարվա ընթացքում փորձարկել են ֆինանսական կրթության բովանդակությունը` առարկաներում ինտեգրելու միջոցով: Ծրագրի փորձարկման արդյունքների հիման վրա վերջնական շտկումներ են իրականացվելու մշակված փաստաթղթերում: 2018 թվականի սեպտեմբերից նախատեսված է ծրագիրը ներդնել նաև ՀՀ բոլոր մարզերի 350 դպրոցներում՝ վերապատրաստելով ավելի քան 3000 ուսուցիչ:

Conference: Introduction of financial education at school
Today the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) and the Central Bank of Armenia have organized a conference on the introduction of financial education at schools and among young people. Lusine Arakelyan, RA Deputy Minister of Education and Science, was present at the conference.
During the event, speakers discussed the importance of financial education among pupils and young people. Particularly, according to the OECD survey, pupils should receive financial education as early as possible. Moreover, the organization presented comparative data on financial literacy in several countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and the Russian Federation).
Gohar Mamikonyan, Adviser to the RA Minister of Education and Science, presented the mechanisms of the introduction of financial education in RA schools, taking into account the general principles of its implementation. According to her since 2015 Ministry of Education and Science and the Central Bank of Armenia cooperating with the National Institute of Education, Armenian Representation of Savings Banks Foundation for International Cooperation, “Junior Achievements of Armenia” non-governmental organization have developed a document entitled “Matrix of Financial Competency of Learners”, which establishes minimum financial knowledge, skills, attitudes and behavior necessary for learners, taking into account their educational level. Gohar Mamikonyan mentioned, that the component of financial education is integrated in the curriculum of such subject as “Me and the Surrounding World (2nd to 4th grades), “Mathematics” (2nd to 6th grades), “Sociology” (8th to 11th grades), “Algebra” (7th to 11th grades). She noted, that taking into account subject standards, programs, and teacher training modules, in 2017 46 teachers from 14 schools were trained, who, during the academic year 2017-2018, tested the content of financial education including it in the subject. Final corrections will be made in the documents based on the program testing results. From September 2018 the program is to be introduced in 350 schools of RA provinces, training more than 3000 teachers.