Դասագրքերի պատվերների ձևավորման գործընթացում պետք է առավելագույնս ապահովվի մրցակցային դաշտ և բացառվի որևէ սուբյեկտիվ մոտեցում. Արայիկ Հարությունյան
2018-07-10
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր հանդիպել է «Մանմար», «Էդիթ Պրինտ», «Տիգրան Մեծ», «Աստղիկ», «Զանգակ», «Անտարես», «Արևիկ», «Ոսկան Երևանցի», «Լույս», «Սպիկա» հրատարակչությունների ղեկավարների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դպրոցական դասագրքերի հետ կապված տեխնիկական և բովանդակային հարցեր: Նախարարը նշել է, որ նման ձևաչափով հանդիպման անհրաժեշտություն է առաջացել՝ քննարկելու առկա խնդիրները, դրանց լուծման ճանապարհները և արդյունավետ համագործակցության հնարավորությունները: Արայիկ Հարությունյանը հրատարակչությունների ղեկավարներին առաջարկել է ներկայացնել իրենց մոտեցումները՝ դասագրքերի բովանդակության և որակի բարելավման հետ կապված, քանի որ, ըստ նախարարի, հանրության շրջանում առկա է օբյեկտիվ դժգոհություն, ավելին` դրանք չեն բավարարում ներկայիս պահանջներին: Նախարարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ դասագրքերի պատվերների ձևավորման գործընթացում պետք է առավելագույնս ապահովվի մրցակցային դաշտը և բացառվի որևէ սուբյեկտիվ մոտեցում:
Հրատարակիչները որոշակի դիտարկումներ են ներկայացրել դասագրքերի վերահրատարակման պարբերականության վերանայման, դասագրքերի և ուսուցիչների ձեռնարկների մշակման հստակ չափանիշների և մեթոդաբանության, համապատասխան փորձագետների առկայության և այլ հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել պարբերաբար անցկացնել նման հանդիպումներ` հստակ ձևակերպելով օրակարգային խնդիրները: Նշենք, որ տարրական դասարանների և ավագ դպրոցի որոշ դասագրքեր տպագրվում են պետբյուջեի, իսկ մնացած դասագրքերը` Դասագրքերի շրջանառու հիմնադրամի միջոցներով:

In the process of textbook orders, there should be a maximum competitive field excluding any subjective approach
2018-07-10
Today Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, met with publishing managers. During the meeting, technical and content issues related to school textbooks were discussed. The Minister mentioned that there was a need for such a meeting to discuss existing problems, their solutions and opportunities for effective cooperation. Arayik Harutyunyan suggested publishing managers present their opinion related to the improvement of the content and quality of the textbooks. According to the Minister, there is an objective dissatisfaction among people, moreover, they do not meet the current requirements. The Minister underlined that in the process of textbook orders there should be a maximum competitive field excluding any subjective approach.
Publishers made some comments referring to such issues as reviewing the frequency of textbook reprinting, formulating criteria and methodology for textbooks and teacher manuals, as well as appropriate experts, etc.
At the end of the meeting, the parties agreed to hold such meetings periodically and clearly define agenda issues. It is worth mentioning that some textbooks for elementary and high schools are published funded by government budget, while the rest by Textbook Revolving Fund.