Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ նորանշանակ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության նորանշանակ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Շնորհավորելով ՌԴ դեսպանին նշանակման առթիվ՝ Արայիկ Հարությունյանը հույս է հայտնել, որ Սերգեյ Կոպիրկինն իր առաքելության ընթացքում կնպաստի կրթության և գիտության ոլորտում առկա ռազմավարական հարաբերությունների առավել խորացմանը և ընդլայնմանը: ԿԳ նախարարը նշել է, որ կրթության ոլորտը նոր կառավարության առաջնահերթություններից է և այդ համատեքստում ընդգծել է, որ արդեն կրթության տարբեր աստիճաններում նախանշվում են համագործակցության որոշակի ուղղություններ ու նախագծեր:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՌԴ դեսպանը հավաստիացրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները, ինչպես նաև գիտակրթական ոլորտում ռազմավարական փոխգործակցության շարունակականությունը ոչ միայն ապահովելու, այլև դրանք առավել զարգացնելու և խորացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ռուսերենի դասավանդման խնդրին՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ օտար լեզուների դասավանդման արդյունավետության բարձրացումը Հայաստանի կրթության ոլորտի առաջնահերթություններից է, միաժամանակ շեշտելով, որ իրականացվող համակարգային բարեփոխումները նպաստելու են դպրոցներում դասավանդվող բոլոր առարկաների որակի բարձրացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերվող այլ հարցեր:

Arayik Harutyunyan receives newly appointed Ambassador of Russia to Armenia Sergey Kopirkin
ArayikHarutyunyan, RA Minister of Education and Science,received newly appointed Ambassador of Russia to Armenia Sergey Kopirkin. Congratulating the Ambassador on his appointment, ArayikHarutyunyan expressed hope that during his mission Sergey Kopirkin will contribute to the deepening and expansion of the strategic relations in the field of education and science. The Minister of Education and Science mentioned that the new government of Armenia calls special attention to educationand within that context underlined that there are certain directions and programs of cooperation at different levels of education.
The Ambassador of Russia thanked for such reception and assured that he would make every effort not only to provide friendly relations between Armenia and Russia, to ensurethe continuity of the strategic cooperation in the sphere of education and science but also to develop and deepen them.
During the meeting, the parties discussed the issue of teaching the Russian language. The Minister of Education and Science noted that the increase in the effectiveness of foreign language teaching is one of the educational priorities of Armenia, emphasizing that the implemented systemic reforms will promote the quality of all subjects taught in schools.
During the meeting, other issues related to the implementation of joint programs in the fields of middle professional education, higher education, and science were also discussed.