Բրիտանական խորհրդի անգլերենի ակումբների արդյունքների ամփոփում
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղը 2017-2018 թթ.-ին Հայաստանի 7 մարզում հիմնել է անգլերենի ակումբներ, որոնց գործունեության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված միջոցառմանը մասնակցել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը: Ողջունելով ծրագրի մասնակից դպրոցների տնօրեններին և ուսուցիչներին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է ակադեմիական և գործնական գիտելիքների տարանջատումը: «Երեխաներին գործնական գիտելիքներ փոխանցելը հատկապես համայնքներում շատ կարևոր է, քանի որ մեր երեխաները շատ հաճախ շփման խնդիր ունեն: Եվ այդ առումով խմբակների գործունեությունը կարևոր է, այդ թվում նաև մանկավարժական հմտությունների և մեթոդաբանության տեսանկյունից»,-նշել է Լուսինե Առաքելյանը: Նա կոչ է արել բովանդակային, կրթական քաղաքակականությանն առնչվող թեմաներով դիմել նախարարություն՝ ընդգծելով, որ ԿԳՆ-ն բաց է ցանկացած ծրագրի քննարկման համար: «Կարևորում եմ այս ծրագրի շարունակականության անհրաժեշտության հարցը, սակայն կարծում եմ, որ պետք է հնարավորություն ընձեռենք նաև մյուս համայնքների դպրոցներին՝ մասնակից լինել դրան»,-ընդգծել է Լ. Առաքելյանը:
Միջոցառման ընթացքում ծրագրում ներառված դպրոցների տնօրենների հետ քննարկվել են՝ թե ի՞նչ է տվել ծրագրի մասնակցությունը դպրոցին և աշակերտներին, և ի՞նչ կարծիքներ են նրանք ստացել ծնողներից և այլ դպրոցներից: Իսկ ուսուցիչները քննարկել են, թե ինչպե՞ս է ծրագիրը նպաստել իրենց մասնագիտական զարգացմանը և որո՞նք են շարունակական մարտահրավերները:
Նշենք, որ ծրագրի նպատակն է՝ աջակցել Հայաստանի համայնքներում 10-ից 15 տարեկան երեխաների ուսման և հետագա զարգացման հնարավորություններին` առաջարկելով նրանց անգլերենի արտադասարանական պարապմունքներ: Ծրագիրն իրականացվել է Միացյալ Թագավորության և Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանի ֆինանսավորմամբ, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի և Հայաստանի մանուկների հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ:

Подведение итогов работы клубов английского языка при Армянском филиале Британского Совета
Армянский филиал Британского Совета в 2017-2018 гг. основал клубы английского языка в 7 регионах Армении. На мероприятии по подведению итогов деятельности этих клубов приняла участие заместитель министра Образования и науки РА Лусине Аракелян.
Приветствуя директоров и учителей школ, которые участвовали в проекте, заместитель министра посчитала важным разделение академических и практических знаний. «Считаю важным передачу практических знаний, особенно в сельских местностях, поскольку у наших детей часто возникают проблемы, связанные с общением. В этом плане деятельность кружков очень важна», – подчеркнула Лусине Аракелян.
Отметив, что Министерство образования и науки открыто для обсуждения любых проектов, она призвала обратиться в министерство с предложениями, связанными с общей политикой и содержанием образования. «Считаю важным продолжение проекта, но думаю, что надо дать возможность и другим регионам участвовать в проекте», – подчеркнула в своей речи Лусине Аракелян.
Во время мероприятия обсудили вопросы относительно того, что дало школе и ученикам участие в данном проекте, а учителя обсудили влияние проекта на развитие их професиональных навыков.
Отметим, что целью проекта является помощь в учебе и в дальнейшем развитии детей 10-15 лет, живущих в селах, в виде внеклассных уроков английского языка. Проект был реализирован с помощью финансирования Соединенного Королевства и банка «Эйч-Эс-Би-Си» в Армении, а также софинансирования Армянского филиала Британского Совета и Фонда «Дети Армении».