Ռեյմոնդ Գևորգյանն ընտրվել է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդն այսօր գումարել է իր անդրանիկ նիստը, որին ներկա էին խորհրդի 15 անդամից 11-ը: Նիստը վարել է հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը, ով ներկայացրել է նիստի օրակարգը, այն է՝ ««Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի աշխատակարգի և տնօրենի ընտրության կանոնակարգի քննարկում և հաստատում, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի և քարտուղարի ընտրություն, տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթ հայտարարելու և տնօրենի պաշտոնակատարի նշանակման հարցեր:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը ներկայացրել է, թե ինչպես է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ը դարձել հիմնադրամ՝ վստահություն հայտնելով, որ թանգարան-ինստիտուտն իր արժանի տեղը կգրավի ՀՀ գիտական հաստատությունների շարքում:
Հոգաբարձուների խորհրդի աշխատակարգի ընդունումից հետո խորհրդի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատմական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Ռեյմոնդ Գևորգյանը, ով թեև Հայաստանում չէր, սակայն հաղորդագրության միջոցով տվել է իր համաձայնությունը: Բաց քվեարկությամբ Ռեյմոնդ Գևորգյանը միաձայն ընտրվել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, իսկ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ քարտուղար:
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի խորհրդի նիստին որոշում է կայացվել նաև հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնի թափուր մրցույթ հայտարարել: ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանն առաջարկել է տնօրենի պաշտոնակատար նշանակել հիմնադրամի գիտքարտուղար Նարինե Մարգարյանին՝ մինչև համապատասխան ընթացակարգով կհայտարարվի տնօրենի թափուր հաստիքի համար մրցույթ և հոգաբարձուների խորհուրդը կընտրի տնօրեն։ «Գևորգ Վարդանյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել ԿԳ նախարարություն, և թանգարան-ինստիտուտը մնացել է առանց տնօրենի, ինչի հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ են ի հայտ եկել՝ աշխատավարձեր, ֆինանսական փաստաթղթեր և այլն»,-հայտարարել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ վերջինս կպաշտոնավարի անցումային փուլում, քանի որ ըստ տնօրենի ընտրության կանոնակարգի՝ տնօրենի ընտրությունը կարող է կայանալ առնվազն 50 օր հետո։ Փոխնախարարի առաջարկը խորհրդի անդամները միաձայն ընդունել են:

Реймонд Геворгян избран председателем Совета попечителей Фонда «Музей-Институт Геноцида армян»
Совет попечителей Фонда «Музей-Институт Геноцида армян» сегодня провел свое первое заседание, на котором присутствовали 11-ть из 15-и членов совета. Заседание проходило под председательством члена Совета попечителей, этнографа Грануш Харатян, которая представила повестку дня, а именно – обсуждение и утверждение регламента Совета попечителей, выборы директора «Музея-Института Геноцида армян», выборы Председателя и Секретаря Совета попечителей, объявление конкурса на должность и назначение исполняющего обязанности директора.
Заместитель министра образования и науки Ованнес Ованнисян дал разъяснения по поводу того, как государственная некоммерческая организация «Музей-Институт Геноцида армян» стала Фондом, и выразил уверенность в том, что музей займет достойное место среди научных учреждений РА.
После принятия регламента Совета попечителей на пост председателя Совета была выдвинута кандидатура доктора исторических наук, профессора Реймонда Геворгяна, который дал свое письменное согласие на предложение занять эту должность, хотя и отсутствовал в стране.
В результате открытого голосования Реймонд Геворгян был единогласно избран председателем Совета Попечителей Фонда «Музей-институт Геноцида армян», а секретарем – Владимир Варданян.
На заседании Совета попечителей было также принято решение об объявлении конкурса на вакантную должность директора Фонда. Заместитель министра образования и науки Ованнес Ованнисян предложил до объявления конкурса на вакантное место директора и его избрания Попечительским советом назначить исполняющим обязанности директора Фонда секретаря ученого совета «Музея-института Геноцида армян» –Нарине Маргарян.
Ованнес Ованнисян также объявил: «Геворг Варданян представил заявление в Министерство образования и науки об отставке, после чего музей остался без директора. В связи с этим в музее возникли проблемы с выплатами зарплаты, оформления финансовой документации и т.д.». Он также отметил, что Нарине Маргарян временно будет занимать должность, поскольку, согласно регламенту, выборы директора могут состоятся не ранее, чем через 50 дней. Члены совета единогласно приняли предложение Заместителя министра.