«Սարդարապատից Արցախ». շարադրությունների և նկարչական աշխատանքների համահայկական մրցույթ
Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի պետական միջոցառումների շրջանակում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը հայտարարել էր «Սարդարապատից Արցախ» խորագրով շարադրությունների և նկարչական աշխատանքների համահայկական մրցույթ: Մրցույթին ներկայացվել էր 600 շարադրություն և 200 նկար Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի տարբեր դպրոցներից:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի հրամանով ձևավորված հանձնաժողովներն ամփոփել էին մրցույթի արդյունքները: Աշխատանքների հավաքագրման գործընթացում իրենց մեծ ներդրումն են ունեցել նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և Երևանի քաղաքապետարանը, որոնք համադրել են սփյուռքի և ՀՀ հանրակրթական դպրոցներից ներկայացված աշխատանքները: Հաղթող ճանաչված դպրոցականներն այսօր հյուրընկալվել են կրթության և գիտության նախարարությունում: Նրանց ողջունել է նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը: Նախարարի տեղակալի խոսքով` անձամբ ընթերցել է մի քանի շարադրություն և տպավորված է, որ երեխաները կարողացել են ներկայացնել հետազոտական աշխատանք. «Առաջին հանարապետության 100-ամյակի թեման մեզ համար կարևոր է պատմական տեսանկյունից. հարյուրամյակների ընդմիջումից հետո, վերագտնելով պետականությունը, մենք արձանագրեցինքն ազգային երազանքի իրագործումը: Այս տարի պետական մակարդակով նշելով 100-ամյակի հոբելյանը` մենք վերաիմաստավորեցինք այդ մեծ երազանքը»,- իր խոսքում նշել է Արևիկ Անափիոսյանը:
Համահայկական մրցույթում հաղթող է ճանաչվել 20 շարադրություն և նույնքան նկար: Շարադրությունների մրցույթում հաղթել է Աշոտ Հովակիմյանը (Հայաստան), նկարչական մրցույթում` Էլեն Հակոբյանը (Հայաստան): Հաղթողներից 15 լավագույններն արժանացել են մրցանակների:
Մրցույթում հաղթող ճանաչված երեխաների շարադրությունները և նկարները տպագրվել են միասնական ժողովածուի մեջ:

"From Artsakh to Sardarabad" essay and painting panarmenian competition
In the frame of state events dedicated to the 100 years’ anniversaries of Sardrapad Battle and the establishment of Republic of Armenia, RA Ministry of Education and Science announced essay and painting panarmenian competition named "From Artsakh to Sardarabad." There were 600 essays and 200 paintings from schools of Armenia, Artsakh, and Diaspora.
By order of the Minister of Education and Science, a committee established who selected the finalists of the competition. Today, the winners visited Ministry of Education and Science. They were welcomed by deputy minister Arevik Anapiosyan. The deputy minister read some essays and was surprised that kids had excellent research skills. Then she added: "First Republic's 100th years anniversary has crucial importance for us in the point of history. After hundreds of years break ,we have reached to our dream and reestablished the independence of Armenia." During the panarmenian competition, there were 20 winning paintings and essays. The winner in essay competition is Ashot Hovakimyan (Armenia) and in painting competition Elen Hakobyan (Armenia). In general, 15 of winners received awards.