Ամփոփվել են «Ֆինանսական կրթությունը դպրոցում» ծրագրի արդյունքները
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը շնորհակալագրեր է հանձնել «Ֆինանսական կրթությունը դպրոցում» փորձնական ծրագրում ներառված դպրոցներին և ուսուցիչներին: Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ ծրագրի շրջանակում երեխաներին ոչ միայն տեսական, այլ նաև պրակտիկ գիտելիքներ են փոխանցվել, որոնք հնարավորություն կտան որոշակի հմտություններ և ֆինանսական գիտելիքներ ունենալով՝ հետագայում ճիշտ կողմնորոշվել, տնօրինել սեփական գումարը, ինչպես նաև խնայողություն անել: «Այս ծրագիրը ԿԳՆ-ի համար հենց այս հենքով է կարևոր, քանի որ այն օգնում է մտածողություն զարգացնել: Երեխաները դեռևս փոքր տարիքից պետք է ունենան ֆինանսական գիտելիքներ, գրագիտություն և ամենակարևորը՝ ֆինանսական իրավունքի գիտակցություն»,-նշել է Լուսինե Առաքելյանը՝ ընդգծելով, որ հանդիպման նպատակն է ապահովել հետադարձ կապ ուսուցիչների հետ, վերհանել ծրագրի ուժեղ և թույլ կողմերը, վերամշակել այն և շտկել բոլոր խնդիրները: Ըստ փոխնախարարի՝ ծրագիրը բավականին հավակնոտ է՝ հաշվի առնելով, որ հետագայում այն ներդրվելու է գրեթե ամբողջ հանրապետությունում:
Նշվել է, որ դեռևս 2014 թվականին ՀՀ կառավարութունը հավանության էր արժանացրել ՀՀ-ում ֆինանսական կրթման ազգային ռազմավարությունը, որում առավել կարևորություն էր տրված «Ֆինանսական կրթությունը դպրոցում» ծրագրին՝ նախանշելով դրա իրականացման ընդհանուր սկզբունքները: 2015 թվականից ի վեր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը և ՀՀ կենտրոնական բանկը, համագործակցելով Կրթության ազգային ինստիտուտի, Խնայողական բանկերի միջազգային համագործակցության միավորման հայաստանյան ներկայացուցչության, «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» հասարակական կազմակերպության հետ, մշակել են «Սովորողների ֆինանսական կոմպետենցիաների մատրից» փաստաթուղթը, որը սահմանում է սովորողների համար անհրաժեշտ նվազագույն ֆինանսական գիտելիքը, հմտությունները, վերաբերմունքը և վարքագիծը՝ ըստ կրթական մակարդակների: Բացի այդ, ընտրվել են նաև այն 4 առարկաները, որոնց ծրագրում ինտեգրվելու է ֆինանսական կրթության բաղադրիչը՝ «Ես և շրջակա աշխարհը» (2-ից 4-րդ դասարաններ), «Մաթեմատիկա» (2-ից 6-րդ դասարաններ), «Հասարակագիտություն» (8-ից 11-րդ դասարաններ), «Հանրահաշիվ» (7-ից 11-րդ դասարաններ): 2016 թվականին ձևավորվել է 11 փորձագետից բաղկացած աշխատանքային խումբ, որը զբաղվել է ]րագրի շրջանակում բովանդակային նյութերի մշակմամբ: Հիմք ընդունելով առարկայական չափորոշիչները և ծրագրերը՝ ուսուցիչ վերապատրաստման մոդուլների համաձայն` 2017 թվականին վերապատրաստվել են 14 դպրոցների 46 առարկայական ուսուցիչներ, որոնք 2017-2018 ուսումնական տարվա ընթացքում փորձարկել են ֆինանսական կրթության բովանդակությունը` առարկաներում ինտեգրելու միջոցով: Ծրագրի փորձարկման արդյունքների հիման վրա վերջնական շտկումներ են իրականացվելու մշակված փաստաթղթերում: 2018 թվականի սեպտեմբերից նախատեսված է ծրագիրը ներդնել նաև ՀՀ բոլոր մարզերի 350 դպրոցներում՝ վերապատրաստելով ավելի քան 3000 ուսուցիչ:

The results of the program “Financial Education at School” are summarized
Lusine Arakelyan, RA Deputy Minister of Education and Science, handed certificates of appreciation to schools and teachers included in the pilot program “Financial Education at School.” Welcoming the participants, the Deputy Minister mentioned, that within the framework of the program children gained not only theoretical but also practical knowledge, which would enable them to orientate, manage their own money and save it having certain skills and financial knowledge. Stressing that the meeting is aimed at providing feedback with teachers, identifying the strong and weak points of the program, revising it and fixing all the problems, Lusine Arakelyan mentioned, “This program is important for the Ministry of Education and Science within this very framework, since it helps develop thinking skills. Children should have financial knowledge, literacy and, most importantly, financial awareness since childhood.” According to the Deputy Minister, the program is quite pretentious, taking into account that it will be introduced in the entire republic.
It was mentioned, that yet in 2014 the RA Government approved the National Strategy of Financial Education in RA, where the program “Financial Education at School” was of great importance taking into account the general principles of its implementation. Since 2015 RA Ministry of Education and Science and the Central Bank of Armenia cooperating with the National Institute of Education, Armenian Representation of Savings Banks Foundation for International Cooperation, “Junior Achievements of Armenia” non-governmental organization have developed a document entitled “Matrix of Financial Competency of Learners”, which establishes minimum financial knowledge, skills, attitudes and behavior necessary for learners, taking into account their educational level. Furthermore, 4 subjects have been chosen, in the program of which the component of financial education will be included: “Me and the Surrounding World (2nd to 4th grades), “Mathematics” (2nd to 6th grades), “Sociology” (8th to 11th grades), “Algebra” (7th to 11th grades). In 2016 a working group of 11 experts was formed, which dealt with the development of content material within the framework of the program. Taking into account subject standards, programs and teacher training modules, in 2017 46 teachers from 14 schools were trained, who, during the academic year 2017-2018, tested the content of financial education including it in the subject. Final corrections will be made in the documents based on the program testing results. From September 2018 the program is to be introduced in 350 schools of RA provinces, training more than 3000 teachers.