Մեկնարկել է ակադեմիական տարկետում ստանալու նպատակով անցկացվող մրցույթը
Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու նպատակով՝ գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումները և ձեռքբերումները գնահատելու համար այսօր մեկնարկել է դիմորդների մրցութային գործընթացը: Մինչ հարցազրույցի մեկնարկը համապատասխան հանձնաժողովը, որի կազմում ընդգրված են ՀՀ կրթության և գիտության և պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև գիտության և կրթության բնագավառների հեղինակավոր մասնագետներ, գումարել է նիստ:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովի անդամներին համատեղ գործունեության համար և նրանց մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Այնուհետև ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը ներկայացրել է հարցազրույցի անցկացման ընթացակարգը՝ ընդգծելով, որ որպես հիմնական մարտավարություն՝ որդեգրվել է անաչառության և սոցիալական արդարության պահպանման սկզբունքը: «Որպես հանձնաժողովի անդամներ՝ ընտրվել են անբասիր կենսագրություն ունեցող մասնագետներ, հետևաբար վստահ ենք, որ մրցույթը սահուն է անցնելու: Ստուգվելու են ուսանողների մոտիվացիան կրթության շարունակականության և գիտության ասպարեզում, ինչպես նաև՝ գիտելիքները»,-ընդգծել է նախարարի տեղակալը:
Նշենք, որ մրցույթի կազմակերպման նպատակով ձևավորվել է երկու հանձնաժողով՝ հումանիտար և բնագիտական ուղղություններով: Մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ուսումնառության ընթացքում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու համար անցկացվող մրցույթին մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել շուրջ 220 դիմորդ:

The competition for academic deferment begins
Today the competitive process for matriculating students has begun in order to obtain deferment from compulsory military service recruitment aimed at assessing the significant achievements in the sphere of education and science. Before the interview, the relevant commission, including prominent specialists from the Ministry of Education and Science, the Ministry of Defense as well as from the sphere of education and science, convened a session.
Minister Arayik Harutyunyan thanked the commission members for cooperation and wished them effectiveness in their work.
Afterwards, Deputy Minister of Education and Science Hovhannes Hovhannisyan presented the interview procedure emphasizing that their main strategy is the principle of preserving impartiality and social justice. The Deputy Minister mentioned, “Specialists with flawless biography have been elected as committee members, thus we have no doubt that the competition will not arise any problems. We are going to test the students’ motivation in the sphere of science and education continuity.”
It is worth mentioning that both humanitarian and natural science committees have been formed in order to organize the competition. Approximately 220 matriculating students have applied for participating in the competition for obtaining deferment from compulsory military service recruitment during their Master's and PhD studies.