Չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցը կբացվի սեպտեմբերի 1-ին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգին: Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթություններից է կրթության ոլորտի զարգացումը և այդ համատեքստում կարևորել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն ու խորացումը: Արայիկ Հարությունյանը բարեկամ երկրի հետ համագործակցության ամրապնդման գործում կարևորել է Երևանում կառուցվող չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցը, որի բացումը նախատեսվում է արդեն այս ուսումնական տարվա մեկնարկին:
Շնորհավորելով Արայիկ Հարությունյանին ԿԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ դեսպան Թիեն Ըրլոնգը հույս է հայտնել, որ կրթության բնագավառում առկա գործնական համագործակցությունը կընդլայնվի: Անդրադառնալով Երևանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի բացմանը՝ դեսպանը հավաստիացրել է, որ ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում չինական կողմը ժամկետում՝ օգոստոսի երկրորդ կեսին, ամբողջությամբ կավարտի դպրոցի շինարարությունը: Միաժամանակ նա նշել է, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել չինարեն լեզվի դասավանդման հարցում և այս ուսումնական տարի դպրոց կգործուղի համապատասխան ուսուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել միջպետական ծրագրերով Հայաստանի և Չինաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթություն ստանալու հնարավորություններին և խնդիրներին, ինչպես նաև հայ-չինական համագործակցությանն առնչվող մի շարք աշխատանքային հարցերին:

Chinese school in Armenia to open on September 1st
Minister of Education and Science Arayik Harutyuyan received Ambassador of the People's Republic of China Tian Erlon. While welcoming the Ambassador, Minister of Education and Science highlighted that the new government of Armenia calls special attention to the development of education. For the development process, Minister Harutyunyan stressed the importance of advanced and robust relationships between RA Armenia and PRC. The Minister also added that the school with Chinese in-depth learning has its high value in the growth of cooperation between the countries. Moreover, the school will open its doors at the start of this educational year.
Ambassador Erlon, in his turn, congratulated Minister Harutyunyan on appointing as Minister of Education and Science and hoped that the cooperation in the field of education would grow. Referring back to the Chinese school in Armenia the Ambassador assured that China will complete the construction by the second half of August, as recognized previously. He then continued that the Chinese Government will support the learning process of Chinese language and will soon send appropriate teachers.
During the meeting, the possibilities and problems of higher education between RA Armenia and PRC via international programs have also been discussed. Furthermore, they considered other topics related to cooperation between China and Armenia.