Հայ-իտալական կրթական համագործակցության հեռանկարներ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին:
Հանդիպման առանցքում եղել է հայ-իտալական կրթական համագործակցության զարգացման հետ կապված հարցերը, մասնավորապես իտալերեն լեզվի ուսուցման արդյունավետության բարձրացումը և Հայաստանում խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնադրման հնարավորությունները: Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի կրթության ոլորտի առաջնահերթություններից է օտար լեզուների ուսուցման արդյունավետության բարձրացումը: Նրա խոսքով գործնական քայլեր կիրականացվեն ինչպես իտալերեն լեզվի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնադրման, այնպես էլ միջբուհական համագործակցության և կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Դեսպան Դել Մոնակոն շնորհավորել է Արայիկ Հարությունյանին` ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ բացի քաղաքական, տնտեսական համագործակցությունից՝ կարևորագույն դեր ունի կրթության ոլորտի զարգացումն ու այդ ոլորտում համագործակցությունը: Դեսպանի խոսքով, կրթության ոլորտում իրականացվող գործունեությունը միտված է ապագային: Դեսպանը վերահաստատել է իտալական կողմի պատրաստակամությունը Հայաստանում իտալերեն լեզվի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի ստեղծմանը, ինչպես նաև «Դանթե Ալիգիերի» կրթամշակութային կենտրոնի հիմնադրմանն աջակցելու ուղղությամբ:

Perspectives of Armenian-Italian educational cooperation
Arayik Harutyunyan, RA Minister of Education and Science, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic to Armenia Vincenzo Del Monaco.
The issues related to the development of Armenian-Italian educational cooperation, in particular, the increase in the effectiveness of the Italian language teaching and the opportunities for the establishment of a school with in-depth Italian learning in Armenia were at the core of the meeting. Welcoming the Ambassador, the Minister of Education and Science mentioned that the increase in the effectiveness of foreign language teaching is one of the educational priorities of Armenia. According to him, practical steps will be taken both in establishing a school with in-depth Italian learning as well as in developing Inter-University cooperation and relations.
Ambassador Del Monaco congratulated Arayik Harutyunyan on his appointment as Minister of Education and Science, noting that not only political and economic cooperation but also educational development and cooperation in this sphere play an important role. According to the Ambassador, activities in this field are aimed at a better future. The Ambassador reaffirmed the willingness of Italy in supporting Armenia to establish both a school with in-depth Italian learning and Dante Alighieri educational and cultural center.