Կարևորվել են թիրախային ծրագրերը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչայնն այսօր ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթիին և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արևիկ Սարիբեկյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորել է Հայաստանում դեսպանատան և Բրիտանական խորհրդի գործունեությունը՝ հատկապես կրթության համակարգում իրականացվող թիրախային ծրագրերի առումով: Անդրադառնալով կրթության համակարգում ընթացող բարեփոխումներին՝ Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ ներկայում մշակվում է օտար լեզուների դասավանդման զարգացման հայեցակարգ: Այդ համատեքստում՝ նախարարը կարևորել է մեր երկրում անգլերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցների ավելացման, ուսուցիչների վերապատրաստման, անգլերեն լեզվի տարածման և զարգացման ուղղությամբ գործնական քայլերի ակտիվացումը:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳ նախարարը ներկայացրել է կրթական բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով մասնավորապես կրթակարգի, առարկայական չափորոշիչների, ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանողների շարժունության, համալսարաններում անձեռնմխելի ֆոնդերի ստեղծման և այլ գործընթացներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Իր հերթին դեսպան Ֆարնուորթին շնորհակալություն հայտնելով ոլորտում առկա համագործակցության առնչությամբ` հավաստիացրել է, որ դեսպանատունը գործուն մասնակցություն կունենա կրթական համակարգի տարբեր օղակներում համագործակցության ակտիվացման և կոնկրետ ծրագրերի իրականացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցությանն առնչվող մի շարք աշխատանքային հարցեր:

Targeted projects were highlighted
Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia, Judith Margaret Farnworth, and British Council Armenia Office Director Arevik Saribekyan.
Minister Mkrtchyan welcomed the guests and emphasized the role of the activities undertaken by the Embassy and the British Council in Armenia, underlining the targeted projects in the education system. Touching upon the reforms in the education system, Levon Mkrtchyan noted that development of foreign language teaching concept was underway. In this context, Minister attached great importance to establishment of schools specializing in English, teachers’ trainings, fostering of practical steps aimed at dissemination and advancement of English.
At the meeting Minister Mkrtchyan introduced the main directions of the education reforms, underlining a number of issues related to the education system, curriculum, student mobility in the RA higher education institutions, establishment of untouchable funds at the universities, etc.
Ambassador Farnworth, on her part, thanked the Minister for the cooperation in the education sector and expressed confidence, that the Embassy would take an active part in enhancing cooperation at different levels of the education system and implementing targeted projects.