Հայաստանի դպրոցական աղջիկները բջջային հավելվածներ են պատրաստել
Հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական հասարակության միջազգային օրը՝ մայիսի 17-ին՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում ներկայացվել են հայաստանցի դպրոցական աղջիկների ստեղծած բջջային հավելվածները, տեղի ունեցել հաղթող թիմերի պարգևատրման արարողություն։
Հայաստանի դպրոցների 10-ից 18 տարեկան աշակերտուհիները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու տեխնոլոգիական ձեռներեցության աշխարհի խոշորագույն Technovation ծրագրին: Ծրագրի 12 շաբաթների ընթացքում աղջիկների մինչև հինգ հոգանոց թիմերն ուսումնասիրել են Մակի առաջարկած վեց թեմաներից (բնապահպանություն, աղքատություն, խաղաղություն, հավասարություն, կրթություն, առողջապահություն) որևէ մեկը, դիտարկել թեման իրենց համայնքի համատեքստում և մենթոր-ուսուցիչների առաջնորդությամբ ձեռք բերելով համապատասխան հմտություններ, ստեղծել այդ խնդրի լուծմանն ուղղված բջջային հավելված։ Մրցույթ-դասընթացին մասնակցել է 36 թիմ, կիսաեզրափակիչ է անցել 22-ը:
Կիսաեզրափակիչ փուլ անցած թիմերից հաղթող են ճանաչվել 6 թիմ. Կարբիի միջնակարգ, Աշտարակի թիվ 2, Երևանի թիվ 2, Երևանի թիվ 92, Երևանի թիվ 125 դպրոցների և Անանիա Շիրակացի ճեմարանի թիմերը:
Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտի, «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ, աջակցել են Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը, «Յունիքոմփ» ընկերությունը և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը:

Армянские школьницы разработали мобильные приложения
17 мая, во Всемирный день электросвязи и информационного общества, в офисе ООН в Армении были представлены приложения, разработанные армянскими школьницами, с церемонией награждения победивших команд.
Армянским школьницам в возрасте 10-18 лет была дана возможность принять участие в крупнейшей программе Technovation в мире и разработать мобильные приложения по шести темам, предлагаемым ООН - защита окружающей среды, нищета, мир, равенство, образование и здравоохранение.
Отметим, что в течение 12 недель программы группы школьниц, в которых участвовало до 5 человек, изучили одну из шести тем, рассмотрели эту проблему в контексте своих сообществ и под рукаводством ментор учителей разработали мобильное приложение, направленное на решение этого вопроса.
В соревнованиях приняли участие 36 команд, 22 из которых были допущены к полуфиналу. Жюри выбрало 6 команд в качестве победителей полуфинала. Группы представляли основную школу Карби, школу № 2 Аштарака, школу №2, №92 и №123 Еревана и Лицей Анания Ширакацы.
Программа была реализована по инициативе Национального института образования МОН РА при поддержке ряда заинтересованных агенств и учреждений.