Հայաստանի դպրոցական աղջիկները բջջային հավելվածներ են պատրաստել
Հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական հասարակության միջազգային օրը՝ մայիսի 17-ին՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում ներկայացվել են հայաստանցի դպրոցական աղջիկների ստեղծած բջջային հավելվածները, տեղի ունեցել հաղթող թիմերի պարգևատրման արարողություն։
Հայաստանի դպրոցների 10-ից 18 տարեկան աշակերտուհիները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու տեխնոլոգիական ձեռներեցության աշխարհի խոշորագույն Technovation ծրագրին: Ծրագրի 12 շաբաթների ընթացքում աղջիկների մինչև հինգ հոգանոց թիմերն ուսումնասիրել են Մակի առաջարկած վեց թեմաներից (բնապահպանություն, աղքատություն, խաղաղություն, հավասարություն, կրթություն, առողջապահություն) որևէ մեկը, դիտարկել թեման իրենց համայնքի համատեքստում և մենթոր-ուսուցիչների առաջնորդությամբ ձեռք բերելով համապատասխան հմտություններ, ստեղծել այդ խնդրի լուծմանն ուղղված բջջային հավելված։ Մրցույթ-դասընթացին մասնակցել է 36 թիմ, կիսաեզրափակիչ է անցել 22-ը:
Կիսաեզրափակիչ փուլ անցած թիմերից հաղթող են ճանաչվել 6 թիմ. Կարբիի միջնակարգ, Աշտարակի թիվ 2, Երևանի թիվ 2, Երևանի թիվ 92, Երևանի թիվ 125 դպրոցների և Անանիա Շիրակացի ճեմարանի թիմերը:
Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտի, «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ, աջակցել են Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը, «Յունիքոմփ» ընկերությունը և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը:

Armenian schoolgirls develop mobile application
On May 17, on the World Telecommunication and Information Society Day, the applications developed by the Armenian schoolgirls were presented at the UN Office in Armenia, with the award ceremony of the winning teams.
The program gave an opportunity to the Armenian schoolgirls aged 10-18 to take part in the world’s top Technovation programme and to develop mobile applications on the six topics offered by the UN – environmental protection, poverty, peace, equality, education and health).
To note, within the 12 weeks of the programme, the groups of the schoolgirls involving up to 5 members, have studied one of the six topics, considered the issue in the context of their communities and developed a mobile application aimed at settling that issue through acquiring relevant skills with the guidance of their mentor-teachers.
The competition featured 36 teams from Armenia’s regions, with 22 of them qualified for the semi-final round. The jury chose 6 teams as winners from the semi-final. The groups represented Karbi Basic School, No. 2 School of Ashtarak, Yerevan No. 2, 92 and 123 Schools and Anania Shirakatsy Lyceum.
The programme was implemented on the initiative of RA MoES National Institute of Education with the support of a number of interested agencies and institutions.