Ամփոփվել են միջպետական ծրագրերով ՉԺՀ-ում ուսանելու մրցույթի արդյունքները
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում ամփոփվել են 2017-2018 ուսումնական տարում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բուհական և հետբուհական կրթություն ստանալու համար միջպետական համաձայնագրի շրջանակում հայտարարված մրցույթի արդյունքները:
ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանն ընդունել է միջպետական ծրագրով մրցույթի մասնակիցներին: ԿԳ նախարարի տեղակալը, ողջունելով մրցույթի հաղթողներին, հաջողություն է մաղթել նրանց. «Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև վերջին տարիներին ակտիվորեն զարգանում են կրթամշակութային կապերը, մասնավորապես մոտ ապագայում մեր երկրում նախատեսվում է գործարկել չինարենի խորացված ուսուցմամբ ավագ դպրոց: Նկատելի է նաև, որ վերջին տարիներին հայ երիտասարդների շրջանում գնալով մեծանում է Չինաստանում սովորելու ձգտումն ու չինական կրթության և մշակույթի նկատմամբ հետաքրքրությունը: Սա ամենևին պատահական չէ. լինելով աշխարհի հնագույն քաղաքակրթության կրողներից մեկը, հայ ժողովրդին հոգեհարազատ է հնագույն բոլոր մշակույթների ու արժեքների հետ երկխոսությունը»,- իր խոսքում նշել է Մ. Մկրտչյանը՝ երիտասարդներին մաղթելով արդյունավետ ուսումնառություն:
2017-2018 ուսումնական տարում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բուհական և հետբուհական կրթություն ստանալու համար չինական կողմից հատկացված 16 կրթաթոշակային տեղի համար հայտարարված մրցույթին մասնակցել է 50 դիմորդ, այդ թվում բակալավրի կրթական ծրագրով՝ 17, մագիստրոսի կրթական ծրագրով՝ 27, ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրով՝ 6 հոգի:
Կրթաթոշակային տեղերը բաշխվել են հետևյալ համամասնությամբ՝ բակալավրի կրթական ծրագրով տրամադրվել է 8, մագիստրոսի կրթական ծրագրով՝ 5, ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրով՝ 3 տեղ:
Մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված դիմորդների անունները հրապարակված են Խ. Դաշտենցի անվան Երևանի թիվ 114 ավագ դպրոցում:

Подведены итоги результатов конкурса на обучение в КНР по межгосударственной программе
В Министерстве образования и науки РА подведены итоги результатов конкурса по получению высшего- и послевузовского образования в высших учебных заведениях Китайской Народной Республики в 2017-2018 учебном году в рамках межгосударственного соглашения. Заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян принял участников конкурса по межгосударственной программе. Заместитель главы образовательного и научного ведомства РА, поприветствовав победителей конкурса, пожелал им удачи: «Между Республикой Армения и Китайской Народной Республики в последние годы активно развиваются культурно-образовательные связи, в частности в ближайшем будущем в нашей стране предусматривается запустить старшую школу с глубоким обучением китайского языка. Также заметно, что в последние годы среди армянской молодежи растет стремление к учебе в Китае и интерес к китайской культуре и образованию. Это далеко не случайность: будучи носителем одной из древнейших цивилизаций мира, армянскому народу близок диалог со всеми древнейшими культурами и ценностями», - в своей речи отметил М.Мкртчян, пожелав молодежи эффективной учебы.
В 2017-2018 учебном году в высших учебных заведениях Китайской Народной Республики для получения высшего- и послевузовского образования в конкурсе по выделенным китайской стороной 16 стипендиальным местам приняли участие 50 абитуриентов, в том числе по программе бакалавриата – 17 абитуриентов, по программе магистратуры – 27 абитуриентов, по программе аспирантура – 6 абитуриентов. Стипендиальные места распределены по следующему принципу: по программе бакалавриата предоставлены 8 мест, по программе магистратуры – 5 мест, по программе аспирантура – 3 места. Имена победителей, признанные по результатам конкурса, опубликованы в Ереванской старшей школе №114 имени Х. Даштенца.