«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամը կաջակցի քաղաքացիական կրթությանը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի միջև այսօր ստորագրվել է կրթության ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր: Հուշագիրը ստորագրել են ԿԳ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Թոմաս Շրապելին: Շնորհավորելով հուշագրի ստորագրման առթիվ` նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը նշել է. «Հուշագրի ստորագրմամբ շարունակում ենք մի գործընթաց, որն ուղղված է «Հասարակագիտություն» առարկայի զարգացմանը, մասնավորապես քաղաքացիական կրթության հետ կապված: «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամը մեծ պատմություն ունի. ընդհանրապես Գերմանիան քաղաքացիական դաստիարկության շատ մեծ դպրոց ունի, և այդ առումով փորձի փոխանակումը և պատրաստակամությունը` աջակցել այս գործընթացին, մեզ համար ոգևորիչ է: Այս հուշագրով մենք նախատեսում ենք աշխատել առարկայական ծրագրի զարգացման, ինչպես նաև դասագրքերի և կրթական ռեսուրսների մշակման և զարգացման ուղղությամբ: Նպատակ կա, որ «Հասարակագիտություն» առարկայի և, մասնավորապես, քաղաքացիական կրթության բաղադրիչի զարգացման միջոցով կարողանանք մեր երկրում մեկ քայլով առավել մոտենալ դեպի ժողովրդավար և ակտիվ քաղաքացու ձևավորմանը»,-նշել է նախարարի տեղակալը:
«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Թոմաս Շրապելին իր հերթին նշել է, որ հուշագրի ստորագրումը էական նշանակություն ունեցող իրադարձություն է: «Մենք կարևորում ենք քաղաքացիական կրթությունը, և այդ առումով Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որի կառավարության հետ, ի դեմս` ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, կնքվել է նման հուշագիր, որի շրջանակում կիրականացնենք շատ կարևոր գործընթաց: Ծրագրի շրջանակում գործընկեր կազմակերպություն է հանդիսանում նաև Երևանի պետական համալսարանի Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնը, որը ծրագրի բովանդակային մասով պատասխանատու է լինելու ԿԳՆ-ի հետ միասին»,-ընդգծել է նա:
Նշենք, որ համաձայն հուշագրի` «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամը կտրամադրի ֆինանսական աջակցություն: Բացի այդ, ԿԳ նախարարությունը և հիմնադրամը կդիմեն Երևանի պետական համալսարանի Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնին՝ ապահովելու համապատասխան որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավվածություն, դասավանդման գործընթացի կազմակերպում, դասախոսությունների և հրատարակվող նյութերի մասնագիտական որակ, իրականացնելու ԿԳ նախարարության կողմից ընտրված երեք ավագ դպրոցներում դասավանդվող «Հասարակագիտություն» առարկայի կատարելագործման գործընթացը, նպաստելու սովորողների ժողովրդավարության և քաղաքացիական հասարակության մասին տեղեկատվության մակարդակի բարձրացմանը, աջակցելու ԿԳ նախարարության կողմից ընտրված երեք ավագ դպրոցում «Հասարակագիտություն» առարկան դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստմանը և այլն: ԿԳ նախարարությունը նախատեսված աջակցության իրականացման համար «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամին և Երևանի պետական համալսարանի Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնին կտրամադրի անհրաժեշտ տեղեկատվություն, կապահովի համագործակցությունը ընտրված երեք ավագ դպրոցների հետ:

Фонд «Конрад Аденауэр» будет поддерживать гражданское образование
Между Министерством образования и науки РА и Армянским филиалом Фонда «Конрад Аденауэр» сегодня был подписан Меморандум о сотрудничестве в образовательной сфере. Моморандум подписали Заместитель министра образования и науки РА Давит Саакян и Директор Армянского филиала Фонда «Конрад Аденауэр» Томас Шрапели. Поприветствовав по случаю подписания Меморандума, Заместитель министра образования и науки РА Давит Саакян отметил: «Подписанием Меморандума продолжаем процесс, направленный на развитие предмета «Обществознание», в частности связанного с гражданским образованием. Фонд «Конрад Аденауэр» имеет большую историю: вообще Германия имеет очень большую школу гражданского воспитания, и в этом плане обмен опытом и готовность поддерживать данный процесс нас воодушевляет. Этим Меморандумом мы планируем работать в направлении развития предметной программы, а также разработки и развития учебников и образовательных ресурсов. Есть цель, при которой посредством развития компонента гражданского образования, в частности предмета «Обществознание», нам удастся в нашей стране одним шагом намного ближе приблизиться к формированию демократического и активного гражданина».
Директор Армянского филиала Фонда «Конрад Аденауэр» Томас Шрапели в свою очередь отметил, что подписание Меморандума – событие с существенным значением. «Мы высоко оцениваем гражданское образование, и в этом плане Армения является единственной страной в регионе, с Правительством которой в лице Министерства образования и науки РА заключен подобный Меморандум, в рамках которого реализуем очень важный процесс. В рамках программы партнерской организацией считается также Центр европейских исследований Ереванского государственного университета, по содержательной части которой ответственным будет также МОН РА», - подчеркнул он.
Отметим, что в соответствии с Меморандумом, Фонд «Конрад Аденауэр» будет предоставлять финансовую поддержку. Помимо того, МОН РА и Фонд «Конрад Аденауэр» обратятся в Центр европейских исследований Ереванского государственного университета с целью обеспечения вовлечения специалистов, имеющих соответствующую квалификацию, а также организации преподавательского процесса, профессионального качества издаваемых материалов и лекций в направлении реализации процесса совершенствования предмета «Обществознание», преподаваемого в трех старшых школах, выбранных МОН РА, способствования повышению уровня информации о гражданском обществе и демократии студентов, поддержания переподготовки учителей, преподающих предмет «Обществознание» в трех старшых школах, выбранных МОН РА, и т.д.
МОН РА для оказания даной поддержки предоставит необходимую информацию Фонду «Конрад Аденауэр» и Центру европейских исследований Ереванского государственного университета, обеспечит сотрудничество с выбранными тремя старшими школами.