Կրթական ծրագրերում կներդրվի տեղակատվության անվտանգության բաղադրիչ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և «Կասպերսկի լաբորատորիա» բաժնետիրական ընկերության ղեկավար Եվգենի Կասպերսկին ստորագրել են եռակողմ համագործակցության հուշագիր կրթության ոլորտում տեղեկատվական անվտանգության համագործակցության և համացանցում երեխաների տեղակատվական անվտանգության մասին:
Կարևորելով նախաձեռնությունը՝ ՀՀ ԿԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Մարդու իրավունքի պաշտպանին և տեղակատվության անվտանգության հայտնի մասնագետ Ե. Կասպերսկուն՝ համագործակցության համար. « Մենք լիահույս ենք, որ այս համագործակցությունը հնարավորություն կտա էլեկտրոնային դասավանդման ձևաչափով կրթության համակարգում ներառել տեղեկատվության անվտանգության բաղադրիչ, որը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես երեխաների կրթության և դաստիարակության արդյունավետության, այնպես էլ այս ասպարեզում ծնողների իրազեկվածության բարձրացման առումով»,- նշել է ԿԳ նախարարը: Նրա խոսքով՝ տեղակատվության անվտանգության բաղադրիչը կներառվի մի քանի առարկայախմբերում և արդեն գալիք ուսումնական տարվանից կներդրվի դպրոցական ծրագրերում: Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է նաև ուսուցիչների վերապատրաստումների կազմակերպում:
Ստորագրման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ որի ըթացքում քննարկվել են հուշագրի իրագործման միջոցառումների ժամանակացույցը և կազմակերպչական հարցերը: Հուշագրի ստորագրման համար հիմք են հանդիսացել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներկա տարածման միտումն ու դրանով պայմանավորված մարտահրավերները, համացանցում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը և նրանց կողմից ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման ընթացքում անվտանգության կանոնների պահպանումը, որոնք դիտվում են կարևոր նախապայման երեխաների մտավոր, հոգեբանական և ֆիզիկական զարգացվածության ապահովման համար: Հուշագիրը նպատակ ունի բարձրացնել էլեկտրոնային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը, բարելավել երեխաների և ծնողների՝ ինտերնետից անվտանգ օգտվելու հմտությունները: Փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է կողմերի միջև հաստատել համագործակցության շրջանակ, որը կխթանի փոխադարձ հետաքրքրության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցություն:
Մասնավորապես նախատեսվում է «Կասպերսկի լաբորատորիայի» կողմից փորձառության տրամադրում, ինչպես նաև կիբերվտանգների վերաբերյալ վիճակագրական տեղեկատվության փոխանակման կարգավորում կողմերի՝ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Կասպերսկի լաբորատորիայի» միջև: Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակը սահմանափակված է կիբերվտանգների ոլորտին առնչվող ոչ-անձնական տեղեկատվության փոխանակմամբ:

Компонент информационной безопасности будет внедрен в образовательные программы
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, Омбудсмен РА Арман Татоян и Генеральный директор ЗАО «Лаборатория Касперского» Евгений Касперский заключили трехсторонний Меморандум о сотрудничестве в сфере образования, связанный с сотрудничеством по информационной безопасности и информационной безопасности детей в Интернете.
Придавая важность инициативе, Министр образования и науки РА выразил благодарность Омбудсмену РА Арману Татояну и известному специалисту в сфере информационной безопасности Евгению Касперскому за сотрудничество. «Мы надеемся, что данное сотрудничество даст возможность включить компонент информационной безопасности в образовательную систему по формату электронного преподавания, что имеет важное значение с точки зрения как эффективности образования и воспитания детей, так и повышения осведомленности родителей в этой сфере», - отметил Глава образовательного и научного ведомства РА. По его словам, компонент информационной безопасности будет внедрен в несколько предметных групп, и уже со следующего учебного года будет внедрен в школьные программы. В рамках сотрудничества предусматривается также организация переподготовок учителей.
После мероприятия о подписании Меморандума состоялась рабочая консультация, в ходе которой были рассмотрены расписание мероприятий и организационные вопросы по реализации Меморандума. Для подписания Меморандума основой послужили сегодняшняя тенденция распространения информационных технологий и обусловленные ими вызовы, а также защита прав детей в Интернете и сохранение правил безопасности в ходе применения ими современных информационных технологий, которые рассматриваются как важное предусловие в деле обеспечения умственного, психического и физического развития детей. Меморандум имеет цель повысить защиту прав детей в электронной среде, улучшить навыки безопасного использования детьми и родителями Интернета. С Меморандумом о взаимопонимании планируется установить между сторонами рамки сотрудничества, направленные на стимулирование эффективного сотрудничества в сферах с взаимными интересами. В частности, предусматривается предоставление ЗАО «Лаборатория Касперского» опыта, а также регулирование взамена статистической информации относительно киберугроз между Аппаратом Омбудсмен РА, Министерством образования и науки РА и ЗАО «Лаборатория Касперского». Рамки Меморандумом о взаимопонимании ограничены относящимся к сфере киберугроз обменом неличностной информации.