Հայ-ղազախական գիտակրթական համագործակցության համատեքստում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին:
Հանդիպման հիմնական առանցքում եղել է կրթության և գիտության ոլորտներում հայ-ղազախական փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր, որոնց իրականացման համար` նախարար Լևոն Մկրտչյանի խոսքով առկա են իրավական բոլոր հիմքերը. գործում է երկու երկրների կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն արդեն եվրոպական «Հորիզոն 2020» գիտական ցանցի լիիրավ անդամ է, այդ համատեքստում նա առաջարկել է ամրապնդել գիտության ոլորտում առկա փոխգործակցությունը` շեշտը դնելով բնական գիտությունների վրա: Լևոն Մկրտչյանի խոսքերով «Հորիզոն 2020» ցանցի ընձեռած հնարավորությունները թույլ են տալիս իրականացնել գիտական, նորարարական հետազոտություններ` ներգրավելով տարածաշրջանում բարձր որակավորում ունեցող հետազոտողներ ու գիտահետազոտական ենթակառուցվածքներ:
Շնորհակալություն հայտնելով ոլորտում առկա համագործակցության առնչությամբ` դեսպան Թիմուր Ուրազաևը կարևորել է հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված գործնական քայլերի իրականացումը: Նա նշել է, որ լուրջ ջանքեր կգործադրվի հայ-ղազախական ոլորտային համագործակցությունները զարգացման նոր մակարդակ հասցնելու համար:
Դեսպանը ներկայացրել է Ղազախստանի կրթության համակարգում ընթացող բարեփոխումները` շեշտել է, որ Ղազախստանը ևս ներգրավված է Բոլոնիայի գործընթացներում և առաջիկայում անցում է կատարվելու 12-ամյա կրթության: Միաժամանակ դեսպանի հավաստմամբ` Ղազախստանում մշակվել և իրականացվում է բարձրագույն կրթության համակարգի ազգային մոդել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև կրթության և գիտության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերվող այլ հարցերի:

В контексте армяно-казахского научно-образовательного сотрудничества
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Тимура Уразаева. В центре встречи были вопросы, относящиеся к армяно-казахскому сотрудничеству в образовательной и научной сферах, для решения которых, по словам Левона Мкртчяна, существуют правовые все основания: между двумя странами действует рамочное соглашение в сферах образования и науки.
Министр сообщил, что Армения уже является полноправным членом европейской научной сети «Горизонт 2020», и в этом контексте он предложил укрепить имеющее в научной сфере взаимодействие, делая упор на естественные науки. По словам Левона Мкртчяна, возможности данной научной сети позволяют реализовать научные, инновационные исследования с участием высококвалифицированных исследователей и научно-исследовательских инфраструктур в регионе.
Выразив благодарность за сотрудничество в этой области, Посол Тимур Уразаев придал важность реализации практических шагов, направленных на укрепление и развитие взаимоотношений. Он также отметил, что будут предприняты серьезные усилия для выдвижения армяно-казахского отраслевого сотрудничества на новый уровень развития. Посол представил реформы, проводимые в образовательной системе Казахстана, отметив, что Казахстан также вовлечен в Болонский процесс и в ближайшее время сделает переход к 12-летнему образованию. Одновременно, по заверению Посла, в Казахстане разработана и реализуется национальная модель высшей образовательной системы.
В ходе встречи стороны коснулись также иных вопросов, относящихся к реализации совместных программ в образовательной и научной сферах.