Նախարարն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) պատվիրակությանը` կրթության ծրագրերի պատասխանատու, Կրթության բարելավման ծրագրի իրականացնող թիմի համաղեկավար Նինո Կուտալաձեի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ կրթության ոլորտում Համաշխարհային բանկի հետ ունեցած համագործակցության արդյունքում մեր երկրում իրականացվել են համակարգային կարևոր փոփոխություններ` հանրակրթությունից մինչև բուհական համակարգ:
Հանդիպման առանցքում եղել է ՀԲ-ի կողմից հաստատված նոր դրամաշնորհային ծրագրի իրականացման մանրամասները: Հայաստանին տրամադրվող 340 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի հիմնական իրականացնողը Գնահատման և թեստավորման կենտրոնն է: Դրամաշնորհը 2 բաղադրիչ ունի` ավարտական միասնական քննություններում համակարգչային մեթոդների ներդրում. որպես փորձնական ծրագիր ընտրվել է «Ինֆորմատիկա և ՏՀՏ» առարկան և երկրորդ` բուհական համակարգում ներդնել մագիստրոսական նոր կրթական ծրագիր` գնահատման համակարգի, թեսթավորման և ուսումնական այլ բաղադրիչների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև ՀԲ-ի կողմից ակնկալվող դրամաշնորհային նոր ծրագրին: Նախատեսվում է, որ այն կուղղվի դպրոցական համակարգի արդյունավետության ուսումնասիրմանը, որի արդյունքում կմշակվի ծրագիր դպրոցական շենքերի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:

Министр принял делегацию Всемирного банка
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян принял делегацию Всемирного банка (ВБ) во главе с координатором образовательных программ, соруководителем команды совершенствования системы образования Нино Куталадзе.
Поприветствовав гостей, Левон Мкртчян отметил, что в образовательной сфере в результате сотрудничества с Всемирным банком в нашей стране были проведены важные системные изменения от общего образования до вузовской системы.
В центре встречи находились детали реализации новой грантовой программы, утвержденной Всемирным банком. Основным реализатором предоставляемого Армении гранта с суммой на 340 тыс. долларов США является Центр оценки и тестирования. При этом грант состоит из двух компонентов: первый компонент - внедрение компьютерных методов в выпускных единых экзаменах, где в качестве пилотного проекта принят предмет «Информатика и ИКТ», и второй компонент - внедрение в вузовской системе магистрской новой образовательной программы относительно системы оценки, тестированных и учебных иных компонентов.
В ходе встречи стороны коснулись также ожидаемой ВБ новой грантовой программы. Предусматривается, что она будет направлена на изучение эффективности школьной системы, в результате чего будет разработана программа с трендом на повышение эффективности использования школьных зданий.