Նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի պատվիրակությանը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի հարցերով կրթության առաջատար մասնագետ Յուկո Սարվիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտում համապատասխան ներդրումների և բարեփոխումների աջակցությանն ուղղված հարցեր: Ողջունելով հյուրերին` նախարարը նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկի հետ առկա է հաջող և արդյունավետ համագործակցություն. ներկայումս նախանշվում են մեծ կարևորություն ունեցող նոր ծրագրեր: Նախարարը նշել է, որ բարեփոխումների արդյունքում ՀՀ կրթության ոլորտն իր կառուցվածքով ամբողջությամբ համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին. ներկայումս ոլորտը թևակոխել է կառուցվածքը բովանդակությամբ համալրելու կարևոր փուլ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Յուկո Սարվին նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկն իրականացնում է տարածաշրջանային աջակցության բազմաոլորտ ծրագրեր, որոնք ներառում են նաև կրթության ոլորտը: Յուկո Սարվիի խոսքով` Հայաստանում ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացին աջակցելու նպատակով բանկի տեխնիկական աջակցության խորհրդատուի ջանքերով հրապարակվել է «Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայում աշխատելու համար անհրաժեշտ կրթությունն ու հմտությունները. Հայաստանում մանկավարժական կրթության բարեփոխումները» հաշվետվությունը, որում ներառվել են նաև ԿԳ նախարարության մեկնաբանությունները:
Նախարարը բարձր է գնահատել վերոնշյալ հաշվետվությունը` ընդգծելով, որ բավականին որակյալ և պրոֆեսիոնալ աշխատանք է կատարվել: Ըստ Լևոն Մկրտչյանի` մանկավարժական կրթության ոլորտում առկա են մի շարք հիմնախնդիրներ, հետևաբար հաշվետվության առաջարկությունների փաթեթը օգտակար կլինի նախարարության համար: Ըստ նախարարի` ներկայումս Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցության համատեքստում անհրաժեշտություն կա հետագա աշխատանքների գործնականացման և հստակ գործողությունների պլանի մշակման: Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ կրթության ոլորտն աջակցության կարիք ունի, մասնավորապես, ուսուցիչների վերապատրաստման, մանկավարժական կրթության, ուսումնական ծրագրերի և չափորոշիչների վերանայման, աշխատաշուկայում մասնագիտությունների նկարագրության, Կրթության ազգային ինստիտուտի վերափոխման և բնագիտական հոսքի բարեփոխման ուղղություններով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև կրթություն-աշխատաշուկա կապի ամրապնդման, բարեփոխումներ շրջանակում միջազգային փորձագետների ներգրավման, բուհական ոլորտի խոշորացման, ուսանողների շարժունության, դպրոցական դասագրքրերի վերափոխման և այլ հարցերի:

Министр Левон Мкртчян принял делегацию Азиатского банка развития
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня принял делегацию во главе с ведущим специалистом в сфере образования Азиатского банка развития по вопросам Центральной и Западной Азии Юко Сарви. В ходе встречи были обсуждены вопросы, направленные на поддержание соответствующих инвестиций и реформ в образовательной сфере. Поприветствовав гостей, Министр отметил, что с Азиатским банком развития имеется успешное и эффективное сотрудничество, и что в этом плане в настоящее время намечаются новые программы, имеющие большую важность. Глава армянского образовательного и научного ведомства сообщил, что в результате реформ образовательная сфера РА по своей структуре в целом соответствует европейским стандартам: в настоящее время данная сфера вступила в важный этап пополнения содержанием в данной структуре.
Выразив благодарность за прием, Юко Сарви отметил, что Азиатский банк развития осуществляет многоотраслевые программы региональной поддержки, включающие также и образовательную сферу. По словам Юко Сарви, в Армении с целью поддержки процессу переподготовки учителей банка усилиями технической поддержки консультанту опубликован отчет «Для работы в Центральной и Западной Азии необходимые образование и навыки: Реформы педагогического образования в Армении», в котором были включены также заметки Министерства образования и науки РА.
Министр высоко оценил вышеназванный отчет, подчеркнув, что была проделана довольно качественная и профессиональная работа. Согласно Левону Мкртчяну, в сфере педагогического образования наличествует ряд проблем, поэтому пакет предложений об отчете будет продуктивным для Министерства. Согласно Министру, в настоящее время в контексте сотрудничества с Азиатским банком развития есть необходимость прагматизации работ и разработки плана четких действий. Левон Мкртчян отметил, что образовательная сфера нуждается в поддержке, в частности, переподготовке учителей, пересмотре учебных стандартов и программ педагогического образования, описании специальностей на рынке труда в направлении трансформации Национального института образования и реформирования естественного потока.
В ходе встречи были затронуты также и вопросы трансформации школьных учебников, студенческой мобильности, укрупнения вузовской сферы, привлечения международных экспертов в пределах реформирования, укрепления связей между образованием и рынком труда.