Ավարտվել է ՌԴ բուհերում սովորելու համար դիմում հայտերի ընդունումը
Ավարտվել է Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բարձրագույն և հետբուհական կրթություն ստանալու նպատակով 2017-18 ուստարվա համար հայտարարված մրցույթի դիմում-հայտերի ընդունելությունը, որն իրականցվել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության և Գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի կողմից: ՌԴ բուհեր ընդունվելու համար ՀՀ ԿԳՆ-ն ստացել է 393 հայտ: Ներկայացված դիմում-հայտերը բաշխվել են հետևյալ կերպ. 44 հայտ ներկայացվել է դիպլոմավորված մասնագետի, 146 հայտ՝ բակալավրի, 147 հայտ մագիստրոսի, 40 հայտ օրդինատուրայի և 16 հայտ ասպիրանտական կրթություն ստանալու համար:
Քննությունները տեղի կունենան 2017թ. փետրվարի 16-ից 24-ը, իսկ երկրորդ փուլը՝ մարտի 1-ից 3-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Մրցույթները հաջողությամբ հաղթահարած թեկնածուների ուսումը կիրականացվի անվճար՝ Ռուսաստանի Դաշնության բյուջեի միջոցների հաշվին։ Ռուսական կողմը ՀՀ քաղաքացիներին ՌԴ բուհերում ուսումնառության նպատակով հատկացրել է 187 տեղ, այդ թվում՝ բակալավրի կրթական աստիճանի համար 60, դիպլամովորված մասնագետի՝ 49, մագիստրոսի կրթական աստիճանի՝ 52, ասպիրանտուրայի՝ 22, օրդինատուրայի՝ 4 տեղ:

Завершился прием заявок для обучения в вузах РФ
Завершился прием заявок, объявленный для конкурса по получению высшего и послевузовского образования 2017-2018 учебного года в высших учебных заведениях Российской Федерации, проведенного Министерством образования и науки Республики Армения и Российским центром науки и культуры. МОН РА получило 393 заявок для поступления в вузы РФ. Представленные приемы заявок распределены следующим образом: для получения 44 заявок по дипломированному специалисту, 146 заявок – бакалавриату, 147 заявок – магистратуре, 40 заявок – ординатуре и 14 заявок – аспирантуре.
Экзамены состоятся в 16-24 февраля 2017 года, а второй тур – 1-3 марта. Кандидаты, успешно преодолевшие конкурс, могут получить бесплатное обучение на основе выделенных из средств государственного бюджета Российской Федерации. Российская сторона для граждан РА с целью обучения в вузах РФ выделила 187 мест, в том числе по бакалавриату – 60 мест, дипломированному специалисту – 49 мест, магистратуре – 52 места, аспирантуре – 22 места, ординатуре – 4 места.