Հայաստանի կրթական քաղաքականությունը հիմնված է մարդասիրության, հանդուրժողականության, ներառականության և համամարդկային արժեքների վրա. Լ. Մկրտչյան
2017-01-27
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ կրթական համագործակցության ծրագրերը:
ԵՄ դեսպանը մտահոգություն է հայտնել Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում կատարված մի գրառման վերաբերյալ, որի օգտատերը գրանցված է որպես ուսուցիչ: ԿԳ նախարարը նշել է, որ հայ աղջկա և սևամորթ տղամարդու ընտանեկան լուսանկարի առնչությամբ աղմուկ բարձրացրած գրառումը մտահոգել է նաև իրեն: Այդ կապակցությամբ նախարարն օրեր առաջ նամակով դիմել է Երևանի քաղաքապետին և առաջարկել ձևավորել համապատասխան աշխատանքային խումբ` տվյալ ուսուցչի մանկավարժական գործունեությունն ուսումնասիրելու և անհրաժեշտության դեպքում նրա նկատմամբ կարգապահական տույժ կիրառելու համար: Միաժամանակ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կրթական քաղաքականությունը հիմնված է մարդասիրության, հանդուրժողականության, ներառականության և համամարդկային արժեքների վրա:«Ինձ այդ պատմությունը խորը մտահոգություն է պատճառել ոչ միայն այն պատճառով, որ գրառման հեղինակը ուսուցիչ է: Հայաստանի Հանրապետությունը ժողովրդավար երկիր է, որտեղ սահմանադրորեն դատապարտվում են ռասսիզմը, այլատյացությունը, խտրականությունը: Հայ ժողովրդին բնորոշ է հանդուրժողականությունը, ինչով էլ պայմանավորված է հայկական սփյուռքի բնականոն ընթացքն աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Մենք պարտավոր ենք հարգել ուրիշներին, որպեսզի կարողանանք նույն հարգանքն ակնկալել նաև նրանցից»,-նշել է նախարարը:

Armenia's educational policy is based on humanism, tolerance, inclusiveness and universal values, says L. Mkrtchyan
2017-01-27
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan today received the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Peter Svitalski. The meeting focused on Armenia-EU educational cooperation programs.
The EU Ambassador expressed his concern over a post published on Facebook, which user is registered as a teacher. The Minister noted that the fuss over the family portrait of a black man and an Armenian woman concerned him too. In this regard, the Minister recently sent a letter to Yerevan Mayor with a proposal to form a working group to study the pedagogical activity and, if necessary, impose a disciplinary sanction against the mentioned teacher. At the same time, L. Mkrtchyan stressed that Armenia's educational policy is based on humanism, tolerance, inclusiveness and universal values. “The story deeply concerned me not only for the fact, that the author of the post is a teacher. The Republic of Armenia is a democratic country where the constitution condemns racism, xenophobia and discrimination. Tolerance is a typical feature of the Armenian people, which provides a sustainable livelihood of the Armenian Diaspora in numerous countries. We should respect others to be able to expect the same from them, "the Minister noted in his speech.