Եվրոպական դպրոցների Իթվինինգ ծրագրի ամփոփիչ համաժողով
Տեղի է ունեցել Եվրոպական դպրոցների Իթվինինգ ծրագրի ամփոփիչ համաժողովը, որի ընթացքում ներկայացվել է ծրագրի ընթացքը, մասնավորապես 2016 թ. կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև նախանշվել են 2017-18 թվականների զարգացման հիմնական ուղղությունները։ Համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցած Որակի ազգային մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության անունից հավաստագրեր և մրցանակներ են հանձնվել 2016թ․ ընթացքում Իթվինինգ ծրագրին լավագույն մասնակցություն ունեցած ուսուցիչներին և դպրոցներին։
Միջոցառմանը մասնակցել և ողջույնի խոսք է ասել ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը. «Այս կարգի ծրագրերի ներմուծումը կրթական համակարգ ժամանակի պահանջ են: 21-րդ դարում այլ ճանապարհ, քան շարժվել գիտատեխնիկական աներևակայելի զարգացմանը համաքայլ, չունենք: Մարդկության բոլոր նոր հայտնագործությունները,սկսած կարևոր հնագույն գյուտից՝ կրակի հայտնաբերումից ունեցել են երկակի կիրառություն: Գիտության և տեխնիկայի զարգացման ընթացքում մենք անընդհատ ստանում ենք նորագույն միջոցներ, որոնք իրենց կարևորությամբ և արդյունավետությամբ կարող են համեմատվել կրակի գյուտի հետ՝ դրա հնարավոր դրական և բացասական հետևանքներով: Համացանցի հնարավորության և ՏՀՏ միջոցների ներմուծումը կրթական համակարգ բեկումնային իրադարձություն է, որը հիմնովին փոխում է գիտելիք ստանալու վերաբերյալ մեր ավանդական պատկերացումները: Կրթական համակարգի խնդիրն է վերահսկել և ուղղորդել կրթական համակարգ հորդացող տեղեկատվական և տեխնոլոգիական հեղեղը, որպեսզի կարողանանք օգտագործել այդ ալիքի մեծ ուժը՝ դրանից ստանալով արդյունք»,- նշել է ԿԳ նախարարի տեղակալը:
ԿԳՆ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արտակ Պողոսյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի դպրոցների գործնական մասնակցությունը Իթվինինգ ծրագրին սկսվել է 2013թ. սկզբից, շուրջ 2.5 տարվա նախապատրաստական աշխատանքներից հետո. «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում ստեղծվել է «Իթվինինգ Պլյուս» ծրագրի հայաստանյան «Աջակցող գործընկեր գործակալությունը» (ԱԳԳ)։ Հայաստանի դպրոցների մասնակցությունը Իթվինինգ ծրագրին նպաստում է դպրոցական համագործակցության ընդլայնմանը, ուսուցիչների և աշակերտների օտար լեզուների իմացությանը, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ու թիմային աշխատանքի հմտությունների զարգացմանը, նոր և ստեղծագործական մեթոդներով կրթության իրականացմանը»,- նշել է Ա. Պողոսյանը:
2014-2016թթ․ Հայաստանում կազմակերպվել է 3 միջազգային հանդիպում, որոնց մասնակցել են Եվրոպական տարբեր երկրների և Հայաստանի հարյուրավոր ուսուցիչներ և աջակցման ծառայությունների ներկայացուցիչներ։
Գործում են eTwinning ծրագրի մասին տեղեկատվություն ապահովող http://etwinningplus.armedu.am կայքը և https://www.facebook.com/eTwinningArmenia/ ֆեյսբուքյան էջը։Ներկայումս Իթվինինգ ծրագրին մասնակցում են Հայաստանի 76 դպրոցներ և 305 ուսուցիչներ, որոնք ներգրավվել են առնվազն մեկ իթվինինգ նախագծում: Նախատեսվում է ընդարձակել Իթվինինգի շրջանակները՝ այն աստիճանաբար հասանելի դարձնելով բոլոր դպրոցների և ուսուցիչների համար։
eTwinning –ը եվրոպական դպրոցների էլեկտրոնային համագործակցության համայնք է, որտեղ մասնակից երկրների ուսուցիչները և սովորողները, ինչպես անհատապես, այնպես էլ խմբերով կարող են գրանցվել և օգտվել Իթվինինգի առցանց գործիքներից, վիրտուալ միջավայրում հանդիպել միմյանց, իրականացնել գաղափարների և առաջավոր փորձի փոխանակում, ձեռք բերել թիմային աշխատանքի հմտություններ, զարգացնել օտար լեզուների և համակարգչային գիտելիքների իմացությունը, իրականացնել ուսումնական և այլ կրթական առցանց ծրագրեր։

Итоговая конференция программы eTwinning европейских школ
Состоялась итоговая конференция программы eTwinning европейских школ, в ходе которой был представлен ход действий данной программы, в частности, совершенные за 2016 года работы, а также были обозначены основные направления развития 2017-2018 гг. Во время состоявшейся в ходе конференции церемонии национального награждения качества от имени Министерства образования и науки РА были вручены сертификаты и награды учителям и школам, проявившим наилучшее участие в программе eTwinning в 2016г.
В церемонии с приветственным словом выступил Заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян: «Внедрение подобного рода программ в образовательную систему является требованием времени. В 21-ом веке иного пути, как двигаться в сторону научно-технического развития, мы не имеем. Все новые достижения человечества, начиная с важнейшей древнейшей новизны, с приобретением огня, имели двоякое применение. В ходе развития науки и техники, мы постоянно получаем новейшие средства, которые по своей важности и эффективности могут быть сравнимы с новшеством приобретения огня, с его возможными положительными и отрицательными последствиями. Внедрение возможности Интернета и средств ИКТ в образовательную систему является переломным событием, что основательно меняет наши традиционные представления о приобретении знаний. Проблема образовательной системы – контролировать и направлять проникающие в образовательную систему информационные и технологические потоки, для того чтобы мы смогли использовать большую мощь данной волны, получая от этого пользу», - отметил Заместитель министра образования и науки РА.
Директор Национального центра образовательных технологий МОН РА Артак Погосян в своей речи отметил, что практическое участие школ Армении в программе eTwinning началось с начала 2013 года, после 2.5-летней предварительной работы. «В Национальном центре образовательных технологий было основано армянское «Поддерживающее партнерское агентство» (ППА) программы eTwinning Plus. Участие же школ Армении в программе eTwinning способствует расширению школьного сотрудничества, спектра знаний иностранных языков учителей и учеников, развитию навыков командной работы, реализации образования с новыми и креативными методами», - отметил А. Погосян.
В 2014-2016 гг. в Армении были организованы 3 международных конференций, в которых приняли участие сотни учителей и поддерживающих услуги представителей Армении и разных стран Европы.
Функционируют обеспечивающие информацию о программе eTwinning сайт http://etwinningplus.armedu.am и страничка социальной сети «Фейсбоок» https://www.facebook.com/eTwinningArmenia/.
В настоящее время в программе eTwinning участвуют 76 школ Армении и 305 учителей, которые были вовлечены как минимум в одном проекте eTwinning. Предусматривается расширить рамки eTwinning, постепенно делая их доступными для всех школ и учителей.
eTwinning – сообщество электронного сотрудничества европейских школ, где учители и ученики участниц-стран как индивидуально, так и группами могут зарегистрироваться и воспользоваться онлайн инструментами программы eTwinning, встретить друг друга в виртуальной среде, реализовать обмен передовым опытом и идеями, приобрести навыки командной работы, развивать спектр компьютерных знаний и знаний иностранных языков, осуществлять учебные и иные онлайн-образовательные программы.