Հեռավար սեմինարին մասնակցել են 9 դպրոց և ավելի քան 40 տնօրեն
ՀՀ կառավարության հեռավար և էլեկտրոնային կրթության զարգացման հանձնարարականի կատարման շրջանակում կազմակերպվել է սեմինար քննարկում՝ դպրոցների տնօրենների և փոխտնօրենների համար: «Ներդպրոցական վերահսկողություն» թեմայով հեռավար սեմինարը վարել է Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցի տնօրեն Արտաշես Թորոսյանը: Հեռավար սեմինարին տեսակապով միացել են Երևանի Գ. Էմինի անվան թիվ 182 ավագ, թիվ 78 և թիվ 184 հիմնական դպրոցները, ինչպես նաև Վաղարշապատի, Ստեփանավանի և Հրազդանի ավագ, Զորակի և Սուրենավանի միջնակարգ դպրոցները: Հեռավար դասին մասնակից յուրաքնաչյուր դպրոց հանդես է եկել առանձին խմբով: Սեմինարում ընդգրկված դպրոցներում հավաքվել են նաև դպրոցական նույն կլաստերում ընդգրկված դպրոցների տնօրենները, ովքեր ևս դարձել են քննարկման մասնակից: Սեմինարին մասնակից տնօրենները ներկայացրել են ներդպրոցական վերահսկողության իրենց կողմից կիրառվող մեթոդներն ու փորձը, առանձնացրել ընդհանրական խնդիրները: Քննարկման ընթացքում կարևորվել է ներդպրոցական պլանավորման հարցը, որը դպրոցի արդյունավետ կառավարման առանցքային խնդիրներից է: Ամփոփելով սեմինարը՝ մասնակիցներն ընդգծել են, որ տեսակապի միջոցով առաջիկայում նույն դպրոցների աշակերտների մասնակցությամբ կկազմակերպվի հեռավար դասընթաց բնագիտական առարկաներից:
Հեռավար սեմինարին ընդհանուր առմամբ մասնակցել են 9 դպրոց և ավելի քան 40 տնօրեն: Հեռավար սեմինարը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Դպրոց-կենտրոնների միության» ԻԱՄ-ի հետ համատեղ: Սեմինարին ներկա է եղել նաև ԱԺ պատգամավոր, «Դպրոց-կենտրոնների միության» նախագահ Ռուզաննա Մուրադյանը:

В дистанционном семинаре приняли участие 9 школ и более 40 директоро
В рамках исполнения поручения Правительства РА по развитию дистанционного и электронного образования было организовано семинар-обсуждение для директоров и замдиректоров школ.
Дистанционный семинар на тему «Внутришкольный контроль» вел директор Ереванской старшей школы №198 Арташес Торосян. Дистанционному семинару с помощью видеосвязи подключились Ереванская старшая школа № 182 имени Г. Эмина, Ереванская основная школа №78, Ереванская основная школа №184, а также Вагаршапатская, Степанаванская, Разданская старшие школы и Зоракская и Суренаванская средние школы.
Каждая школа-участница дистанционного урока выступила по отдельной группе. В участвующих в семинаре школах собрались также вклученные в те же кластеры директоры школ, которые вновь стали участниками обсуждения. Директоры-участники семинара представили опыт и методы, применяемые ими в деле внутришкольного контроля, выделив общие проблемы.
В ходе обсуждения был высоко оценен вопрос внутришкольного планирования, что является приоритетной проблемой эффективного управления школы. Проводя итоги, участники семинара подчеркнули, что с помощью видеосвязи в ближайшее время с участием учеников тех же школ будет организован дистанционный урок по предмету «Естествознания».
В дистанционном семинаре в целом приняли участие 9 школ и более 40 директоров. Дистанционный семинар был организован совместно Министерством образования и науки РА и «Союзом школ-центров». В семинаре приняла участие Депутат НС, Председатель «Союза школ-центров» Рузанна Мурадян.