Կրթական նոր նախաձեռնություն` 21-րդ դարի մտածողությամբ
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նոյեմբերի 29-ին ստեղծվել է Դիլիջանում կրթական կլաստեր ստեղծելու միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ, որի անդրանիկ նիստն այսօր անցկացրել է աշխատանքային խմբի ղեկավար` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Քննարկմանը ներկա էին միջգերատեսչական խմբի անդամներ` ՀՀ մշակույթի, տարածքային կառավարման և զարգացման, արդարադատության, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարների տեղակալները, ՀՀ Նախագահի և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմերի, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության, Տավուշի մարզպետարանի, Դիլիջանի քաղաքապետարանի և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը մասնակցել է ծրագրի նախաձեռնության հեղինակ UWC Dilijan քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, IDeA և Scholae Mundi հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Ողջունելով մասնակիցներին`ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ Հայաստանի կրթական համակարգում արդեն լուրջ ներդրում ունեցող IDeA հիմնադրամն այժմ հանդես է գալիս նոր նախաձեռնությամբ` նպատակ ունենալով Դիլիջանում ստեղծել կրթական նոր կլաստեր: Նախարարի խոսքով, իր տեսակի մեջ կլաստերի այս գաղափարը դեռևս եզակի է ոչ միայն Հայաստանում, այլ ամբողջ աշխարհում, քանի որ այն իր մեջ ներառելու է կրթության բոլոր աստիճանները, մշակութային ոլորտը, իսկ հետագայում արդեն նաև գիտության բաղադրիչը: «Այն լուրջ հնարավորություններ ունեցող նախաձեռնություն է, որը կարող է Դիլիջանում արմատապես իրավիճակ փոխել: Այս գաղափարը շատ մեծ է, հեռանկարային, ծավալուն և տարիների աշխատանք պահանջող: Այն մեր պետության համար առաջնահերթություն համարվող ծրագրերից մեկը կարող է լինել: Այժմ մեր խնդիրն է աշխատանքների կազմակերպման առաջին փուլում գործընթացը ճիշտ հունի վրա դնել, մշակել կոնկրետ մեթոդաբանություն, ապահովել իրավական դաշտը, այնուհետև անցնել ծրագրի պիլոտային մասի կազմակերպմանը: Որպես կրթության նախարար ես չափազանց հետաքրքրված եմ այս նախաձեռնությամբ»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանն ու հավելել, որ պետությունը, սահմանելով իր չափորոշիչները, պետք է բաց լինի կրթական նորագույն գաղափարների և նախաձեռնությունների համար: Երկրում գործող գերազանցության կենտրոնները պետք է լոկալ չգործեն, այլ նպաստեն պետության ընդհանուր կրթական համակարգի զարգացմանը: «Ես ուրախ եմ, որ մեր բարերարները 21-րդ դարի մտածողության կրողն են և իրենք են ցուցաբերել այս նախաձեռնությունը, որը մեր կողմից մեծ աջակցություն կստանա»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները` UWC Dilijan քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ IDeA-ի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը նշել է, որ Հայաստանում իրենց կողմից իրականացվող բոլոր կրթական ծրագրերը ծառայում են երկիրը կրթական կլաստեր դարձնելու նպատակին: «Այդ նպատակները շատ հավակնոտ են, և դրանց կարելի է հասնել միայն ջանքերը միավորելու դեպքում: Այդ իսկ պատճառով մենք աշխատում ենք մեր բոլոր ծրագրերը իրականացնել մասնավոր կամ ինստիտուցիոնալ գործընկերների հետ միասին:»,-նշել է նա` տեղեկացնելով, որ արդեն այս ծրագրով որոշակի ներդրողների և բարերարների կողմից մեծ հետաքրքրություն կա:
Քննարկման արդյունքում որոշվել է ստեղծել մասնագիտական աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի կրթական կլաստերի ստեղծման համար իրավական հիմքերը և միջգերատեսչական հանձնախմբին կներկայացնի համապատասխան եզրակացություն նախաձեռնություն կյանքի կոչելու համար:

Образовательная новая инициатива с мышлением 21-го века
По поручению Премьер-министра 29 ноября создана Межведомственная рабочая группа по созданию образовательных кластеров в Дилижане, первую сессию которой сегодня провел Министр образования и науки РА Левон Мкртчян.
В дискуссиях приняли участие члены Межведомственной группы: Заместитель министра культуры, Заместитель министра территориального управления и развития, Заместитель министра юстиции, Заместитель министра спорта и по делам молодежи, представители Аппарата Президента РА, Аппарата Правительства РА, Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве РА, Тавушской областной администрации, городской администрации г. Дилижана и благотворительного фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA).
Во встрече принял участие Председатель Совета управляющих колледжа UWC Dilijan, сооснователь фондов IDeA и Scholae Mundi Вероника Зонабенд.
Приветствуя участников, Министр Левон Мкртчян отметил, что в образовательной системе Армении имеющий уже серьезный вклад фонд IDeA выступает с новой инициативой, имея цель создать в Дилижане новый кластер образования. По словам Министра, данная идея кластера по своей форме пока еще является исключительной, так как она в себе включит все степени образования, культурную сферу, а в будущем также и научный элемент.
«Это инициатива с серьезными возможностями, что может кардинально изменить ситуацию в Дилижане. Эта идея очень велика, перспективна, объемна и требующая многолетней работы. Она может стать одной из приоритетных программ для нашего государства. Теперь наша задача поставить процесс в правильные русла на первой стадии организации работ, разработать конкретную методологию, обеспечить правовое поле, тем самым перейти к организации пилотной части программы. Как Министр образования,я весьма заинтересован этой инициативой», - подчеркнул глава образовательного и научного ведомства РА, отметив, что государство, устанавливая свои критерии, должно быть открытым для образовательных новейших идей и инициатив.
«Я рад, что наши филантропы являются носителями мышления 21-го века и они проявили данную инициативу, что с нашей стороны получит большую поддержку», - отметил он