Ինձ համար առաջնահերթ են երեխաների դժգոհությունները. ԿԳ նախարար
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նախարար Լևոն Մկրտչյանն անդրադարձել է «Փոքր Մհեր» կրթահամալիրում ստեղծված իրավիճակին: Նախարարի գնահատմամբ՝ «Փոքր Մհեր» կրթահամալիրում տեղի ունեցող իրադարձությունները մտահոգիչ են. «Եթե հարյուր երեխա նույն բանն են պնդում, ուրեմն ուսումնական հաստատությունում լուրջ խնդիր կա և այստեղ անելիք ունի և՛ կառավարման խորհուրդը, և՛ տնօրենը, և՛ պետական լիազոր մարմինը: Ինձ համար, որպես կրթության և գիտության նախարարի առաջնահերթ են երեխաների դժգոհությունները, որովհետև ես գիտեմ` ինչ է նշանակում կազմակերպել, ուսումնական հաստատությունում խմբեր ձևավորել, նաև հասկանում եմ՝ ինչ է նշանակում ընդհանուր դժգոհություն: Հնարավոր չէ, որ մի կոլեկտիվի բոլոր երեխաները միանգամից կազմակերպվեն և նույն բանի մասին սկսեն դժգոհել»,- նշել է նախարարը:
ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանի խոսքով` այս ուսումնական հաստատությունում խնդիրները կուտակվել են տարիներով. «Փաստը, որ վեց տարում մի քանի տնօրեն է փոխվել, նշանակում է, որ ինչ որ բան ճիշտ չէ, և մենք այստեղ խորքային լուծում պիտի տանք: Խոսքը մեր երեխաների մասին է. որքան էլ որ գործ ունենք ռազմական կրթահամալիրի հետ, պարտավոր ենք նրանց նկատմամբ ավելի ուշադիր լինել, ավելի նուրբ և ճիշտ վերաբերմունք դրսևորել: Կան մասնագիտական հարցեր, որոնք կրթահամալիրի կառավարման խորհուրդը պետք է քննարկի և լուծումներ առաջարկի»:
Հիշեցնենք, որ ԿԳ նախարարի հանձնարարականով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն արդեն մի քանի օր է ուսումնասիրում է իրավիճակը, ԿԳՆ աշխատակիցներն անգամ հերթապահում են կրթահամալիրում:Կրթահամալիրի սաները դժգոհում են նորանշանակ տնօրենի ոչ մանկավարժական վերաբերմունքից, հաստատությունում տիրող անառողջ մթնոլորտից:
Հավելենք, որ ՀՀ ԿԳ նախարարի նախաձեռնությամբ այսօր հրավիրվել է «Փոքր Մհեր» կրթահամալիրի կառավարման խորհրդի արտահերթ նիստ, որտեղ քննարկվելու են ստեղծված իրավիճակի լուծմանն ուղղված հարցեր: Կառավարման խորհրդի նիստի վերաբերյալ կներկայացվի հավելյալ տեղեկատվություն:

Для меня приоритетны недовольства детей – Министр образования и науки РА
Во время пресс-конференции в МОН РА Министр Левон Мкртчян обратился к ситуации, сложившейся в образовательном комплексе «Покр Мгер» (Маленький Мгер). По оценке Министра, события, происходящие в образовательном комплексе «Покр Мгер», тревожны: «Если сто детей выступают с теми же претензиями, значит в учебном заведении имеется серьезная проблема, и здесь предстоят работы и совету управления, и директору и уполномоченному государственному органу. Для меня, как Министра образования и науки, приоритетны недовольства детей, так как я знаю, что означает организовать, сформировать группы в учебных заведениях, а также понимаю, что означает общие недовольства. Не возможно, чтобы все дети в одном и том же коллективе сразу собрались и стали жаловаться на одном и том же», - отметил Министр.
По его словам, в данном учебном заведении проблемы копировались годами. «Факт, что за шесть лет заведение имело несколько директоров, означает, что в нем что-то не правильно, и мы здесь должны найти скрупулезное решение. Речь идет о наших детях как бы мы ни имели дело с военным образовательным комплексом, мы должны быть более внимательны к ним, проявить более тонкое и правильное отношение. Есть профессиональные вопросы, которые совет управления образовательного комплекса должен обсудить и предложить решения», - сказал глава Образовательного и научного ведомства РА.
Напомним, что по поручению Министра образования и науки РА создана рабочая группа, которая уже несколько дней изучает ситуацию, сотрудники даже дежурят в образовательном комплексе. Воспитанники образовательного комплекса жалуются на новоназначенного директора из-за педагогического отношения, господствующей в учреждении нездоровой атмосферы.
Отметим, что по инициативе Министра образования и науки РА было созвано заседание совета управления образовательного комплекса «Покр Мгер» (Маленький Мгер), где будут обсуждены вопросы, возникшие вокруг сложившейся ситуации.